Abonneer je nu op onze nieuwsbrieven!
Abonneren
Nee, bedankt
Ja, denk met me mee rond de
materialisering van mijn project

Video: Gronings centrum voor protonentherapie

8 juni 2018, 15:16
Vrijdag is in Groningen het eerste centrum voor protonentherapie van Nederland geopend. Een bestraling met protonen heeft voor kankerpatiënten als voordeel dat gezond weefsel vrijwel niet wordt bestraald, zodat dit minder beschadigd raakt dan bij een behandeling met de gebruikelijke fotonen. Het gebouw op het UMCG-terrein is ontworpen door AAS Architecten.

Het aardbevingsbestendig gebouw bestaat uit een kliniek en twee behandelingsruimten, verdeeld over twee verdiepingen (5.000 vierkante meter bvo). Het centrum staat los van het bestaande ziekenhuis en fungeert als een volledig zelfstandig opererend behandelcentrum.

De betonnen constructie van het gebouw is verstevigd en er zijn forse betonnen wand- en schildvloeren toegepast, soms tot wel vier meter dik. De gevels bestaan uit geprefabriceerde houtskeletbouw wanden afgewerkt met steenstrips en aluminium. Ter camouflage van de technische ruimte op het dak is daar een kunststof netconstructie over gespannen.

De vloeren en wanden van het behandelgebouw zijn zo ontworpen om de straling naar andere ruimten (zowel binnen als buiten het gebouw) af te schermen. Omdat de protonenstraling altijd rechtdoor gaat, is in het behandelcentrum geen rechte gang te vinden.

(tekst gaat verder onder de video)
https://youtu.be/Me-dq7F-gSM

Kinderen
Het Groningse centrum is al sinds 22 januari in gebruik en heeft ongeveer dertig patiënten behandeld. De meesten van hen zijn kinderen. Tot nu toe moesten zij naar het buitenland voor protonentherapie, nu kunnen ze in eigen land blijven.

“Kinderen zijn gevoeliger voor de gevolgen van bestraling dan volwassenen, doordat ze nog in de groei zijn. Op de langere termijn kunnen zij meer gezondheidsproblemen krijgen. Stel dat je in de borstholte bestraalt, dan zou de patiënt op 20- of 30-jarige leeftijd hartklachten kunnen krijgen’’, zegt initiatiefnemer en afdelingshoofd Hans Langendijk.

Delft en Maastricht
Het centrum heeft zo'n zeventig miljoen euro gekost. Het is het eerste van drie complexen in Nederland. Delft en Maastricht volgen binnenkort, Amsterdam is op de lange baan geschoven. Over een paar jaar kijkt de overheid of meer centra nodig zijn.

“Groningen, Delft en Maastricht hebben bij elkaar plek voor zo'n 1600 patiënten per jaar. Wij schatten in dat ongeveer vijfduizend mensen per jaar baat hebben bij protonentherapie. Dat is zo'n vijf procent van alle kankerpatiënten in Nederland.', vertelt Langendijk. 
https://youtu.be/pzW__DsdIA8

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

PSV presenteert plannen voor uitbreiding Philips Stadion

Gisteren, 15:37

Rijkswaterstaat staakt renovatie markante houten Krùsrak-brug in Sneek

Gisteren, 11:32

KAAN Architecten en De Zwarte Hond winnen tender voor Area 19 TU Eindhoven

Gisteren, 10:35

Projecten gezocht voor vijfde Adriaan Dessingprijs

19 maart, 2:42

Friesland brengt duizenden karakteristieke boerderijen in kaart

Gisteren, 14:16

ING: bijna de helft van de huiseigenaren stelt verduurzaming uit

Gisteren, 12:18

Rekenkamer kraakt resultaten EU-innovatiefonds voor verduurzaming

Gisteren, 09:25

Provincie schrapt beoogde locaties windturbines in Groene Hart

19 maart, 1:35

Staten Utrecht willen netcongestie versneld aanpakken

19 maart, 9:44

Rotterdam wil woningbouw versnellen met pilot ‘Ontwikkelaar aan Zet’

18 maart, 4:33
Ronnie WeessiesRedacteur
ATAG Nederland
KUBUS | Specialist in Archicad
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan