Copyright: Mies Architectuur
Copyright: Mies Architectuur
Copyright: Mies Architectuur
Copyright: Mies Architectuur
Copyright: Mies Architectuur

Ede krijgt nieuwe Turkse Moskee

17 december 2015, 11:28
In Ede is met het tekenen van een aanneemovereenkomst de realisatie van de Turkse Moskee een stap dichterbij. Het ontwerp voor het gebouw is gemaakt door Mies Architectuur.

De Turkse Moskee krijgt een nieuw gebouw aan de Verlengde Blokkenweg, op ongeveer tweehonderd meter van de huidige locatie. Het gebouw beschikt over een gebedsruimte en een aantal bijeenkomstruimten. Daarnaast omvat leslokalen, een bibliotheek en een winkeltje.

Het gebouw bestaat uit drie bouwlagen met een hoogte van ongeveer vier meter. De gebedsruimte voor de mannen bevindt zich op de eerste verdieping. Op de tweede verdieping is door middel van een insteekverdieping de gebedsruimte van de vrouwen een plek gegeven.

Richting
De moskee dient met de mihrab, een nis in de muur, richting Mekka te worden gebouwd. Bij de Turkse Moskee Ede is dat stedenbouwkundig niet voor de hand liggend. Wil de moskee aansluiting maken met de buurt, dan moeten het gebouw en de toegang op een logische manier in de wijk verankerd worden, zo legt Mies Architectuur uit.

Het architectuurbureau heeft er voor gekozen om het gebouw op te knippen en twee volumes een eigen richting te geven. Op de begane grond liggen ruimten als de keuken, bijeenkomstruimten, leslokalen, het winkeltje en de bibliotheek rond een patio. Die fungeert als laagdrempelige overgang tussen de drukte van de woonwijk en de rust van de gebedsruimte.

De bijeenkomstruimten, leslokalen en een bibliotheek zijn zeer geschikte functies om ook niet-moslims met de moskee kennis te laten maken. De toegang van de patio is daarom georiënteerd op de woonwijk aan de zuidzijde. Op de verdieping bevindt zich de gebedsruimte onder een hoekverdraaiing richting Mekka.

Passend ontwerp
De minaret en een koepel maken het gebouw tot een echte moskee, aldus het architectenbureau. De minaret heeft de functie van een baken; de koepel markeert de gebedsruimte binnen het gebouw. Naast deze twee is nog een aantal typisch Islamitische elementen in het gebouw verwerkt. De materialen baksteen, glas en staal maken het gebouw lokaal en eigentijds.

Mies Architectuur heeft de ontwerpwedstrijd voor de Turkse Moskee Ede drie jaar geleden gewonnen. Het ontwerp is sindsdien nagenoeg niet gewijzigd. “Dat geeft aan dat wij een passend ontwerp hebben gemaakt voor de Turkse Moskee in Ede”, concludeert Mies Architectuur.

Na zes jaar voorbereiding is op 30 november 2015 de aanneemovereenkomst getekend tussen het bestuur van de Turkse Moskee Ede en Bruil Bouw uit Ede.

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Groen licht voor nieuwbouw Theater Lampegiet in Veenendaal

23 januari, 3:29

CRa doet toekomstig kabinet twaalf aanbevelingen over woningcrisis

23 januari, 2:14

Voorlopig ontwerp van KRFT voor kindcentrum in Uithoorn gepresenteerd

23 januari, 1:20

Plegt-Vos realiseert legeringsgebouwen met duizend bedden voor Defensie

23 januari, 10:49

Tijdschrift Forum trapt nieuwe reeks af met nummer over ongelijkheid

23 januari, 4:13

AFFR toont film over Irakese stad Mosul nogmaals

23 januari, 11:53

Komende twee jaar vierduizend nieuwe sociale huurwoningen in Rotterdam

23 januari, 9:34

PBL: nieuwe natuur nodig, combinatie met landbouw niet genoeg

22 januari, 3:01

OVV: Nederland onvoldoende voorbereid op gevolgen extreme regen

22 januari, 10:32

Recordstroomverbruik China door elektrisch rijden en datacenters

22 januari, 9:08
ATAG Nederland
KUBUS | Specialist in Archicad
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
AXOR + hansgrohe
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan