Abonneer je nu op onze nieuwsbrieven!
Abonneren
Nee, bedankt
Ja, denk met me mee rond de
materialisering van mijn project
De Domestikator op de Ruhrtriennale in Bochum
Copyright: Atelier Van Lieshout
De Domestikator op de Ruhrtriennale in Bochum
Copyright: Heike Kandalowski
Het Refektorium op de Ruhrtriennale in Bochum
Copyright: Heike Kandalowski

AVL bouwt kunstinstallatie op NDSM-werf

8 januari 2018, 11:13
De NDSM-werf in Amsterdam-Noord is vanaf eind april voor acht maanden de thuishaven van de grootschalige kunstinstallatie Ferrotopia. De installatie van Atelier Van Lieshout bestaat uit een groep markante gebouwen rondom een plein.

Ferrotopia wordt een kunstinstallatie in de openbare ruimte, ‘gesamtkunstwerk’ en pop-up museum ineen, aldus Stichting NDSM-werf. Met de installatie wordt volgens de stichting de schoonheid van staal gevierd en gekeken naar het verleden, het heden en de toekomst van het werfterrein.

Gebouwenensemble
Atelier Van Lieshout (AVL) – de studio en werkplaats rond kunstenaar Joep van Lieshout – richt op het terrein een verzameling gebouwen op. Daarvan waren sommige de afgelopen drie jaar al te zien waren op de Ruhrtriennale in Bochum (Duitsland) en bij het Centre Pompidou in Parijs (Frankrijk).  Dat betreft de Domestikator en presentatieruimte de Refter.

Op de NDSM-werf voegt AVL daar een aantal nieuwe bouwwerken aan toe. Het Valhamerhuis wordt een plek voor destructie en recycling; de Happy Gietloods moet een volledig ingerichte en bedrijfsklare metaalwerkplaats, smederij en gieterij worden.

New Tribal Labyrinth
Het project Ferrotopia is voor AVL de afronding van het zeven jaar durende project New Tribal Labyrinth. Binnen dit project roept Van Lieshout een toekomstige, tribale wereldorde op, met denkbeeldige stammen die aan ethiek weinig belang hechten.Op de Ruhrtriennale presenteerde AVL de Domestikator als een tempel voor een nieuwe religie, met nieuwe riten en rituelen.

“De Domestikator reflecteert op de wijze waarop mensen de wereld cultiveren en domesticeren via hun vindingrijkheid en creativiteit, waarbij ze tegelijkertijd ethische en reële grenzen met nieuwe technologieën uitdagen”, legt AVL uit. “Met dit kunstwerk wil Joep van Lieshout een dialoog over deze positieve en negatieve krachten starten, en tegelijkertijd op speelse wijze een van de laatst overgebleven taboes aanstippen.”

Ferrotopia
Stichting NDSM-werf ziet de kunstwerken van het New Tribal Labyrinth-project ook als een herinterpretatie van de fabrieken en machines van de Industriële Revolutie. Het is tevens een herontdekking en herwaardering van rudimentaire maaktechnieken als gieten, raffineren, weven en (steen) bakken, en de relatie tussen mens en materialen.

Het gebouwenensemble Ferrotopia zal het decor vormen voor een programma met beeldende kunst, vormgeving, theater, film, muziek en lezingen. Het industriële erfgoed, de herontdekking van ambacht en de circulaire economie zullen thema’s zijn, aldus  de stichting. Het programma komt tot stand met onder andere Over ’t IJ festival, Partizan Publik, MU Eindhoven, EYE en Atelier Van Lieshout. 

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Mecanoo ontwerpt filmtheater Fraterhuis in binnenstad Zwolle

Gisteren, 15:08

Rotterdamse Dakendagen lanceert programma voor editie 2026

Gisteren, 13:10

Maas Lawrence presenteert architectuurjaarboek NL25

23 april, 7:31

Maarten Baas en Powerhouse Company werken samen bij cultureel cluster in Den Bosch

23 april, 3:34

Betonvereniging houdt symposium 'Omdenken' op Pier van Scheveningen

Gisteren, 16:00

Warmtefonds wil 140 miljoen extra voor behoud gunstige leningen

23 april, 4:23

BINX Smartility gekozen als aannemer voor Centrale Bibliotheek Rotterdam

23 april, 3:32

Woningcorporaties vrezen financieel vast te lopen

23 april, 11:45

Ontwerpwedstrijd voor nieuwe 'jas' Utrechtse elektriciteitshuisjes

22 april, 3:18

Provincies willen snel crisisaanpak voor overvol stroomnet

22 april, 12:01
Robert MuisRedacteur
KUBUS | Specialist in Archicad
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
Kronospan
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan