Projecten
Producten
Bedrijven
Vacatures
Agenda
Awards
Podcasts
more_horiz
Videos
Magazine
Favorieten
Profiel
Uitloggen
Abonneer je nu op onze nieuwsbrieven!
Abonneren
Nee, bedankt
Ja, denk met me mee rond de
materialisering van mijn project
Copyright: Susanne Wegner
Copyright: Susanne Wegner
Copyright: Susanne Wegner
Copyright: Susanne Wegner
Copyright: Susanne Wegner
Copyright: Susanne Wegner
Copyright: Susanne Wegner
Copyright: Susanne Wegner
Tekening: Kollhoff Architekten
Tekening: Kollhoff Architekten
Tekening: Kollhoff Architekten
Een rijkskantoor voor 6.000 ambtenaren
25 oktober 2013, 15:12
Aan de Turfmarkt in het centrum van Den Haag zijn de afgelopen jaren twee kantoortorens verrezen naar ontwerp van de Duitse architect
Hans Kollhoff
. Het gebouwencomplex is het vlaggenschip van het nieuwe huisvestingbeleid van het Rijksvastgoedbeleid. Binnen een vast ruimtelijk kader is het gebouwencomplex qua gebruik zo flexibel mogelijk gemaakt. Architectenweb ging kijken.
Tekst Michiel van Raaij
“Voorheen werd ieder jaar een derde van de tussenwanden verplaatst”, vertelt projectdirecteur Louw van Sinderen. Wat er ook gedaan werd, het gebruik bleef sneller veranderen dan het gebouwde kon bijbenen. Een radicale keuze was nodig. “In de nieuwe torens hebben nu een vaste plattegrond en daar wordt niets meer aan veranderd –
learn to live with it
.”
Op iedere vloer in de torens is dezelfde diversiteit aan ruimtes te vinden. Er zijn kleinere kamers waar geconcentreerd gewerkt kan worden. Er zijn iets grotere kamers waar een klein team kan werken of een overleg plaats kan vinden. Op de hoeken is de plattegrond open gelaten: hier kunnen grotere teams in een open kantooromgeving werken. Tenslotte is een van de vier hoeken ingericht als ‘huiskamer’ met vrolijk gekleurd meubilair en een keukentje.
De ambtenaren die in de torens werken zijn allemaal op een bepaalde verdieping gestationeerd, maar kiezen binnen die verdieping iedere dag opnieuw een werkplek. Geen van de ambtenaren heeft een vaste werkplek, al komt het volgens Van Sinderen wel vaak voor dat bepaalde teams een vaste hoek pakken. Die hoek kan zo’n team zich in beperkte mate ook wel eigen maken. ‘De werkplekken zijn niet van jou, maar van jullie’, omschrijft Van Sinderen de filosofie.
Deze flexibiliteit wordt mogelijk gemaakt door een standaardisering van de werkplekken in de torens. Van Sinderen is er trots op dat hij dit heeft bereikt. Dat was namelijk allesbehalve het geval. “Nu is er nog maar één type bureau en één type bureaustoel.” Daarbij is ook de ICT volledige gestandaardiseerd. Iedereen kan overal zijn laptop inpluggen. Vaste telefoons zijn vervangen door mobiele telefoons.
Van twee ministeries naar één rijksgebouw
Die planvorming voor de nieuwbouw aan de Turfmarkt in Den Haag startte in 2000 met de ambitie om een nieuwe huisvesting te realiseren voor het ministerie van Veiligheid en Justitie, en het ministerie van Binnenlandse Zaken en Koninkrijkrelaties. Via een prijsvraag werd het ontwerp van de Duitse architect Hans Kollhoff hiervoor geselecteerd.
Aan het begin van het ontwerpproces had ieder ministerie nog zijn eigen voorzieningen en waren de plattegronden nog conventioneel ingedeeld. Met een werkgroep heeft Van Sinderen het roer echter drastisch omgegooid. In het nu gerealiseerde gebouw worden alle voorzieningen gedeeld: de kantine, de repro, de entree, het vergadercentrum, de skylobby’s en het ondergrondse auditorium, alle techniek, enzovoorts. De meeste van deze voorzieningen zijn in het plintgebouw opgenomen die beide torens met elkaar verbinden. Uiteindelijk is het echt één gebouw.
Het gaat zover dat het Rijksvastgoedbedrijf (waarin de Rijksgebouwendienst is opgenomen) niet meer spreekt over de huisvesting van twee ministeries, maar over een rijkskantoor. Wie er van de gebouwen gebruik maken kan volgens Van Sinderen wisselen in de tijd. Dat kunnen ook andere ministeries zijn dan nu het geval is. In de praktijk blijken ook al extra instanties in het gebouw ondergebracht te zijn, zoals de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid.
Ministerlaantje
Een van de gevolgen van de gehanteerde vastgoedbenadering is dat de ministers en staatssecretarissen van de twee ministeries op dezelfde verdieping zijn ondergebracht, zelfs aan dezelfde gang (intern als
ministerlaantje
getypeerd). Zo kunnen de specifieke voorzieningen die de ministers nodig hebben ook gedeeld worden. Wat inrichting betreft hebben de ministers ook identieke kamers.
In uitgave van het magazine ‘Smaak’ dat het Rijksvastgoedbedrijf aan de nieuwbouw aan de Turfmarkt wijden, verklaren ministers Ivo Opstelten, Stef Blok en Ronald Plasterk zeer content te zijn met hun nieuwe werkplekken. Bij een oplaaiend conflict lopen ze nu gewoon even bij elkaar naar binnen om naar een oplossing te zoeken.
Rood en wit
Voor de architectuur van de torens heeft Kollhoff zich laten inspireren door de eerste wolkenkrabbers uit Chicago, de art deco en de gotiek. “De gebouwen hebben een basis, middendeel en top”, legt Van Sinderen uit. Van beneden naar boven transformeert een horizontale geleding van de gevel in stappen naar een zeer verticale geleding, die helemaal bovenin culmineert in pinakels.
De torens zijn zo ontworpen dat vanuit de binnenstad tussen de torens door gekeken kan worden. Van die zijde gezien ogen de torens zeer slank. Vanuit andere gezichtspunten ogen ze massiever en kunnen de torens visueel ‘overlappen’. Om te voorkomen dat het gebouw te massief zou ogen, is ervoor gekozen de ene toren uit te voeren in baksteen en de andere toren in lichte natuursteen. Vanuit ieder gezichtspunt blijven de torens zo individueel herkenbaar.
Contextueel
De traditionele architectuur van Kollhoff sluit goed aan bij de eerder gebouwde, net zo traditionele architectuur van het naastgelegen gebied De Resident. Het gebouw definieert heldere straatwanden en biedt op maaiveldniveau commerciële ruimtes. Tussen de torens heeft Kollhoff daarbij ook nog ruimte gevonden voor een openbare tuin. Een cadeautje voor de stad.
De architectuur die Kollhoff buiten inzet, is binnen consequent doorgezet. Waar mogelijk heeft de architect lambriseringen, plafondlijsten en profielen rond de deuren ontworpen. In de torens zijn de radiatoren in een
Kastenfenster
weggewerkt. Zeker van binnen bekruipt je daarmee af en toe het gevoel dat je je door een gerenoveerd gebouw beweegt, in plaats van door een nieuw gebouw.
Grootste kantoorgebouw van Nederland
“De Rotterdam is het grootste gebouw van Nederland, dit is het grootste kantoorgebouw van Nederland”, vertelt Van Sinderen trots. Het gebouw heeft 120.000 vierkante meter kantoorruimte. “Er werken hier nu 5.000 mensen. Dat moeten er straks 6.000 zijn.”
“Het is ook het hoogste gebouw van Nederland buiten Rotterdam”, zegt Van Sinderen. Het gebouw telt 41 lagen, waarvan twee onder de grond, en komt tot 146,5 meter hoogte.
De nieuwe standaard
Afgelopen donderdag 17 oktober is het Rijkskantoor Turfmarkt 147 officieel geopend door koning Willem-Alexander. Dat is zo’n elf jaar na gunning van de ontwerpopdracht aan Kollhoff. Dat het zo lang heeft geduurd, heeft verschillende oorzaken. De voor de nieuwbouw vereiste sloop van woongebouw De Zwarte Madonna werd drie jaar later toegestaan dan oorspronkelijk de bedoeling was. Daar kwam de mislukte aanbesteding voor de bouw in 2007 vervolgens bovenop.
Al deze vertraging had volgens Van Sinderen als positieve kant dat er meer dan voldoende tijd was om de ministeries voor te bereiden op de nieuwe manier van werken in de nieuwbouw. Die is vanaf de eerste dag succesvol ingevoerd. Van Sinderen: “Dit is de nieuwe standaard voor al het rijksvastgoed.”
Trefwoorden
ministerie van binnenlandse zaken en koninkrijksrelaties
hans kollhoff
ministerie van veiligheid en justitie
turfmarkt
jubi-torens
Locatie
Best gelezen
1
Architect Cees Dam op 93-jarige leeftijd overleden
dinsdag, 14 april
2
SeARCH en Heutink Groep winnen tender voor woongebouw Sluisbuurt
vrijdag, 10 april
3
Powerhouse Company wint aanbesteding voor verbouwing Vista College Maastricht
dinsdag, 14 april
4
Tien bureaus geselecteerd voor tweede ronde nieuwbouw De Meervaart
woensdag, 15 april
5
QWA heeft A16 boven Rotterdam eigen identiteit gegeven
maandag, 13 april
Gerelateerde nieuwsberichten
Hans Kollhoff verzorgt masterclass over Granpré Molière
2 september 2019
Ollongren: werken op vloeren in ministerie is veilig
20 april 2018
Kollhoff & Pols Architecten wint prijsvraag hotel Houthaven
2 september 2016
Blok wil hulp bij herbestemmen rijkskantoren
29 augustus 2014
Rijksvastgoedbedrijf officieel van start gegaan
3 juli 2014
Van Dam: 'Van Rijksgebouwendienst corporatie maken'
20 juni 2014
Heijmans gaat Haagse Resident renoveren
15 april 2014
Heijmans onderhoudt ministeriegebouwen JuBi
17 februari 2014
Jaap Uijlenbroek leidt Rijksvastgoedbedrijf
17 december 2013
Nieuwe functie voor oude ministeriegebouwen
2 juli 2013
JuBi-torens Den Haag opgeleverd
11 december 2012
Hoogste punt voor ministerietorens Den Haag
11 oktober 2011
Bouw toren de Kroon gestart
19 juni 2008
Hans Kollhoff verzorgt masterclass over Granpré Molière
2 september 2019
Ollongren: werken op vloeren in ministerie is veilig
20 april 2018
Kollhoff & Pols Architecten wint prijsvraag hotel Houthaven
2 september 2016
Blok wil hulp bij herbestemmen rijkskantoren
29 augustus 2014
Rijksvastgoedbedrijf officieel van start gegaan
3 juli 2014
Van Dam: 'Van Rijksgebouwendienst corporatie maken'
20 juni 2014
Heijmans gaat Haagse Resident renoveren
15 april 2014
Heijmans onderhoudt ministeriegebouwen JuBi
17 februari 2014
Jaap Uijlenbroek leidt Rijksvastgoedbedrijf
17 december 2013
Nieuwe functie voor oude ministeriegebouwen
2 juli 2013
JuBi-torens Den Haag opgeleverd
11 december 2012
Hoogste punt voor ministerietorens Den Haag
11 oktober 2011
Bouw toren de Kroon gestart
19 juni 2008
Toon alles
Andere nieuwsberichten
Anterieure overeenkomst voor bouw woontoren The Four in Eindhoven
Gisteren, 13:26
Naar verwachting wordt begin volgend jaar gestart met de bouw van woontoren The Four in Eindhoven. De door Mecanoo ontworpen toren op de zogeheten Vierlanderlocatie in Fellenoord bestaat uit 306 woningen.
Jury maakt shortlist Prix de Rome Architectuur 2026 bekend
Gisteren, 09:30
Dérive (Hedwig van der Linden and Kevin Westerveld), Maarten Plomp en Iris van der Wal, Namelok (Wiegert Ambagts en Kaj van Boheemen) en Slodka x Zatta (Izabela Slodka en Federica Zatta) zijn de kanshebbers voor deze editie van de prijs.
Woontoren Front vervult meerdere rollen in Hart van de Waalsprong
15 april, 4:31
Vorige week werd de door Monadnock ontworpen woontoren Front onderscheiden met de Architectuurprijs Nijmegen. Het achthoekige gebouw in Lent markeert het centrum van de stadsuitbreiding Hart van de Waalsprong.
Bijzonder erfgoed Fundatie van Renswoude Utrecht gered
15 april, 3:29
Hendrick de Keyser Monumenten heeft de Fundatie van Renswoude in Utrecht, een bijzonder goed bewaard ensemble uit de 18e eeuw, verworven. Hiermee blijven gebouw, historisch interieur en collectie als een geheel behouden.
NVM vreest minder nieuwbouw door veranderende voorrang stroomnet
1 uur geleden
Bouwers kunnen, door onzekerheid over welke projecten straks nog maatschappelijke prioriteit krijgen in een bepaalde regio, besluiten om minder nieuwe huizen te bouwen.
Architecten voor restauratie en herbestemming Rivièrahal gekozen
Gisteren, 12:00
Voor de grootscheepse restauratie en herbestemming van de Rivièrahal in de Rotterdamse Diergaarde Blijdorp zijn Mecanoo en BiermanHenket geselecteerd.
Bewoners aardbevingsgebied Groningen blijven kritisch op herstel
Gisteren, 10:34
Door de complexiteit en onzekerheid van het jarenlange proces ervaren mensen stress en frustratie.
ING: optoppen en splitsen van woningen steeds minder haalbaar
15 april, 1:22
Het kabinet-Jetten gaat naar verwachting het doel van 15.000 extra woningen per jaar uit verbouwingen niet halen, stelt ING.
Geen rechtszaak over subsidie ministerie aan Van Gogh Museum
15 april, 10:02
De zaak draait om geld dat het museum nodig zegt te hebben voor een renovatie.
AFM: funderingsproblemen bij bijna 220.000 woningen
14 april, 1:25
De huizen van bijna een half miljoen woningeigenaren hebben een hoog risico op funderingsproblemen of een mogelijke kwetsbare fundering.
Ga naar het nieuws-archief
0
0
0
0
Voor een optimale gebruikservaring plaatst Architectenweb functionele cookies. Wat de verschillende cookies precies doen leggen we uit in een
overzicht
. Cookies van social media kun je optioneel
aanzetten
.
Akkoord
Instellingen
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan
Feedback
Feedback
Wij horen graag jouw feedback. Laat je reactie achter en eventueel jouw e-mail adres.
Reactie
Verstuur