Swinnen: particulier bureau niet meer zaligmakend

18 februari 2014, 9:50
Peter Swinnen gelooft niet meer in een architectuuromgeving waarbij particuliere architectenbureaus zich kapot concurreren. De komende jaren staan voor de bij 51N4E vertrokken architect in het teken van een zoektocht naar een nieuwe ‘peer’-omgeving waarbinnen architectuur tot stand kan komen.

“Hoe kunnen we architecture intelligence koppelen aan governance intelligence. Daar ligt de uitdaging voor de architectuur”, zegt Swinnen tegen Architectenweb.

Vertrek
Vorige week kondigde het internationaal gelauwerde Brusselse architectenbureau 51N4E het vertrek van een van diens oprichters aan. Swinnen wil zich in eerste instantie volledig richten op zijn functie als Vlaams Bouwmeester, die hij sinds 2010 bekleedt. Als zijn termijn er medio 2015 op zit, gaat hij een PhD-opleiding volgen die is gericht op ‘het uitbouwen van een nieuwe architectuuromgeving’.

“Ik werk sinds 3,5 jaar fulltime als Vlaams Bouwmeester. Als ik over nog eens anderhalf jaar begin aan een drie jaar durende opleiding, zou ik mijn bureau acht jaar gijzelen. Ik geloof niet in een partnerschap als je vrijwel nooit fysiek aanwezig kunt zijn”, vertelt Swinnen.

“Daarnaast geloof ik niet meer in het private bureau als zaligmakende omgeving an sich. De architectuur zit in een identiteitscrisis, in die zin dat bureaus bezig zijn kruimels te verzamelen en elkaar vliegen af te vangen, in plaats van dat ze zouden werken aan en binnen een peer environment die een reële maatschappelijke impact kan hebben. Ook geloof ik niet langer in al die ad hoc samenwerkingsverbanden tussen bureaus die je tegenwoordig ziet, de meeste ontploffen na twee jaar.”

Doorbroken
In zijn rol als Vlaams Bouwmeester, maar zeker ook in de periode erna wil Swinnen zoeken naar een nieuwe ‘omgeving’ waarbinnen architectuur wordt gecreëerd. Bestaande processen en structuren zullen daarbij worden doorbroken en partijen uit verschillende velden worden erbij betrokken.

“Het zal een bovenbouwstructuur worden, een overkoepelend platform waar ik alvast mijn ervaring als architect, professor en bouwmeester in de schaal zal leggen en dit vooral samen met andere sterke architecturale partners.”

Hoe het allemaal precies zijn beslag zal gaan krijgen, kan en wil de architect nog niet uitleggen. “Er zijn momenteel vele verkennende gesprekken gaande dus zal het naar de buitenwereld nog allemaal erg vaag klinken”, zegt hij, “maar we moeten design intelligence en governance intelligence tegen een nieuw licht durven houden, wil architectuur als discipline relevant blijven.”

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Door Gortemaker Feenstra Algra ontworpen Institut Roi Albert II in Brussel officieel geopend

Gisteren, 14:53

Woontoren Cunabula naast Thialfstadion bereikt finish

Gisteren, 13:46

IVY Amsterdam markeert entree Klaprozenbuurt in Buiksloterham

Gisteren, 11:28

Realisatieovereenkomst voor hoogbouwcomplex De Sax op Wilhelminapier getekend

6 oktober, 4:16

Uitwerking van plannen voor Nedersaksenlijn kan beginnen

Gisteren, 12:17

Mona Keijzer lonkt naar investeerders op vastgoedbeurs in München

Gisteren, 10:02

Jongeren debatteren in het Nieuwe Instituut met Kamerleden over wonen

6 oktober, 2:26

GL-PvdA wil komende tien jaar 36 miljard uitgeven aan woningbouw

6 oktober, 10:10

Kamer wil dat Keijzer afziet van versoepelingen huurwet

3 oktober, 12:11

Steden vrezen voor woningbouw door nieuwe regels netcongestie

2 oktober, 4:25
ATAG Nederland
KUBUS | Specialist in BIM-software
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland BV
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
Knauf Insulation
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
AXOR + hansgrohe
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2025 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan