Projecten
Producten
Bedrijven
Vacatures
Agenda
Awards
Podcasts
more_horiz
Videos
Magazine
Favorieten
Profiel
Uitloggen
Abonneer je nu op onze nieuwsbrieven!
Abonneren
Nee, bedankt
Ja, denk met me mee rond de
materialisering van mijn project
Copyright: Cultuurcluster Veghel ( de Architekten Cie.)
Copyright: Herbestemming garageloods (grafie Norbert van Onna)
Copyright: Herontwikkeling St. Anna-terrein Venray ( ZUS/Studio Prototype)
Copyright: BIQ-haus ( Arup)
Copyright: B/S/H Inspiration House (grafie D/Dock)
Copyright: Gemeentehuis Hardenberg (grafie Anton van Daal)
Copyright: Laurentius Ziekenhuis ( Wiegerinck architectuur stedenbouw)
Copyright: Verslaafdenopvang Amsterdam (grafie Ulrich Schwartz)
Copyright: Zorgboerderijen Oterleek (grafie FARO Architecten)
Copyright: Dream Downtown Hotel (grafie Bruce Damonte)
Copyright: Kamer van Koophandel Amiens (grafie R. Meffre/Y. Marchand)
Copyright: Concertgebouw Reykjavik (grafie Nic Lehoux)
Architectenweb lanceert vier themaperioden
31 januari 2013, 15:59
Dit jaar staat Architectenweb ieder kwartaal in het teken van een specifiek thema: achtereenvolgens transformatie, duurzaamheid, zorg en intelligente gevel. Gedurende het kwartaal wordt het thema door de redactie crossmediaal uitgewerkt.
Via een serie artikelen op Architectenweb.nl, discussies op de social media, kleinere en grotere evenementen en een speciale editie van Architectenweb magazine zal de redactie van Architectenweb dit jaar ieder kwartaal een specifiek thema uitwerken.
De thema’s zijn respectievelijk transformatie (eerste kwartaal), duurzaamheid (tweede kwartaal), zorg (derde kwartaal) en intelligente gevel (vierde kwartaal).
“In de ontwerppraktijk spelen op dit moment een aantal thema’s, zegt Michiel van Raaij, hoofdredacteur van Architectenweb. “Op de vier belangrijkste thema’s willen we dit jaar dieper ingaan. Door hierbij al onze kanalen in te zetten –
van online artikelen via social media tot evenementen en een magazine – kunnen we werkelijk de diepte ingaan. Inspirerende visies, felle debatten, scherpe analyses… het zal allemaal langskomen.”
“Architectenweb wil een platform zijn voor de uitwisseling van ideeën over architectuur, stedenbouw, landschapsarchitectuur, interieurarchitectuur en design”, zegt Van Raaij. “Met deze themaperioden maken we die ambitie waar.”
Een korte introductie van de verschillende themaperioden:
Transformatie
De afgelopen jaren is de aandacht in de bouw verschoven van nieuwbouw naar de verbetering en transformatie van de bestaande bouw. De bestaande gebouwenvoorraad wordt momenteel met minder dan 1% per jaar uitgebreid. Terwijl de eisen die door gebruikers aan gebouwen gesteld worden constant veranderen. De grootste opgave van dit moment is dan ook om de 99% bestaande bouw zo te verbeteren en te transformeren dat deze opnieuw aan de eisen voldoet en daardoor toekomstbestendig is. Soms is hiervoor een installatietechnische update voldoende, in andere gevallen is behoefte aan renovatie. Wanneer het programma van een gebouw verandert, zoals bij steeds meer leegstaande kantoorgebouwen het geval is, zal behoefte zijn aan transformatie, mogelijk met een component nieuwbouw. Een schaalniveau hoger moeten strategieën ontwikkeld worden waarmee gebieden organisch van kleur kunnen verschieten: hoe kan een in onbruik geraakt bedrijventerrein bijvoorbeeld getransformeerd worden tot een gemengd woonwerkgebied?
Duurzaamheid
Het groeiende maatschappelijke bewustzijn en de alsmaar stijgende prijzen voor grondstoffen hebben ervoor gezorgd dat duurzaamheid bij alle partijen in het bouwproces hoog op de agenda staat. Het energieneutraal maken van de gebouwvoorraad is hierbij een belangrijke en ingewikkelde opgave. Maar het thema duurzaamheid eindigt hier niet. Het materiaalgebruik en binnenklimaat zijn minstens zo belangrijk. Wat betreft materialen zal toegewerkt moeten worden naar circulaire systemen waarbij elk onderdeel van het gebouw zonder verlies hergebruikt kan worden. Tegelijkertijd maken nieuwe onderzoeken duidelijk dat de maatregelen op het gebied van duurzaamheid niet ten koste mogen gaan van de kwaliteit van het binnenklimaat. Frisse lucht, daglicht, geluid en zo nog vele factoren blijken essentieel voor het welzijn en dus de productiviteit van de gebruikers. Alleen door slim en integraal te ontwerpen kan een gezond binnenklimaat gerealiseerd worden in een energieneutraal gebouw dat in al zijn onderdelen hergebruikt kan worden. De lat komt hierbij elk jaar hoger te liggen.
Zorg
Zo lang mogelijk zelfstandig leven. En als dan iets misgaat, zo snel mogelijk weer beter worden. Dat is ons gezamenlijke doel. Met de vergrijzing en stijgende zorgkosten ligt hier een grote opgave. Niet voor niets verwacht meer dan een derde van alle architecten in Nederland dat hun portfolio de komende jaren op dit punt zal groeien. Uit steeds meer onderzoeken, bijvoorbeeld naar healing environment, blijkt dat architectuur hierbij kan helpen. Met domotica, levensloopbestendige woningen, woonzorggebouwen, zorgcentra in de buurt, specialistische klinieken, ziekenhuizen, enzovoorts. De oplossingen zijn uiteindelijk net zo divers als de opgave.
Intelligente gevel
De gevel is waarschijnlijk het meest complexe en meest besproken onderdeel van gebouwen. Niet alleen is de gevel het meest zichtbare deel van een gebouw in het stedelijk landschap, de gevel moet ook aan allerlei conflicterende eisen voldoen. Voor het binnenklimaat is het bijzonder prettig om veel daglicht toe te laten, maar de zon mag het interieur niet teveel opwarmen en direct zonlicht kan ook verblinden. Hetzelfde geldt voor ventilatie. Natuurlijke ventilatie wordt steeds belangrijker, maar mag het binnenklimaat niet negatief beïnvloeden met bijvoorbeeld tocht. Ook worden steeds meer eisen gesteld aan de isolatiewaarde van de gevel. Hoe kan de dikte van het gevelpakket binnen de perken blijven? En hoe kan het gevelpakket zo opgebouwd worden dat het goed onderhouden en eventueel weer vervangen kan worden? En tenslotte de vraag waar architecten zich het meeste mee bezig houden: hoe kan een bijzondere uitdrukking worden gevonden voor het gebouw in de gevel, terwijl alle bovenstaande aspecten in ogenschouw genomen worden? De gevel als intermediair tussen binnen en buiten blijft een boeiend onderwerp.
Tip de redactie!
Werkt u met uw bureau aan projecten waarop een van deze thema’s van toepassing is? Of doet u met uw bureau (ontwerpend) onderzoek dat hiervoor relevant is? Laat het de redactie van Architectenweb weten via
redactie@architectenweb.nl
of een van onze social mediakanalen.
Partner worden?
Leveranciers, bouwers, opdrachtgevers en kennisinstellingen nodigt Architectenweb van harte uit om hun naam aan een of meerdere van de themaperioden te verbinden en daarbij actief mee te denken over de invulling ervan. Neem voor meer informatie over de mogelijkheden contact op met Michiel van Raaij, hoofdredacteur van Architectenweb, via
mvr@architectenweb.nl
of Bart Sakkers, senior media-adviseur van Architectenweb, via
bs@architectenweb.nl
of kijk op
www.bereikdearchitect.nl
.
Trefwoorden
duurzaamheid
architectenweb
themaperiode
transformatie
zorg
intelligente gevel
Best gelezen
1
NYMA Watertoren getransformeerd tot ontmoetingsplek van makersplaats in Nijmegen
dinsdag, 4 augustus
2
Kindcentrum door Sweco Architects brengt onderwijs, kinderopvang en buitenruimte samen in hart van dorp
donderdag, 30 juli
3
De Playlist: Dirk Osinga benadert zijn studio als een rockband
donderdag, 30 juli
4
Woonzorgwoningen door opZoom architecten voegen zich tussen nieuwbouw en oude industriële panden
vrijdag, 31 juli
5
De Playlist: Francine van den Berg wil een all female punkband oprichten
maandag, 3 augustus
Gerelateerde nieuwsberichten
Volledig archief Architectenweb magazine digitaal
28 juli 2015
Architectenweb magazine voortaan gratis verspreid
8 april 2015
Rick Otterloo versterkt team Architectenweb
13 januari 2014
Themaperiode ‘Duurzaamheid’ van start
22 april 2013
Themaperiode ‘Transformatie’ van start
12 februari 2013
Rondetafelgesprek organische stedenbouw
31 mei 2012
Architectenweb viert tiende verjaardag
22 mei 2012
Architectenweb presenteert TIEN keer TIEN
30 november 2011
Architectenweb en CRH Clay Solutions houden Baksteendag
5 oktober 2011
Architectenweb organiseert rondetafelgesprek
17 mei 2011
Architectenweb verhuisd naar Amsterdam
17 maart 2011
Architectenlunches bij Architectenweb
24 maart 2010
Volledig archief Architectenweb magazine digitaal
28 juli 2015
Architectenweb magazine voortaan gratis verspreid
8 april 2015
Rick Otterloo versterkt team Architectenweb
13 januari 2014
Themaperiode ‘Duurzaamheid’ van start
22 april 2013
Themaperiode ‘Transformatie’ van start
12 februari 2013
Rondetafelgesprek organische stedenbouw
31 mei 2012
Architectenweb viert tiende verjaardag
22 mei 2012
Architectenweb presenteert TIEN keer TIEN
30 november 2011
Architectenweb en CRH Clay Solutions houden Baksteendag
5 oktober 2011
Architectenweb organiseert rondetafelgesprek
17 mei 2011
Architectenweb verhuisd naar Amsterdam
17 maart 2011
Architectenlunches bij Architectenweb
24 maart 2010
Toon alles
Andere nieuwsberichten
Kantoorgebouwen uit jaren ‘70 rond binnentuin in Brussel door B2Ai grondig vernieuwd
Vandaag, 10:16
Onlangs is het gebouwencomplex in gebruik genomen als een van de gebouwen van de Europese Commissie.
cepezedinterieur vernieuwd interieur van Amsterdams bedrijfsverzamelgebouw
Vandaag, 09:33
Voor het bedrijfsverzamelgebouw Liberty Office in Amsterdam Zuidoost werden een nieuwe aankleding en indeling van verschillende ruimtes ontworpen.
Nieuw Echtenstein van LEVS vijzelt kwaliteit vergeten restruimte op
Gisteren, 13:43
Woongebouw in de E-buurt in Amsterdam Zuidoost biedt sociale huurwoningen voor een kwetsbare doelgroep en een maatschappelijk programma in de plint.
De Playlist: Francine van den Berg wil een all female punkband oprichten
3 augustus, 9:15
In de tiende aflevering van onze zomerserie spreken we met architectuurhistoricus en pr-manager bij Team V Architectuur Francine van den Berg, een groot muziekliefhebber met een bijzondere wens.
In twintig jaar bijna verdubbeling aantal restaurants, categorie fastfood groeide het hardst
Vandaag, 11:28
In totaal zijn er bijna 39.000 eetgelegenheden in Nederland. Hiervan bestaat iets meer dan de helft uit fastfoodzaken, zoals cafetaria's en broodjeszaken.
Rijkswaterstaat spreekt van uitzonderlijke situatie door droogte
Gisteren, 17:45
Ook de komende weken zal het droger en warmer dan gemiddeld blijven. Rijkswaterstaat spreekt in zijn wekelijkse droogtemonitor van een uitzonderlijke situatie.
VMN media neemt Vastgoedjournaal over
Gisteren, 10:05
Met de overname komt het vastgoedplatform onder een dak met andere vakmedia, waaronder Vastgoedmarkt, Cobouw en De Architect.
Rijn bij Lobith staat op laagste peil ooit gemeten
31 juli, 4:45
Rijkswaterstaat verwacht dat de stand van de Rijn de komende dagen nog verder zal zakken. Ook de hoeveelheid water die vanuit Duitsland het land binnenstroomt is met 692 kubieke meter per seconde extreem laag.
Proef met laadplekken waar ook brandstofauto's mogen parkeren
29 juli, 10:34
Met de pilot wordt onderzocht of laadpalen sneller geplaatst kunnen worden als gemeenten parkeerplaatsen niet langer exclusief voor elektrische auto's hoeven te reserveren.
Topman Heijmans: Nederland investeert te weinig in infrastructuur
24 juli, 11:47
Nederland kan zich geen infrastructuurbeleid veroorloven dat van incident naar incident beweegt, stelt Ton Hillen.
Ga naar het nieuws-archief
0
0
0
0
Voor een optimale gebruikservaring plaatst Architectenweb functionele cookies. Wat de verschillende cookies precies doen leggen we uit in een
overzicht
. Cookies van social media kun je optioneel
aanzetten
.
Akkoord
Instellingen
Feedback
Feedback
Wij horen graag jouw feedback. Laat je reactie achter en eventueel jouw e-mail adres.
Reactie
Verstuur