Swinnen: particulier bureau niet meer zaligmakend

18 februari 2014, 9:50
Peter Swinnen gelooft niet meer in een architectuuromgeving waarbij particuliere architectenbureaus zich kapot concurreren. De komende jaren staan voor de bij 51N4E vertrokken architect in het teken van een zoektocht naar een nieuwe ‘peer’-omgeving waarbinnen architectuur tot stand kan komen.

“Hoe kunnen we architecture intelligence koppelen aan governance intelligence. Daar ligt de uitdaging voor de architectuur”, zegt Swinnen tegen Architectenweb.

Vertrek
Vorige week kondigde het internationaal gelauwerde Brusselse architectenbureau 51N4E het vertrek van een van diens oprichters aan. Swinnen wil zich in eerste instantie volledig richten op zijn functie als Vlaams Bouwmeester, die hij sinds 2010 bekleedt. Als zijn termijn er medio 2015 op zit, gaat hij een PhD-opleiding volgen die is gericht op ‘het uitbouwen van een nieuwe architectuuromgeving’.

“Ik werk sinds 3,5 jaar fulltime als Vlaams Bouwmeester. Als ik over nog eens anderhalf jaar begin aan een drie jaar durende opleiding, zou ik mijn bureau acht jaar gijzelen. Ik geloof niet in een partnerschap als je vrijwel nooit fysiek aanwezig kunt zijn”, vertelt Swinnen.

“Daarnaast geloof ik niet meer in het private bureau als zaligmakende omgeving an sich. De architectuur zit in een identiteitscrisis, in die zin dat bureaus bezig zijn kruimels te verzamelen en elkaar vliegen af te vangen, in plaats van dat ze zouden werken aan en binnen een peer environment die een reële maatschappelijke impact kan hebben. Ook geloof ik niet langer in al die ad hoc samenwerkingsverbanden tussen bureaus die je tegenwoordig ziet, de meeste ontploffen na twee jaar.”

Doorbroken
In zijn rol als Vlaams Bouwmeester, maar zeker ook in de periode erna wil Swinnen zoeken naar een nieuwe ‘omgeving’ waarbinnen architectuur wordt gecreëerd. Bestaande processen en structuren zullen daarbij worden doorbroken en partijen uit verschillende velden worden erbij betrokken.

“Het zal een bovenbouwstructuur worden, een overkoepelend platform waar ik alvast mijn ervaring als architect, professor en bouwmeester in de schaal zal leggen en dit vooral samen met andere sterke architecturale partners.”

Hoe het allemaal precies zijn beslag zal gaan krijgen, kan en wil de architect nog niet uitleggen. “Er zijn momenteel vele verkennende gesprekken gaande dus zal het naar de buitenwereld nog allemaal erg vaag klinken”, zegt hij, “maar we moeten design intelligence en governance intelligence tegen een nieuw licht durven houden, wil architectuur als discipline relevant blijven.”

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Being en COD ontwikkelen vier woongebouwen aan Tolhuiskanaal in Amsterdam-Noord

20 minuten geleden

Studio Hartzema presenteert plannen voor een nieuwe stad in Zeeland

2 uur geleden

Team met Mecanoo en Inside Outside wint tender kavel 1A2 Sluisbuurt

Vandaag, 10:52

Voids benadert lastig plangebied als aantrekkelijke leefomgeving

Gisteren, 16:48

Kamer niet gerust op betaalbaarheid stadsverwarming in nieuwe wet

4 uur geleden

Nieuwe editie van de Architecten Wielerkoers

Gisteren, 14:45

Nieuwe Rotterdamse aanpak woningbouw: meer snelheid, minder regels en heldere keuzes

Gisteren, 09:49

Gemeenten krijgen 7.000 euro per gebouwde betaalbare woning

19 mei, 3:05

Marian Herman wordt algemeen directeur ontwikkelaar Edge

19 mei, 1:14

KYK Architecten/Quadraat neemt architectenbureau MD2A over

19 mei, 12:59
Atag Nederland
KUBUS | Specialist in BIM-software
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland BV
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
Knauf Insulation
DUCO Ventilation & Sun Control
IsoBouw Systems bv
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Building Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
AXOR + hansgrohe
FALK®
Tata Steel Colorcoat®
© 2002 - 2025 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan