Copyright: Ontwerp Escher-plafond Licht DemLab, 1950. Philips Company Archives
Copyright: Aanleg Escher-plafond in het DemLab, 1951. Philips Company Archives
Copyright: Interieur Licht DemLab in eerste Philips-fabriek, 1951. Philips Company Archives

Escher-plafond terug in Philips Museum

18 februari 2016, 11:23
Het Philips Museum in Eindhoven toont met de tentoonstelling ‘Celebrating 90 Years of Design at Philips’ de rol van design binnen de onderneming. Naast tal van producten, prototypes en foto’s zijn ook delen van het bijzondere Escher-pafond uit het voormalig ‘DemLab’ te zien.

In het kader van het zestigjarig bestaan van Philips, in 1951, werd de eerste fabriek verbouwd tot Licht Demonstratie Laboratorium. Het toenmalige hoofd Philips Design Louis Kalff ontwierp het interieur van het 'DemLab'; hij vroeg M.C. Escher een plafond te ontwerpen.

Kalff en Escher werkten al eerder samen: aan de studentenalmanak in Delft, in 1917. Drieëndertig jaar later, november 1950, vroeg Kalff aan de graficus om een ontwerp "waarbij op speelse wijze gebruik zou kunnen worden gemaakt van licht en donker, dus glas en bijvoorbeeld triplex...".

Doorschijnende vleugels
Het zou deel uitmaken van de herinrichting van het oude fabriekje van 1891. De opdracht resulteerde in een plafond van ruim acht bij negen meter. Op de plafondpanelen vliegen de afgebeelde dieren door de lucht en beïnvloeden met hun doorschijnende vleugels het licht.

In het DemLab toonde Philips nieuwe ontwikkelingen en toepassingen op het gebied van licht en het plafond paste goed in deze omgeving. Toen het pand in 1972 grondig werd gerenoveerd is het plafond verwijderd en lange tijd opgeslagen in de depots van de Stichting Kunstlicht in de Kunst; later is het opgeslagen bij het M.C. Eschermuseum in Den Haag.

Nu zijn enkele delen van het Escher-plafond voor het eerst na 44 jaar weer zichtbaar voor het publiek in het Philips Museum, dat gevestigd is in het voormalige DemLab.

Negentig jaar ontwerp
Het Philips museum viert met ‘Celebrating 90 Years of Design at Philips’ de ontwikkeling van design binnen de onderneming. Aan de hand van herkenbare en unieke producten, prototypes, foto’s en verhalen geeft de expositie een boeiend beeld van de rol van design door de jaren heen, aldus de organisatie.

Ook de ontwikkeling van het iconische beeldmerk (het schildembleem) van Philips komt aan bod. Daarnaast toont het Philips Museum enkele speciale projecten van Philips Design, zoals de unieke Bubelle dress, waarmee designers hebben gezocht naar mogelijkheden om technologie in kleding te verwerken.

Het Escher-plafond en de tentoonstelling ‘Celebrating 90 Years of Design at Philips' zijn nog tot en met 17 april 2016 in het Philips Museum te bezichtigen.

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Stedenbouwkundig structuurontwerp voor Blok III in Sloterdijk I Zuid goedgekeurd

18 juli, 1:30

VORM ontwikkelt laatste twee kavels Eenhoorngebied Amsterdam

17 juli, 2:24

Multifunctioneel gebouw Floating Gardens in Sloterdijk biedt plek aan woningen en een IKC

17 juli, 12:18

Architectenweb Sportzomer: Vincent van Heesch is een fanatiek tennisser

17 juli, 9:15

Hermans kiest Schiermonnikoogroute voor stroomkabel naar Noordzee

18 juli, 11:09

Hester Bijl wordt rector magnificus TU Delft

18 juli, 9:27

Provincie komt bij BAM en SPIE uit voor onderhoud aan Zeelandbrug

17 juli, 1:39

Meerderheid Limburgers houdt rekening met nieuwe overstromingen

17 juli, 10:35

ASML op schema voor uitbreiding in Eindhoven

16 juli, 12:31

Organisaties: compensatie natuur Maasvlakte II onvoldoende

16 juli, 9:17
ATAG Nederland
KUBUS | Specialist in BIM-software
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland BV
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
Knauf Insulation
DUCO Ventilation & Sun Control
IsoBouw Systems bv
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Building Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
AXOR + hansgrohe
FALK®
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2025 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan