Copyright: Stichting Haalbaarheidsonderzoek Die Berg Komt Er!
Copyright: Stichting Haalbaarheidsonderzoek Die Berg Komt Er!
Copyright: Stichting Haalbaarheidsonderzoek Die Berg Komt Er!
Copyright: Stichting Haalbaarheidsonderzoek Die Berg Komt Er!

Nederlandse berg 'icoon innovatie en sport'

16 december 2011, 13:44
Gaan de Olympische Spelen van 2028 op een twee kilometer hoge berg in Nederland plaatsvinden? Als het aan de Stichting Haalbaarheidsonderzoek Die Berg Komt Er! ligt wel. Vrijdag presenteerde de stichting haar plannen voor een berg als icoon voor innovatie, duurzaamheid en sport.

De plannen vormen een uitwerking van een idee dat sportjournalist Thijs Zonneveld (De Pers) opperde in een column. Dankzij de inzet van verschillende professionele partijen heeft het idee inmiddels serieuze vormen aangenomen. De aanvankelijk vooral sportieve focus is verschoven naar een icoonfunctie voor thema’s die Nederland vooruit moeten helpen.

Volgens de stichting van Zonneveld is het mogelijk zo’n berg in Nederland te realiseren, ‘waarschijnlijk’ zonder nadelige klimatologische effecten. De kolos zou gebouwd moeten worden met behulp van grond, puin en as. De stichting denkt aan verschillende locaties waar de berg zou kunnen verrijzen, waaronder voor de kust in de Noordzee.

Zelfvoorzienend
De berg vervult met name een rol als innovatieplatform voor nieuwe technieken op het gebied van voedsel, duurzame energie en bouw. De berg wordt volledig zelfvoorzienend in energie en water en kan zelfs beide elementen leveren, beweert de stichting.

Zo levert het energiesysteem voldoende restwarmte op om een gebied ter grootte van de regio Amsterdam te verwarmen. Het watersysteem kan tevens dienen als een ‘zoetwaterfabriek’ die helpt droogte en verzilting tegen te gaan. Op de berg kan ook voedsel worden geproduceerd en er is ruimte om vastgoed te realiseren, vervolgt de stichting.

Kabelbanen
Daarnaast voorziet de stichting een belangrijke functie voor sport en recreatie. “De sportmogelijkheden in en om de berg zijn oneindig”, schrijft de stichting. “Naast alle wintersporten en stadionsporten kan er een kilometerslange schaats- en hardlooproute worden gebouwd.”

Ook kan de berg drager worden voor de Olympische Spelen van 2028, mochten die in Nederland worden georganiseerd, denkt de stichting.

De berg zou jaarlijks 15 tot 20 miljoen bezoekers trekken. Deze 'beklimmen' de berg op manieren die van andere bergen bekend zijn, zoals via kabelbanen. Ook aan de niet-sportievelingen is gedacht. “Uiteraard zijn er voldoende mogelijkheden om er het grootste pretpark van de wereld te maken.”

Haalbaarheid
Komend jaar wordt het bergproject verder uitgewerkt en de haalbaarheid onderzocht. Daarnaast zal de stichting fondsen werven en nieuwe partners bij het project betrekken.

Om een uitgewerkt concept te krijgen, is ongeveer 1,5 miljoen euro nodig. Daarom is de stichting die het onderzoek onder zijn hoede heeft, onder meer begonnen met de verkoop van certificaten van 50 euro, die later kunnen worden omgezet naar aandelen. Vrijdag werd een contract met hoofdsponsor USG Innotiv ondertekend, een detacheringsbureau voor hoogopgeleide techneuten.

De berg kost maximaal 60 à 70 miljard euro, schatte een van de deelnemers, al verschillen de meningen daarover. Net als de bouwtermijn. De projectdirecteur denkt dat hij de complete berg niet meer zal zien tijdens zijn leven, maar een ander meende dat een kwart van de berg al binnen 3 à 4 jaar klaar kan zijn.

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Ontwerp van D/DOCK moet Hotel Amsterdam American allure teruggeven

Gisteren, 16:28

Tentoonstelling Carbon Confessions van MVRDV geeft openhartig inzicht in duurzaamheidstransitie

Gisteren, 15:14

Woongebouw langs Tolhuiskanaal ontworpen als gekantelde loods

Gisteren, 14:29

Europees samenwerkingsproject voor multifunctioneel dakgebruik gestart

Gisteren, 11:38

Verhuispremies bevorderen doorstroming in Utrecht

Gisteren, 17:05

TU Eindhoven tevreden over herstart na cyberaanval

Gisteren, 13:23

Noord-Holland breidt opties voor nieuwe datacenters uit

Gisteren, 10:32

‘Bouwdip’ zichtbaar: 82.000 woningen erbij in 2024

20 januari, 1:21

Nationaal Burgerberaad Klimaat uit de startblokken

20 januari, 9:26

Zuid-Holland wil voorrang warmtenetten bij aansluiting op vol net

17 januari, 11:54
KUBUS | Specialist in BIM-software
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland BV
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
Foreco Houtproducten
wienerberger
Knauf Insulation
DUCO Ventilation & Sun Control
IsoBouw Systems bv
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf Ceiling Solutions B.V.
Saint-Gobain Building Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Plastica Groep
Holonite B.V.
Hansgrohe
FALK®
Tata Steel Colorcoat®
© 2002 - 2025 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan