De Domestikator op de Ruhrtriennale in Bochum
Copyright: Atelier Van Lieshout
De Domestikator op de Ruhrtriennale in Bochum
Copyright: Heike Kandalowski
Het Refektorium op de Ruhrtriennale in Bochum
Copyright: Heike Kandalowski

AVL bouwt kunstinstallatie op NDSM-werf

8 januari 2018, 11:13
De NDSM-werf in Amsterdam-Noord is vanaf eind april voor acht maanden de thuishaven van de grootschalige kunstinstallatie Ferrotopia. De installatie van Atelier Van Lieshout bestaat uit een groep markante gebouwen rondom een plein.

Ferrotopia wordt een kunstinstallatie in de openbare ruimte, ‘gesamtkunstwerk’ en pop-up museum ineen, aldus Stichting NDSM-werf. Met de installatie wordt volgens de stichting de schoonheid van staal gevierd en gekeken naar het verleden, het heden en de toekomst van het werfterrein.

Gebouwenensemble
Atelier Van Lieshout (AVL) – de studio en werkplaats rond kunstenaar Joep van Lieshout – richt op het terrein een verzameling gebouwen op. Daarvan waren sommige de afgelopen drie jaar al te zien waren op de Ruhrtriennale in Bochum (Duitsland) en bij het Centre Pompidou in Parijs (Frankrijk).  Dat betreft de Domestikator en presentatieruimte de Refter.

Op de NDSM-werf voegt AVL daar een aantal nieuwe bouwwerken aan toe. Het Valhamerhuis wordt een plek voor destructie en recycling; de Happy Gietloods moet een volledig ingerichte en bedrijfsklare metaalwerkplaats, smederij en gieterij worden.

New Tribal Labyrinth
Het project Ferrotopia is voor AVL de afronding van het zeven jaar durende project New Tribal Labyrinth. Binnen dit project roept Van Lieshout een toekomstige, tribale wereldorde op, met denkbeeldige stammen die aan ethiek weinig belang hechten.Op de Ruhrtriennale presenteerde AVL de Domestikator als een tempel voor een nieuwe religie, met nieuwe riten en rituelen.

“De Domestikator reflecteert op de wijze waarop mensen de wereld cultiveren en domesticeren via hun vindingrijkheid en creativiteit, waarbij ze tegelijkertijd ethische en reële grenzen met nieuwe technologieën uitdagen”, legt AVL uit. “Met dit kunstwerk wil Joep van Lieshout een dialoog over deze positieve en negatieve krachten starten, en tegelijkertijd op speelse wijze een van de laatst overgebleven taboes aanstippen.”

Ferrotopia
Stichting NDSM-werf ziet de kunstwerken van het New Tribal Labyrinth-project ook als een herinterpretatie van de fabrieken en machines van de Industriële Revolutie. Het is tevens een herontdekking en herwaardering van rudimentaire maaktechnieken als gieten, raffineren, weven en (steen) bakken, en de relatie tussen mens en materialen.

Het gebouwenensemble Ferrotopia zal het decor vormen voor een programma met beeldende kunst, vormgeving, theater, film, muziek en lezingen. Het industriële erfgoed, de herontdekking van ambacht en de circulaire economie zullen thema’s zijn, aldus  de stichting. Het programma komt tot stand met onder andere Over ’t IJ festival, Partizan Publik, MU Eindhoven, EYE en Atelier Van Lieshout. 

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Nieuwe gemeentehuis van Buren officieel geopend

Gisteren, 14:41

Eerste fase herontwikkeling Antwerpse Slachthuissite tot woongebied afgerond

Gisteren, 11:57

Eerste graphic novel van architect Pero Puljiz ziet het daglicht

Gisteren, 10:09

Genomineerden Lieven de Key Penning 2026 bekend

19 oktober, 11:59

Eerste Optopr.-woning geplaatst op Rotterdams woongebouw

Gisteren, 13:50

Minister Karremans bezweert gepauzeerde projecten later weer te hervatten

16 oktober, 5:30

Tien bedrijven moeten plaatsmaken voor F-35's op Lelystad Airport

16 oktober, 4:30

Gemeenten en bedrijven: nog meer geld nodig voor infrastructuur

16 oktober, 4:00

Met 18 miljard wil kabinet vooral bestaande infrastructuur weer op orde brengen

16 oktober, 3:00

Een derde aangevraagde stroom komt van datacenters

15 oktober, 5:30
Robert MuisRedacteur
KUBUS | Specialist in Archicad
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light + Air
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Novastruct (voorheen Kawneer)
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Amtico Flooring
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
Kronospan
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap