Copyright: Palais de Tokyo
Copyright: Palais de Tokyo
Copyright: Palais de Tokyo
Copyright: Palais de Tokyo

Architectonische ‘tumor’ in Palais de Tokyo

13 augustus 2013, 14:23
Deze zomer is in Palais de Tokyo in Parijs een installatie te zien van de Braziliaanse kunstenaar Henrique Oliveira. Een belangrijke inspiratiebron voor zijn werk is de groei van tumoren, die als een metafoor voor de ongecontroleerde groei van de Zuid-Amerikaanse gezien kan worden.

Het werk van de vanuit São Paulo werkende kunstenaar Henrique Oliveira beweegt zich tussen het stedelijke en het plantaardige, tussen het bouwkundige en organische. Deze thematiek werkt hij in verschillende media uit – schilderijen, beeldhouwwerken en installaties. In Palais de Tokyo is nu zijn nieuwste werk te zien: Baitogogo.

“Oliveira gebruikt in zijn werk vaak materialen uit het Braziliaanse landschap, met name ‘tapumes’: hout dat gebruikt wordt om bouwplaatsen mee te omheinen”, schrijft curator Marc Bembekoff. “Door juist dit soort materialen te gebruiken, benadrukt Oliveira het inheemse en de parasitaire natuur van deze constructies. Het roept het beeld op van houten tumoren.”

“Zijn installaties kunnen daarbij gezien worden als metaforen voor de organische groei van de favelas, en illustreren zo de dynamische vernietiging van het stedelijk weefsel van steden als São Paulo. In lijn met het werk van kunstenaars als Lydia Clark of Hélio Oiticica gebruikt de kunstenaar de context van de zich altijd maar uitbreidende stad als materiaal. De manier waarop het materiaal vervolgens wordt gebruikt, net als zijn plotselinge verschijning, destabiliseert de ruimtelijke ervaring van de bezoeker.”

“Door een soort architectonisch antropomorfisme onthuld Oliveira de constructie van het gebouw. In het Palais de Tokyo speelt hij met de bestaande constructie, verlengt en vermeervoudigt hij de kolommen, om ze vervolgens te voorzien van een plantaardige en organische dimensie. Alsof het gebouw tot leven komt.”

“De kunstenaar haalt zijn inspiratie onder meer uit medische boeken, met name studies naar de fysieke pathologen als tumoren. Door een formele analogie roepen deze uitgroeisels het beeld op van de buitenste lagen of de bast van een boom. De textuur van de houten ‘tapumes’-installatie doet ook onvermijdelijk denken aan de essentie van de bomen in de Amazone, vochtige tropische bossen. De verdraaiingen en knopen vormen oncontroleerbare netwerken, een logica die de mens niet langer kan onderdrukken.”

De installatie van Oliveira is nog tot en met 9 september in Palais de Tokyo te zien.

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Sweco neemt Belgische activiteiten Conix RDBM Architects over

Gisteren, 16:31

VAi schijnt licht op feministische vrouwenwerkgroep uit de jaren tachtig

Gisteren, 15:47

Eerste school die is gerealiseerd volgens Circlewood-systeem voltooid

Gisteren, 13:51

BureauVanEig ontwerpt sluishuisje bij oudste sluis binnenstad 's-Hertogenbosch

Gisteren, 11:45

Gelderland geeft voorrang aan vergunningen met minder stikstof

Gisteren, 12:24

Amsterdam bouwde opnieuw minder woningen dan de bedoeling is

Gisteren, 10:56

Rijksvastgoedbedrijf zet eerste deelgebied nieuwe wijk Valkenhorst in Katwijk te koop

3 maart, 3:26

Verkoopgolf van woningen door investeerders zet door

2 maart, 2:57

Nieuwe windmolens komen in Europa vooral op land

2 maart, 10:36

Onderzoek: kinderen spelen vaker buiten, groot verschil per plaats

27 februari, 5:04
ATAG Nederland
KUBUS | Specialist in Archicad
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan