Abonneer je nu op onze nieuwsbrieven!
Abonneren
Nee, bedankt
Ja, denk met me mee rond de
materialisering van mijn project
Copyright: Robbert de Koning
Copyright: Robbert de Koning

Voorstel langsdammen voor bochten Waal

17 februari 2012, 13:54
Landschapsarchitect Robbert de Koning heeft een voorstel gemaakt voor de aanleg van twee langsdammen in de binnenbochten van de Waal bij Tiel en Wamel, en Ophemert. De dammen in het ontwerp zijn respectievelijk ongeveer zeven kilometer en drie kilometer lang.

Het voorstel voor de langsdammen is gedaan naar aanleiding van het project van Rijkswaterstaat om de kribben van de Waal te verlagen. Dit project is weer onderdeel van het programma Ruimte voor de Rivier van Rijkswaterstaat. De langsdammen zouden de bestaande kribben van de Waal aan een zijde kunnen vervangen.

De dammen bestaan uit gestort breuksteen, hebben een smalle kruin en zijn even hoog als de koppen van de kribben. Het grootste deel van de langsdam steekt bij gemiddeld waterpeil boven het water uit, maar er zijn ook segmenten die net onder water liggen. Door de aanleg van een langsdam ontstaan er brede geulen tussen de langsdam en de oever. Deze oevergeulen zijn met zo breed als de rivier de IJssel.

De architectonische ontwerpgave voor de langsdam heeft zich beperkt tot maatwerk. De ligging en afmetingen zijn ‘technisch’ vastgesteld. De nadere inrichting en begroeiing bieden volgens De Koning ontwerpmogelijkheden. “Zo’n langsdam heeft landschappelijk een behoorlijk impact. Belangrijk aandachtpunt was of de asymmetrie die de langsdam in het rivierbed veroorzaakt, landschappelijk wel te verantwoorden is. Ik vermoed van wel.”

Doorzicht over rivieras
“De karakteristieke ritmiek van de kribben zal deels verdwijnen, maar daar komt een groter doorzicht over de rivieras voor terug. De kruin van de langsdam ligt zo laag als de koppen van de bestaande kribben, je kan er vanaf de oever nog goed overheen kijken en bij normale waterpeilen de achterliggende rivier zien. Echter, bij lage waterpeilen zal de hoofdgeul minder goed zichtbaar zijn. Een zorgvuldige uitvoering en monitoring is daarom belangrijk.”

“We hadden de voorkeur om bomen op de koppen van de segmenten van de langsdam te zetten. Die zouden schaal aan de langsdammen en de rivier geven. Helaas bleek dat niet mogelijk, de moderne scheepvaart heeft daar op de radar teveel hinder van. Uiteindelijk is gekozen voor het plaatsen van bebording, bakens en een enkele ijsbok op de langsdam.”

Voorzieningen voor recreatievaart
De Koning meent dat een kwaliteitsaspect van een langsdam is dat het ontwikkelingsmogelijkheden biedt die door andere partijen kunnen worden opgepakt. Zo is er onder meer in de oevergeul ruimte voor voorzieningen voor recreatievaart.

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Restauratie Atlasbeeld op dak Koninklijk Paleis Amsterdam afgerond

10 april, 3:38

Nieuw zitgebied Lounge 2 Schiphol geïnspireerd door overgangsfase in oeuvre Mondriaan

10 april, 2:16

SeARCH en Heutink Groep winnen tender voor woongebouw Sluisbuurt

10 april, 11:15

Woontoren Front door Monadnock wint tiende Architectuurprijs Nijmegen

9 april, 10:00

Grote en kleine gemeenten balen van bouwregels Zuid-Holland

10 april, 4:31

Twijfels in Zuid-Holland over halen van doelen landelijk gebied

10 april, 12:18

Huurprijzen stijgen harder dan koopwoningprijzen

10 april, 9:31

ABN AMRO: investeringen defensie vergroten druk op bouwcapaciteit

9 april, 12:29

Europa kent 831 miljoen euro subsidie toe aan Utrechtse projecten

9 april, 9:27

Rotterdam mag woningen gaan bouwen aan de Parkhaven

8 april, 3:38
KUBUS | Specialist in Archicad
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
Kronospan
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan