Nieuw kanaal moet Bosporus ontlasten

28 april 2011, 9:43
De Turkse metropool Istanbul krijgt een kanaal om de zeeën ten zuiden en noorden van de stad te verbinden. Daarmee moet de Bosporus, de huidige verbinding tussen de Zee van Marmara en de Zwarte Zee, worden ontlast. Dat heeft de Turkse premier Recep Tayyip Erdogan woensdag aangekondigd tijdens een persconferentie.

Het kanaal krijgt een lengte van bijna 50 kilometer, wordt 150 meter breed, en komt ten westen van de miljoenenstad te liggen. Het moet klaar zijn in 2023, het jaar dat de republiek Turkije haar honderdjarig bestaan viert.

De Bosporus is de drukste zeestraat ter wereld met jaarlijks zo’n 50.000 passages. De wachttijd voor schepen om door de Bosporus te varen, kan oplopen tot weken: de zeestraat is smal en om veiligheidsredenen is er nooit tweerichtingsverkeer. De nieuwe vaargeul zou dagelijks 160 schepen kunnen verwerken, dus ruim vijfduizend meer per jaar.

De Turkse metropool Istanbul krijgt een kanaal om de zeeën ten zuiden en noorden van de stad te verbinden. Daarmee moet de Bosporus, de huidige verbinding tussen de Zee van Marmara en de Zwarte Zee, worden ontlast.

30 miljoen mensen
De reacties op het project zijn niet onverdeeld positief. Deskundigen zijn bang dat het de groei van Istanbul, nu 16 miljoen inwoners, zal stimuleren tot misschien wel 30 miljoen mensen; zeker in combinatie met een ander groot project: een derde brug over de Bosporus.

Beide projecten brengen bovendien ‘de longen van Istanbul’ in gevaar: de bossen ten noorden en westen van de stad zouden er deels voor moeten worden gekapt. Ook over de veiligheid maken deskundigen zich zorgen: Istanbul ligt op een breuklijn en het is de vraag in hoeverre het kanaal aardbevingsbestendig kan worden gemaakt.

De kosten en de financiering van de vaarweg zijn vooralsnog in nevelen gehuld, maar aannemelijk is dat het project zowel door de overheid als privaat gefinancierd wordt.

'Gek plan'
De premier kondigde het project jaren geleden al vaag aan: hij sprak over een 'gek plan' dat hij had en dat hij het zou aankondigen als de tijd er rijp voor was. Oppositieleider Kilicdaroglu zei woensdag: "Wat dit land nodig heeft, zijn geen gekke leiders maar leiders die nadenken."

Bron: ANP

Trefwoorden

kanaal istanbul bosporus

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Nieuwe Instituut organiseert tentoonstelling over Ma Yansong en MAD Architects

13 februari, 4:47

Dynamisch wolkenplafond leidt reizigers naar hun Eurostar-trein

13 februari, 3:45

Kinderdagverblijf met duurzaam karakter en natuurlijke uitstraling

13 februari, 1:11

Nobel I eerste opgeleverde gebouw binnen herontwikkeling terrein UZ Gent

13 februari, 11:38

BAM-topman verwacht dit jaar geen impact van stikstofuitspraak

14 februari, 9:20

Renovatie Binnenhof pas in 2030 helemaal klaar

13 februari, 2:19

Keijzer komt na lang aandringen met aangepaste regiewet woningbouw

13 februari, 10:37

Onderzoeksbureau: veel minder nieuwe zonnepanelen geïnstalleerd

12 februari, 4:18

Onderzoek: klimaatneutraliteit in 2040 vergt ongekende inspanning

12 februari, 9:28

NSC wil deadlines bij woningbouwprojecten met conflict

11 februari, 5:37
KUBUS | Specialist in BIM-software
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland BV
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
Knauf Insulation
DUCO Ventilation & Sun Control
IsoBouw Systems bv
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Building Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
Hansgrohe
FALK®
Tata Steel Colorcoat®
© 2002 - 2025 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan