Abonneer je nu op onze nieuwsbrieven!
Abonneren
Nee, bedankt
Ja, denk met me mee rond de
materialisering van mijn project

Woonerven en Zitkuilen

16 juni 2004, 9:32
‘De kritiese jaren zeventig’

De installatie is een poging tot het samenbrengen van twee typen tentoonstelling: een chronologische en een thematische.

Het NAi heeft een nieuw beleid voor de grote zaal. Dit houdt in dat er twee tentoonstellingen tegelijkertijd plaats moeten vinden, een grote en een kleinere in een verdeling van 1/3 – 2/3. Echter door een compact volume centraal te plaatsen en de verkeersruimte te delen zijn beide mathematisch even groot. Door de plaatsing van het ovale volume neemt de grote tentoonstelling nu maar 50% van de zaal in bezit!

In deze ovaal zijn tien instulpingen aangebracht: één plooi per jaar. Deze ‘cul-de-sacs’ geven een chronologisch overzicht over de architectuur van dat moment. Ruud Brouwers refereert aan dit decennium als ‘de explosie van Nederland’, hetgeen zit manifesteerde op allerlei terreinen, van het aantal allochtonen tot het aantal auto’s. In een poging uitdrukking te geven aan de overweldigende bouwproductie in deze periode zijn de wanden per jaar behangen met de pagina's uit de jaarboeken van tijdschrift Bouw. Dit 'Bouwbehang' vormt zo een min of meer objectieve achtergrond voor de presentatie van de geselecteerde hoogtepunten uit deze periode. In deze bulk van informatie zijn juweeltjes te ontdekken, die niet zijn opgenomen in de verzameling meesterwerken: de bezoeker wordt zo de curator van zijn eigen tentoonstelling. De architectonische structuur herinnert aan de doorsnede van een darm: oppervlakte vergroting bleek ook hier een noodzakelijke strategie.

De wandlengte is een uitdrukking van de woningbouwproductie per jaar. Dus veel nieuwe woningen in 1972 leidt tot een relatief grote ruimte. 1979 bleek het jaar met de minste nieuwe woningen en tegelijkertijd het dikste jaarboek: de laagste productie en de meeste pagina’s. De wandlengte van deze ‘cul-de-sac’ is zo bepaald dat de lengte van de wand overeenkomt met het aantal pagina’s. De ruimte is geheel beplakt en bepaalt daarmee het verhoudingsgetal voor de wandlengte van de andere jaren. In dit jaar werden er 88.000 woningen gebouwd, het aantal pagina’s in het jaarboek was 276, hetgeen bij een paginabreedte van 29,7 cm resulteerde in 46 kolommen van 6 rijen. De lengte daarvan bedraagt 13.7 meter. Dus één strekkende meter wand komt overeen met 6.425 woningen. Zo werden er in 1973 155.000 woningen gebouwd wat resulteert in een wand is dus 23,6 meter. De installatie is daarmee een 3D Diagram.

Vanuit enkele kamers is het mogelijk door te dringen in een ander domein, een nieuw ‘level’ te betreden. Deze thematische ruimte tussen de plooien geeft een beeld van de context waarin architectuur en stedenbouw tot stand kwamen. De ontwikkelingen in deze periode zijn hier in beeld gebracht middels een groot aantal films, doormiddel van stijlkamers en via projecties, foto’s en tekeningen. Een aantal verhogingen in de vloer, een soort omgekeerde zitkuilen, bieden de mogelijkheid te ontsnappen aan de kleinschaligheid en bieden overzicht over de installatie als geheel.

Andere nieuwsberichten

Serge Schoemaker creëert loftwoning in Amsterdams grachtenpand

Gisteren, 15:44

Oud-Zaans koopmanshuis met zeldzame behangsels krijgt nieuwe bestemming

Gisteren, 14:29

Julia Vytopil wordt nieuwe directeur Stimuleringsfonds Creatieve Industrie

Gisteren, 11:22

Tien ontwerpteams geselecteerd voor volgende fase Nationaal Slavernijmuseum

Gisteren, 10:14

Kabinet werkt aan komst landelijke grondbank

Gisteren, 13:47

Kabinet voelt zich ondersteund door klimaatadviezen burgerberaad

Gisteren, 12:17

Minder nieuwbouwwoningen in eerste kwartaal dan 2025

29 mei, 11:06

D66 begint in debat over 'IJstad' in Markermeer, anderen kritisch

29 mei, 9:10

Brandweer, provincies en VNG roepen Rijk op bouwregels te herzien

28 mei, 10:57

Belgische architect en filosoof Gideon Boie overleden

27 mei, 12:19
KUBUS | Specialist in Archicad
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
Kronospan
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan