Abonneer je nu op onze nieuwsbrieven!
Abonneren
Nee, bedankt
Ja, denk met me mee rond de
materialisering van mijn project
Copyright: Warmtestad

SodM nog steeds beducht voor risico's aardwarmte

3 oktober 2017, 10:09
Het bedrijf dat namens de gemeente Groningen aardwarmte wil gaan winnen, onderschat het risico op aardbevingen. Warmtestad BV mag het project niet doorzetten tot de gevaren in kaart zijn gebracht, vindt toezichthouder Staatstoezicht op de Mijnen (SodM). Het ministerie van Economische Zaken volgt het advies van SodM.

Warmtestad wil van 3 kilometer diepte heet grondwater oppompen uit de aardkorst. Dat kan dienen om huizen te verwarmen. Het bedrijf, waarin de gemeente en het waterleidingbedrijf samenwerken, wil volgend jaar gaan boren om een heetwaterreservoir te vinden.

Nieuw aardbevingsgevaar
Het SodM raadt het ministerie van Economische Zaken aan daarmee te wachten. Eerst moet duidelijk zijn of het project niet tot nieuwe aardbevingen kan leiden. De vergunning voor het project kan worden verlengd, maar alleen om de risico's te onderzoeken. Dat is het ministerie met het SodM eens.

De toezichthouder constateert dat Warmtestad te weinig kennis van zaken heeft om de gevaren goed in te schatten. Ook heeft het SodM de indruk dat de klokken binnen het bedrijf niet gelijklopen. Het ministerie zou er verder verstandig aan doen om te onderzoeken of Warmtestad genoeg draagkracht heeft om eventuele tegenvallers op te vangen.

Eerder dit jaar stelde de toezichthouder al dat de risico's bij het winnen van aardwarmte worden onderschat. In juli adviseerde het SodM het ministerie om eerst met gericht beleid en betere regelgeving te komen, teneinde de veiligheid in de sector te waarborgen. Gebieden waar aardbevingen voorkomen, zoals Groningen, zouden moeten worden ontzien, stelde het SodM daarbij.

Alternatief voor gas
Warmtestad wil gaan boren vlak naast een terrein waar gas wordt gewonnen. Groningen heeft al veel te lijden gehad onder de aardbevingen die de gaswinning er heeft veroorzaakt. Nu die wordt afgebouwd, moest aardwarmte dienen als alternatief.

Op haar site zegt Warmtestad dat de kanttekeningen van het SodM over het risicobesef en de kwaliteit van de organisatie “voor ons nieuw” zijn. Veiligheid staat voorop, stelt de organisatie. “Daarom hebben we de afgelopen jaren meerdere bureaus specialistische onderzoeken laten doen, waardoor er een uitgebreid dossier is ontstaan.”

Risicoanalyse
Alle onderzoeken die de organisatie sinds 2015 heeft laten uitvoeren, wil Warmtestad samenvoegen tot een Seismische Risico Analyse. Die moet vervolgens door een onafhankelijke derde partij worden getoetst; daarna komt het SodM met een eindoordeel dat als basis dient voor een advies aan de minister.

Warmtestad beraadt zich, samen met haar aandeelhouders, de gemeente Groningen en Waterbedrijf Groningen, op een inhoudelijke reactie op de kritiekpunten. Ondertussen wil de organisatie met SodM in gesprek blijven, “nu ook om deze kanttekeningen te duiden. 

Bron: ANP / Architectenweb

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Woontoren Front vervult meerdere rollen in Hart van de Waalsprong

Vandaag, 16:31

Bijzonder erfgoed Fundatie van Renswoude Utrecht gered

Vandaag, 15:29

Studioninedots – Albert Herder vertrekt, Wouter Hermanns en Stijn de Jongh treden toe

Vandaag, 14:51

BURA, LOLA en Goudappel maken plan voor vernieuwing stationsgebied Haarlem

Vandaag, 12:11

ING: optoppen en splitsen van woningen steeds minder haalbaar

Vandaag, 13:22

Geen rechtszaak over subsidie ministerie aan Van Gogh Museum

Vandaag, 10:02

AFM: funderingsproblemen bij bijna 220.000 woningen

Gisteren, 13:25

Oprichter omgevallen vastgoedconcern Evergrande bekent schuld

Gisteren, 09:17

Grote en kleine gemeenten balen van bouwregels Zuid-Holland

10 april, 4:31

Twijfels in Zuid-Holland over halen van doelen landelijk gebied

10 april, 12:18
KUBUS | Specialist in Archicad
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
Kronospan
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan