Copyright: Museum Boijmans van Beuningen
Copyright: Lotte Stekelenburg
Copyright: Lotte Stekelenburg
Copyright: Lotte Stekelenburg
Copyright: Lotte Stekelenburg
Copyright: Lotte Stekelenburg
Copyright: Lotte Stekelenburg
Copyright: Lotte Stekelenburg

Boijmans toont witte wooncellen Absalon

9 februari 2012, 16:55
Museum Boijmans van Beuningen toont vanaf komend weekend de witte wooncellen van de vroeg overleden kunstenaar Absalon. Ook zijn er onder meer maquettes en films te zien. Dat maakte het Rotterdamse museum donderdag bekend.

Absalon (1964-1993) staat bekend om de neutraal wit geschilderde en geheel van hout gemaakte wooncellen, gemaakt voor zes wereldsteden; Tokio, New York, Tel Aviv, Parijs, Zürich en Frankfurt. Hij noemde ze Cellules.

Boijmans toont een selectie van deze wooncellen tezamen met meubels, tekeningen, foto's, films en testassemblages die eraan vooraf gingen. In deze tentoonstelling is het grootste deel van de werken te zien die ook in de overzichtstentoonstelling in KW Institute for Contemporary Art in Berlijn werden getoond.

Ontdaan
“Qua vorm doen Absalons Cellules denken aan de modernistische architectuurstijl van Le Corbusier, Bauhaus, De Stijl en het Russisch constructivisme. Ze zijn echter ontdaan van hun utopische opvattingen. De wooncellen zijn gebaseerd op de afmetingen van Absalons eigen lichaam en als het ware schuilkelders voor slechts één persoon”, zegt Boijmans.

“In elke Cellule is alles voor de dagelijkse rituele handelingen tot in detail te vinden, inclusief spleetramen om ongewenste gasten in de gaten te houden. De ruimtes suggereren een behoefte naar bescherming en afscherming van het chaotische dagelijkse leven. Absalon beschrijft zijn Cellules als een bolwerk van verzet tegen een maatschappij die mij ervan weerhoudt te worden wat ik moet worden.”

“Tijdens de ontwikkeling van de Cellules begint Absalon ook te werken met film. Door zijn video’s krijgt zijn oeuvre een nieuw referentiekader. Behalve bij het constructivisme en op geometrische principes gebaseerde architectuur, refereert zijn werk aan de body- en performancekunst van de jaren zestig en zeventig.”

Onbekend
Absalon is als Meir Eshel geboren in Israël. Zijn oeuvre is bij het grote publiek onbekend, maar wordt volgens Boijmans onder kenners zeer gewaardeerd. In Parijs voltooit hij zijn studie en start hij zijn loopbaan als kunstenaar. "Hij raakt gefascineerd door ruimten", meldt Boijmans. "Zijn Cellules zijn het eindproduct."

"Begin jaren negentig verhuist hij naar Boulogne waar hij in een huis van Le Corbusier woont. Vijf jaar na zijn vertrek keert hij terug naar zijn geboorteland voor zijn tentoonstelling in het Tel Aviv Museum of Art. Daarna besluit hij in zijn Cellules te wonen, verspreid over verschillende steden. Absalons plan wordt nooit realiteit, hij overlijdt op 28-jarige leeftijd in Parijs."

De tentoonstelling is te bezoeken tot en met 13 mei.

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Woonblokken met sociale huurwoningen op Harley-locatie Breda voltooid

Vandaag, 16:25

Dutch Design Week 2026 in teken van ongepolijst en onderzoekend ontwerp

Vandaag, 15:29

Bekijk de beste architectuurfilms tijdens Architectenweb Best Of AFFR 2026!

Vandaag, 11:35

Arons en Gelauff herontwikkelt fabrieksterrein met woonhof en brandweerkazerne

Vandaag, 10:20

INBO benoemt Frank Zewald tot associate

Vandaag, 12:23

123 miljoen euro voor natuurherstel in Brainport-regio

Vandaag, 11:06

Opnieuw minder nieuwbouwwoningen verkocht dan jaar eerder

Gisteren, 15:17

Katwijk stemt in met komst miljardenfabriek Amerikaanse farmaceut

Gisteren, 10:01

Vol stroomnet zet ook bijna voltooide woningbouwprojecten klem

2 oktober, 3:35

Boekholt-O'Sullivan komt met verplicht register voor makelaars

2 oktober, 9:29
KUBUS | Specialist in Archicad
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light + Air
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Novastruct (voorheen Kawneer)
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Amtico Flooring
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
Kronospan
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap