Projecten
Producten
Bedrijven
Vacatures
Agenda
Awards
Podcasts
more_horiz
Videos
Magazine
Favorieten
Profiel
Uitloggen
Abonneer je nu op onze nieuwsbrieven!
Abonneren
Nee, bedankt
Ja, denk met me mee rond de
materialisering van mijn project
Copyright: Museumkwartier als entree tot kerkrade. Shift
Copyright: Vogelvlucht museumkwartier. Shift
Copyright: Vogelvlucht vanaf stationzijde. Shift
Copyright: Route oost-west door museumkwartier van station naar centrum. Shift
Copyright: Route noord-zuid door museumkwartier. Shift
Copyright: Museumplein als hart van museumkwartier. Shift
Copyright: Afdalen in een ondergronds landschap. Shift
Copyright: Tunnel naar Columbus. Shift
Copyright: Earth Theatre interieur. Shift
Copyright: Ruimte wisseltentoonstellingen onder Cube. Shift
Copyright: Designlab in Cube. Shift
Copyright: Doorsnede door Cube en Columbus. Shift
Copyright: Plattegrond verd -1. Shift
Copyright: Plattegrond maaiveld begane grond. Shift
Copyright: Plattegrond verd 1. Shift
Copyright: Gevel en doorsnede 1 Shift
Copyright: Gevel en doorsnede 2. Shift
Copyright: Doorsnede. Shift
Wormperspectief.
Copyright: Situatie. Shift
Copyright: Bouwplaats. Shift
Bouw museumkwartier C-City van start
29 oktober 2014, 16:40
In Kerkrade is begonnen met de bouw van museumkwartier C-City. Het bestaande Discovery Center Continium, één van de drie provinciale musea van Limburg, wordt met onder meer een designmuseum en het eerste omgekeerde planetarium van Europa uitgebreid. Dat meldt
Shift Architecture Urbanism
.
Het bureau heeft het plan gemaakt voor het stedenbouwkundig ensemble van duidelijk herkenbare volumes, dat wordt verbonden door een ondergronds landschap. Het museumkwartier wordt de nieuwe entree van Kerkrade, vanuit zowel het station als de belangrijkste toegangsweg naar het centrum. C-City, waarmee een investering van 20,5 miljoen euro is gemoeid, moet eind 2015 de deuren openen.
Drie-eenheid
Drie elkaar aanvullende publieksinstellingen vormen de eenheid C-City: Continium, Cube en Columbus. Continium is een ontdekcentrum voor wetenschap en techniek. Designmuseum Cube biedt onderdak aan exposities en labs. Columbus bestaat uit een zogenoemd 'Earth Theatre' in de vorm van een 'planetarium inversum' en een National Geographic 3D-theater.
De opzet van het 'ontgrensde museum' moet de bezoekers, zo legt Shift uit, de wereld en hun plek daarin laten ontdekken door interactie, participatie en debat. Naast tentoonstellingsruimtes biedt C-City dan ook plaats aan gedeelde faciliteiten voor conferenties, evenementen en educatie.
De nieuwbouw kenmerkt zich door een compositie van sterke, solitaire volumes: een bol, een balk en een kubus. Hun zuivere geometrie en alzijdige karakter bieden een tegenwicht voor de grillige vorm en het van de stad afgekeerde karakter van het bestaande museum. Een aanzienlijk deel van het 7.500 vierkante meter grote nieuwbouwprogramma bevindt zich echter onder de grond.
Verdiept museumplein
De voornaamste kwaliteit van het bestaande museum is het verdiept gelegen binnenplein. Dit wordt doorgezet onder de gehele nieuwbouw, waardoor er doorlopend ondergronds landschap oud en nieuw met elkaar verbindt en alle faciliteiten van C-City ontsluit. Naast het nieuwe museumplein, C-square, liggen ook de centrale entreehal, een restaurant, studentenlabs en een patio ondergronds. Twee tunnels leiden naar Cube en Columbus.
Het verdiepte museumplein loopt naadloos door onder de zwevende balk, die de dubbelhoge entreehal van C-City overdekt. De hal dient als knooppunt van het museumkwartier. De bezoeker daalt af in de entreehal via één van de twee monumentale trappen, die zoals alle vloeren en wanden van het ondergrondse landschap in rood beton zijn uitgevoerd. Hiermee geeft het architectenbureau het ondergrondse landschap een aardse uitstraling, wat in combinatie met de ervaring van het afdalen refereert aan het mijnbouwverleden van de regio.
Kubus, bol, balk
Cube, het designmuseum, krijgt een glazen plint die de indruk schept dat het gebouw zweeft en de onderliggende tentoonstellingsruimte van daglicht voorziet. Shift noemt Cube een verticale tentoonstellingsmachine; daarbinnen bestaat op verschillende verdiepingen maximale vrijheid en flexibiliteit voor de (wisselende) inrichting van designlabs en -tentoonstellingen. De bovenste verdieping bevat een multifunctionele evenementenruimte met een panoramisch uitzicht over het Limburgse heuvellandschap en de stad Kerkrade.
Columbus is een bolvormig gebouw dat voor de helft boven het maaiveld uitsteekt. In de onderste, ondergrondse helft bevindt zich het Earth Theatre. Hier kijken bezoekers vanaf twee ringvormige balkons met glazen vloeren op een holle megaprojectie met een doorsnede van zestien meter. In de bovenste helft van de bol, onder de koepel, bevindt zich een cirkelvormige auditorium. Hier komt het eerste National Geographic 3D-theater van Europa, waar onder andere documentaires en films worden vertoond.
Een belangrijk deel van de gemeenschappelijke functies van C-City, de kantoren en conferentieruimtes, zijn ondergebracht in de tachtig meter lange balk. Op de route van het station naar de stad, die dwars door C-City loopt, vormt de balk een grote luifel voor de treinreizigers en de bezoekers van C-City. De balk steunt op een zeer beperkt aantal kolommen om het zwevende karakter van het volume te benadrukken en de onderliggende entreehal zo open mogelijk te houden.
Gevelafwerking
Elk gebouw heeft een specifieke gevelafwerking die de absolute vorm en het solitaire karakter versterkt. Columbus heeft een witte naadloze koepel van spuitbeton die wordt voorzien van een grafische weergave van de wereldbol. Cube krijgt een reflecterende gordijngevel van gepolijst aluminium, die het verticale karakter van het museum onderstreept. De bekleding van de balk bestaat uit een zwarte cassettegevel met uitstekende ribben. De industriële gevelafwerking van de bovengrondse gebouwen contrasteert met het aardse karakter van de rode betonnen onderwereld, stelt het architectenbureau.
Betrokken partijen
C-City is het geesteskind van Hans Gubbels, directeur van Discovery Center Continium. Shift ontwierp het project in samenwerking met ABT (constructie), Bureau Bouwkunde (brandveiligheid en bouwbesluit) en Bremen Bouwadvies (installaties). De bouwkundige realisatie van C-City wordt mogelijk gemaakt door de provincie Limburg en de gemeente Kerkrade. De bouwkundige uitvoering is in handen van Mertens Bouwbedrijf, Weert, die de Europese aanbesteding op basis van engineer & construct won.
Trefwoorden
museum
kerkrade
musea
c-city
continium
shift architecture urbanism
Best gelezen
1
44 woningen op bosrijke locatie in Driebergen
vrijdag, 15 mei
2
Parkeerplein naast Tilburgse schouwburg maakt plaats voor multifunctionele gebouwen
woensdag, 13 mei
3
'Zwevend huis' naar ontwerp van Benthem Crouwel in Amersfoortse wijk
woensdag, 13 mei
4
Vijf finalisten voor Heuvelinkprijs 2026
woensdag, 13 mei
5
Tien nominaties voor NRP Gulden Feniks 2026
vrijdag, 15 mei
Gerelateerde nieuwsberichten
Shift stelt ruimtelijke verkenning op voor museum Batavialand
26 maart 2019
Shift maakt verwaarloosd pand tot matroesjkahuis
15 maart 2017
Museumplein Limburg: een droomopdracht voor Shift
25 november 2015
Tschumipaviljoen gewikkeld in kleurfolie
13 juli 2015
Kerkrade moet centrumplan zelf financieren
19 september 2014
Kerkrade koopt Campus inclusief scheuren
14 november 2013
Shift: "Sportvoorzieningen in stad moet je hybridiseren"
30 september 2013
Voorstel multifunctioneel sportplein R'dam
24 januari 2012
Shift stelt ruimtelijke verkenning op voor museum Batavialand
26 maart 2019
Shift maakt verwaarloosd pand tot matroesjkahuis
15 maart 2017
Museumplein Limburg: een droomopdracht voor Shift
25 november 2015
Tschumipaviljoen gewikkeld in kleurfolie
13 juli 2015
Kerkrade moet centrumplan zelf financieren
19 september 2014
Kerkrade koopt Campus inclusief scheuren
14 november 2013
Shift: "Sportvoorzieningen in stad moet je hybridiseren"
30 september 2013
Voorstel multifunctioneel sportplein R'dam
24 januari 2012
Toon alles
Andere nieuwsberichten
Woningbouwproject KAAP langs het IJ in Amsterdam voltooid
4 uur geleden
Langs het IJ zijn vijf woongebouwen met in totaal zeventig appartementen, commerciële ruimten op de begane grond en een circulair horecapaviljoen gerealiseerd.
AM en Amvest zoeken architecten voor herontwikkeling Draka-terrein
Vandaag, 12:27
De ontwikkelaars hebben een open selectie uitgeschreven, waar zowel jonge als gevestigde architecten zich voor kunnen aanmelden.
Dam & Partners ontwerpt multifunctioneel gebouw in Schinkelhaven
Vandaag, 10:55
In het ruim zesduizend vierkante meter omvattende pand Fifty-Nine komen kantoren, ruimtes voor maakindustrie en parkeerplekken.
Volledig programma evenement 'Bouw met Aarde!' bekend
Vandaag, 09:45
Het meerdaagse evenement over het gebruik van aarde als bouwmateriaal vindt van 24 tot en met 26 juni 2026 plaats in Rotterdam.
TNO ontwikkelt technologie voor recycling zonnepanelen
3 uur geleden
Volgens het onderzoeksbureau kunnen zonnepanelen met de technologie efficiënt en energiezuinig worden ontmanteld en kan meer dan 99 procent van het gebruikte zilver en hoogzuiver silicium worden teruggewonnen.
Bouwconcerns renoveren Drechttunnel voor 233 miljoen euro
4 uur geleden
Bouwconcerns Heijmans en Dura Vermeer en technisch dienstverlener SPIE gaan aan de slag met de renovatie en het onderhoud van de Drechttunnel van snelweg A16.
Ondernemers vragen kabinet om crisisaanpak netcongestie
Vandaag, 11:33
Ondernemersorganisaties roepen het kabinet op netcongestie als een nationale crisis te behandelen.
Eneco pleit voor voldoende marktwerking in de energietransitie
Gisteren, 15:42
Aanleiding voor de oproep van het energiebedrijf is de steeds grotere rol van de overheid in de productie van energie.
Nationaal Park Utrechtse Heuvelrug wordt twee keer zo groot
Gisteren, 13:19
Minister Van Essen heeft besloten om na het zuidelijke deel ook het noorden van het gebied de officiële status van Nationaal Park te geven.
BPD en Rabobank stimuleren biobased woningbouw en drinkwaterbesparing
Gisteren, 11:47
BPD en Rabobank kondigen de bouwstart aan van 160 nieuwbouwwoningen met biobased materialen en drinkwaterbesparende technieken.
Ga naar het nieuws-archief
0
0
0
0
Voor een optimale gebruikservaring plaatst Architectenweb functionele cookies. Wat de verschillende cookies precies doen leggen we uit in een
overzicht
. Cookies van social media kun je optioneel
aanzetten
.
Akkoord
Instellingen
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan
Feedback
Feedback
Wij horen graag jouw feedback. Laat je reactie achter en eventueel jouw e-mail adres.
Reactie
Verstuur