Zwolle krijgt eerste Autismehuis

21 december 2010, 15:17
In Zwolle opent volgend jaar het eerste Autismehuis van Nederland. Vorige week zijn de werkzaamheden voor de fundering afgerond, waardoor de ‘echte’ bouw nu kan beginnen. Het ontwerp voor het gebouw is gemaakt door Bureau B+O Architecten.

Het huis biedt dag- en weekendopvang voor 14 kinderen met autisme en is bedoeld om ouders en het gezin te ontlasten. Volgens initiatiefneemster Dineke Hartman is deze opvang hard nodig in Nederland.

“Vaak ontbreekt het op basisscholen en opvang aan professionele kennis over de aandoening. Kinderen krijgen daardoor niet wat ze nodig hebben. Daarnaast weten veel ouders dat hun kind autistisch is, maar ze hebben geen idee wat dit precies inhoudt.”

Kinderen met autisme hebben een duidelijke structuur en dagindeling nodig. Basisscholen en naschoolse opvang hebben vaak niet de mogelijkheid om dit aan te bieden. “Deze kinderen kunnen niet zelf bedenken wat ze gaan doen. Als een leraar tegen een kind zegt ‘ga maar iets voor jezelf doen’, dan gaan ze klieren of raken in paniek”, vertelt Hartman.

Het doel van het autismehuis is om kinderen al in hun vroege jeugd te begeleiden bij hun aandoening. “Goede opvang en professionele kennis is noodzakelijk bij jonge kinderen. Als we dit nu niet aanbieden, krijgen zij daar op latere leeftijd zeker last van.”

Om ouders en begeleiders te helpen bij hun zoektocht naar informatie, wordt er op de tweede laag van het gebouw een informatiecentrum gerealiseerd. “Hier kan iedereen terecht die iets wil weten over autisme. We lenen hulpmiddelen uit aan ouders, zodat zij kunnen proberen of dit aanslaat bij hun kind. Ook voor boeken en folders kun je hier terecht. Daarnaast bieden we een luisterend oor voor iedereen die zijn verhaal kwijt wil.”

Rust en ruimte
Het ontwerp van het Autismehuis is afkomstig van architect Arnoud Olie. “De kinderen die in het Autismehuis worden opgevangen, hebben voornamelijk behoefte aan rust en ruimte. Daarom wordt het huis een ruim gebouw waarbij er grote interactie is tussen de slaapkamers en de algemene ruimtes. Daarnaast sluit het gebouw door de eikenhouten veranda’s naadloos aan op het landschap, zodat de kinderen bij wijze van spreken zo het landschap in kunnen rennen.”

Door het gebruik van eikenhout wordt er tevens gerefereerd aan het Eikenlaantje, waaraan het gebouw komt te liggen. Hartman had een aantal voorwaarden die in het ontwerp terug moesten komen.“Elk kind krijgt een eigen slaapkamer zodat ze een eigen plek hebben in het huis. Daarnaast wilden we veel afzonderlijke ruimtes om bijvoorbeeld te knutselen of gesprekken te voeren”.

Naar verwachting kunnen in juni volgend jaar de eerste kinderen terecht in het Autismehuis.

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Gezondheidscentrum op militaire kazerne Assen in gebruik genomen

Vandaag, 15:10

MaterialDistrict Utrecht in teken van thema NextNow

Vandaag, 11:38

Voormalige tijdelijke rechtbank heeft nieuwe plek op universiteitscampus Enschede

Gisteren, 15:58

Octavia Hill is een gebouw met verschillende verschijningsvormen

Gisteren, 13:47

Makelaars: huuraanbod droogt op door verkoopgolf woningen

Vandaag, 10:45

Rechtbank: Bonaire te weinig beschermd tegen klimaatverandering

Vandaag, 09:36

Friesland en Waddeneilanden: verlaging dijknorm niet verantwoord

Gisteren, 14:35

Kamer wil dat kabinet verbreding A27 bij Amelisweerd schrapt

Gisteren, 11:39

EIB-directeur: bouw krijgt probleem als personeelstekort blijft

27 januari, 2:30

Frustratie Zeeland over uitblijven verbetering spoor naar Gent

27 januari, 11:57
ATAG Nederland
KUBUS | Specialist in Archicad
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
AXOR + hansgrohe
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan