Abonneer je nu op onze nieuwsbrieven!
Abonneren
Nee, bedankt
Ja, denk met me mee rond de
materialisering van mijn project

Rondleiding Jugendstil

27 april 2005, 10:15
Architectuurcentrum Aorta organiseert op zondag 8 mei aanstaande een rondleiding langs Art Nouveau ofwel Jugendstil architectuur in Utrecht. De sierlijke vormen van Art Nouveau (1890-1914) zijn op veel plaatsen in Europa te vinden: van de ingangen van de Parijse metro, de Eifeltoren tot de Grand Cafés in Praag en het woonhuis van de architect Victor Horta in Brussel. Deze internationale stijl heeft grote nationale verschillen in vormentaal. Veel architecten hadden er moeite mee zich geheel los te maken van de 19e-eeuwse neostijlen. Dit leidde in Utrecht tot een karakteristieke mengeling van Neogotiek en Jugendstil zoals te zien is bij het pand Sic Semper op de hoek van de Kromme Nieuwegracht en de Trans.

Voor de Art Nouveau architecten moest de gevel beschouwd worden als een kunstwerk waar alle kunstenaars en ambachtswerkers hun bijdrage aan konden leveren. De gevels werden affiches, totaalkunst waarin de graffiti, het smeedwerk, de glasraamkunst, de keramiek en het architecturaal mozaïek, de algemene compositie, de technieken en de materialen die benut werden, aan bod komen.

Door het gebruik van ijzeren balken en nieuwe, machinaal vervaardigde, grote ruiten werd de Jugendstil veel toegepast bij gebouwen met etalages zoals apotheken, kledingmagazijnen en warenhuizen. Hét andere opvallende kenmerk van de Nederlandse Jugendstilarchitectuur is het gebruik van gekleurde, meestal geglazuurde baksteen, soms verwerkt in tegeltableaus met daarop symbolische voorstellingen die vaak betrekking hadden op de functie van het pand.

Voor mensen die niet alleen de Jugendstil kenmerken in Utrecht willen bekijken is tot en met 23 december 2005 de tentoonstelling Art Nouveau als totaalkunst in het Museum voor Architectuur in Brussel te bekijken. Meer informatie over de tentoonstelling en andere activiteiten (lezingen, rondleidingen) zie www.brussel-art-nouveau.be

Aanvang:
14.00 uur
Vertrek:
Architectuurcentrum Aorta, Achter de Dom 14
Kosten:
7,50 euro per persoon (6,25 euro voor U-pas houders, 65+ en Vrienden van Aorta).

Duur:
1 ½ uur
Inschrijving en informatie:
Van tevoren reserveren is noodzakelijk. U kunt zich opgeven via tours@aorta.nu maar ook telefonisch of aan de balie.

Architectuurcentrum Aorta is geopend van woensdag t/m vrijdag van 12.00 - 17.00 uur en op zaterdag van 13.00 - 17.00 uur. Achter de Dom 14 Utrecht, tel. (030) 2321686.

Bron: bron : Aorta

Andere nieuwsberichten

Serge Schoemaker creëert loftwoning in Amsterdamse grachtenpand

12 minuten geleden

Oud-Zaans koopmanshuis met zeldzame behangsels krijgt nieuwe bestemming

1 uur geleden

Julia Vytopil wordt nieuwe directeur Stimuleringsfonds Creatieve Industrie

4 uur geleden

Tien ontwerpteams geselecteerd voor volgende fase Nationaal Slavernijmuseum

Vandaag, 10:14

Kabinet werkt aan komst landelijke grondbank

2 uur geleden

Kabinet voelt zich ondersteund door klimaatadviezen burgerberaad

3 uur geleden

Minder nieuwbouwwoningen in eerste kwartaal dan 2025

29 mei, 11:06

D66 begint in debat over 'IJstad' in Markermeer, anderen kritisch

29 mei, 9:10

Brandweer, provincies en VNG roepen Rijk op bouwregels te herzien

28 mei, 10:57

Belgische architect en filosoof Gideon Boie overleden

27 mei, 12:19
KUBUS | Specialist in Archicad
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
Kronospan
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan