Abonneer je nu op onze nieuwsbrieven!
Abonneren
Nee, bedankt
Ja, denk met me mee rond de
materialisering van mijn project
Copyright: 2014 PWP Studios, courtesy The Portman Archives, LLC.
Copyright: 2009, provided by Beijing Yintai Property Co., LTD., courtesy The Portman Archives, LLC.
Copyright: 1989 Timothy Hursley, courtesy The Portman Archives, LLC.
Copyright: 1989 Michael Portman, courtesy The Portman Archives, LLC.
Atrium van het Hyatt Regency Atlanta Hotel
Copyright: Stan Satin
Copyright: © 1999 Michael Portman, courtesy of The Portman Archives, LLC.
Still uit 'John Portman, A Life of Building'
Copyright: Ben Loeterman
Still uit 'John Portman, A Life of Building'
Copyright: Ben Loeterman

Architect John Portman overleden

3 januari 2018, 11:31
De Amerikaanse architect John Calvin Portman Jr. is vorige week, 29 dedember 2017, overleden in zijn woonplaats Atlanta op 93-jarige leeftijd. De architect en vastgoedontwikkelaar geniet alom bekendheid om zijn hotels en kantoorgebouwen met ruime atria die over vele verdiepingen reiken.

Het Hyatt Regency Hotel in Atlanta, dat in 1967 werd opgeleverd, kent een atrium van 22 verdiepingen en diende als het model voor vele andere ‘atriumhotels’ die Portman zelf en andere architecten in de jaren 1970 en daarna hebben ontworpen. Het atrium, met loopbruggen en overhangende balkons, bood ruimte en spektakel, in plaats van de gebruikelijke compacte lobbies en smalle gangen. Het Hyatt-hotel was bovendien voorzien van het draaiende Polaris Restaurant, dat een toeristische trekpleister werd.

Blauwdruk
Het Hyatt-hotel maakt, samen met onder meer de eveneens door Portman ontworpen Westin- en Marriott-hotels deel uit van het Peachtree Center-gebied. Vanaf de jaren 1970 heeft dit district gefungeerd als zakelijk en toeristisch ankerpunt in Atlanta. Het destijds vernieuwende multifunctionele complex van hotels, kantoren en congrescentra werd door Portman ontworpen om het centrumgebied van de stad te revitaliseren.

In de loop der decennia zijn er steeds nieuwe gebouwen en winkelcentra aan het Peachtree Center toegevoegd. Het gebied werd veelal geprezen als een geslaagde poging om een vervallend stadscentrum nieuw elan te geven; achteraf is het bekritiseert als een zelfstandige omgeving die in zichzelf is gekeerd en weinig verbinding zoekt met het bestaande stedelijk weefsel. Desalniettemin heeft ook dit ontwerp model gestaan voor multifunctionele gebouwcomplexen wereldwijd.

Loopbaan
John Portman is geboren in 1924 en studeerde in 1950 af als architect aan het Georgia Institute of Technology. Hij startte in 1953 zijn eigen bureau in Atlanta, dat tegenwoordig opereert onder de naam John Portman & Associates. Doordat hij in het begin van zijn loopbaan al zijn projecten mede-financierde, had hij een grote mate van vrijheid in het verwezenlijken van zijn architectonische ideeën.

Naast zijn vele gebouwen in Atlanta heeft Portman belangwekkende gebouwen ontworpen als het Embarcadero Center in San Francisco (1971-76, 1988), het Renaissance Center in Detroit (1973-1981), het Bonaventura Hotel in Los Angeles (1977), Marina Square in Singapore (1985), Shanghai Centre in China (1990) en Capital Square in Kuala Lumpur, Maleisië (1994, 2007).

In 2011 heeft het gemeentebestuur van Atlanta Harris Street in het centrum van de stad omgedoopt tot John Portman Boulevard at Historic Harris Street. In datzelfde jaar verscheen de documentaire 'John Portman, A Life of Building' van regisseur Ben Loeterman.

https://www.youtube.com/watch?v=OiIP21B8hDw

Andere nieuwsberichten

Houten woongebouw van KOW introduceert natuurlijk stedelijk leven bij herontwikkeling ziekenhuisterrein

1 uur geleden

Bouw gestart van autovrij buurtje in Oss naar ontwerp van KCAP

3 uur geleden

Dok architecten richt kantoorverdieping van het Scheepvaartmuseum opnieuw in

Gisteren, 14:42

De Playlist: Catherine Visser, Daan Bakker en Fransje Hooimeijer zijn een kamerensemble

Gisteren, 12:15

Topman Heijmans: Nederland investeert te weinig in infrastructuur

24 juli, 11:47

Grote stroomaanvraag provincies voor woningbouw afgewezen

24 juli, 9:31

Historische binnenstad Paramaribo is nu bedreigd werelderfgoed

23 juli, 1:25

Team V benoemt Noortje ter Heege tot associate architect

23 juli, 11:51

Hitlers geboortehuis in Oostenrijk gaat open als politiebureau

22 juli, 2:28

DNB: beter investeringsklimaat nodig voor bouw huurwoningen

22 juli, 9:20
Robert MuisRedacteur
KUBUS | Specialist in Archicad
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Novastruct (voorheen Kawneer)
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Amtico Flooring
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
Kronospan
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap