Copyright: grafie Duncan Wijting
Copyright: grafie Duncan Wijting
Copyright: grafie Duncan Wijting
Copyright: grafie Duncan Wijting
Copyright: grafie Duncan Wijting
Copyright: grafie Duncan Wijting
Copyright: grafie Duncan Wijting
Copyright: grafie Duncan Wijting
Copyright: grafie Duncan Wijting
Copyright: grafie Duncan Wijting
Copyright: grafie Duncan Wijting
Copyright: grafie Duncan Wijting
Copyright: grafie Duncan Wijting
Copyright: grafie Duncan Wijting
Copyright: grafie Duncan Wijting
Copyright: grafie Duncan Wijting
Copyright: grafie Duncan Wijting

Nieuwe sociale functie voor kerk Klein Wetsinge

8 april 2016, 10:50
In het Groningse dorpje Klein Wetsinge is een kerkje nieuw leven ingeblazen. Het gebouw fungeert als sociaal-culturele ontmoetingsplek, waar onder andere voedsel en streekproducten verkocht worden. J.O.N.G. architecten heeft het rijksmonument gerenoveerd en geschikt gemaakt voor diens nieuwe functie.

Het kerkje van Klein Wetsinge (gemeente Winsum) was leeg komen te staan vanwege een teruglopend aantal kerkgangers. Om het beeldbepalende erfgoed te behouden, hebben de Stichting Oude Groninger Kerken en bewoners van het dorp gezocht naar een nieuwe functie. De bewoners wilden er een sociaal-culturele ontmoetingsplek van maken, als tegenwicht voor de krimp en bijbehorende vereenzaming die ook in het Reitdiepgebied voorkomen.

Als thema voor de nieuwe functie is een onderwerp genomen dat al in de regio speelde: voedsel en streekproducten. Voedselproducten en boerderijwinkels uit het gevarieerde landbouwgebied leveren er hun producten voor consumptie in de kerk. Er wordt gekookt een aandacht gevraagd voor vergeten groenten en fruit. Verder kan in de kerk worden geluncht of een kop koffie worden genuttigd en blijft de kerkruimte beschikbaar voor mensen die er vroeger naar de kerk gingen.

Om deze nieuwe functie te kunnen faciliteren, zijn in de kerkzaal twee losstaande ovalen elementen geplaatst, die qua uitstraling contrasteren met de monumentale ruimte. Deze ruimte is echter wel intact gehouden en in zijn geheel te beleven, meldt J.O.N.G. architecten. De oude kleur van het gewelf is behouden en waar nodig hersteld. De preekstoel is eigentijds hersteld, geabstraheerd naar het authentieke model en op een moderne manier toegankelijk gemaakt.

In ere hersteld
Bij de aanvang van het project was de bouwkundige staat van de kerk zeer matig. Zo sloten dakgoten niet goed aan op dakvlakken, met los metselwerk tot gevolg. Verder was het houtwerk van de kozijnen en de torenspits aangetast door vocht en houtrot. Tijdens de restauratie zijn deze en andere gebreken aangepakt en is het gebouw in ere hersteld.

Er zijn ook extra attracties aan de kerk toegevoegd. De gasten kunnen via het uurwerk in de toren een bezoek brengen aan de bovenkant van het getimmerde tongewelf, een ruimte waar bezoekers normaal gesproken nooit komen. Voor dit doel is een loopbrug over het oude tongewelf toegevoegd.

Als apotheose van de klim is aan de achterkant van het schilddak een klein uitzichtpunt gemaakt. Deze ‘coupé’ bestaat uit twee polyester bankjes en een vensterbank. Van buiten is de uitzichtpunt herkenbaar als een strak gedetailleerde, moderne toevoeging. Verder is de buitenzijde van de kerk ongemoeid gelaten.

Klein Wetsinge behoort tot de genomineerden voor het Beste Gebouw van het Jaar. Architectenweb is mediapartner van deze wedstrijd, die zoals ieder jaar door de BNA wordt georganiseerd

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Woontoren De Vrijheid door Atelier Kempe Thill in Bajeskwartier opgeleverd

3 uur geleden

Kunstenaars en architecten bouwen 'nomadisch monument' voor slachtoffers Gaza

Vandaag, 10:58

Vijf nominaties voor de prijs voor Architect van het Jaar 2025

Vandaag, 09:00

Houten groepsaccommodatie voor scouting in de bossen van Baarn

29 augustus, 2:35

Steeds meer vakantiewoningen aan de kust, vooral in Zeeland

2 uur geleden

Gasgeneratoren in Utrecht om overbelasting stroomnet te voorkomen

Vandaag, 11:40

Amsterdam schrijft tender uit voor eerste kavels Pampusbuurt op Strandeiland

29 augustus, 1:47

Vrees voor windparken in Groene Hart, oproep tot actie

29 augustus, 10:29

Verkoopgolf van huurwoningen houdt aan

28 augustus, 1:53

Noord-Holland maakt twintig miljoen vrij voor stationsgebieden

28 augustus, 10:50
ATAG Nederland
KUBUS | Specialist in BIM-software
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland BV
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
Knauf Insulation
DUCO Ventilation & Sun Control
IsoBouw Systems bv
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Building Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
AXOR + hansgrohe
FALK®
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2025 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan