Impressies: GROUP A

Begraafplaats Zorgvlied krijgt 'Crematorion'

21 juni 2010, 14:58
Vanaf volgend jaar kan het laatste gedeelte van een crematieplechtigheid op begraafplaats Zorgvlied in Amsterdam onder een expressieve kap worden uitgevoerd. Dan wordt namelijk het door GROUP A ontworpen Crematorion opgeleverd. De nabestaanden voeren er een soortgelijk afscheidsritueel uit als bij een begrafenis.

Het vrijstaande gebouw staat los van de aula en huisvest uitsluitend de crematieoven en verwerkingsruimte. De kist wordt, na de plechtigheid in de aula, in een stoet naar het Crematorion gebracht. Daar krijgen nabestaanden de keuze om de kist in een speciale voorhof achter te laten, of deze zelf in de oven te brengen.

Overeenkomstig met een begrafenis is ook dat de laatste handeling in de buitenlucht plaatsvindt. De oveningang is direct verbonden met de buitenlucht; men staat wel onder een luifel, maar is niet binnen. Ook kunnen alle genodigden, anders dan bij een uitvaart in een crematorium, bij de invoer aanwezig zijn.

In het ontwerp speelt de routing over de historische begraafplaats, de tocht die de overledene en nabestaanden maken van de entree naar aula, en vervolgens naar het Crematorion een belangrijke rol. De route voert vanaf de entree langs de oudste delen van de begraafplaats, en houdt halt bij de aula.

Na de dienst vervolgt de stoet zijn weg onder monumentale bomen, naar de rand van de begraafplaats, waar het groen zich opent naar het water, en zich het nieuwe Crematorion bevindt. De ingang ligt een meter boven het omliggende terrein, waardoor het laatste deel van de route een 'opwaartse' lijn kent.

Tentdoek
Het gebouw is ingebed in het landschap. Het bestaat uit een kap van tentdoek die licht doorlaat; het is mogelijk de kap in verschillende kleuren aan te lichten, naar gelang de wensen van de nabestaanden.

De vorm van de kap, die aan drie zijden wordt omsloten door het landschap, gaat over in die van de omringende heuvel. Tussen de kap en de omringende aarde is een natuurstenen laag aangebracht, waardoor een vloeiende overgang ontstaat.

De kap is georiënteerd op de zon; de draaiing in het gebouw komt voort uit het verschil tussen de zoninval en de richting van het terrein. Door de opening bovenin de kap komt zonlicht het interieur binnen, waar het langs een wand met glasmozaïek naar beneden valt. Deze wand is tegelijkertijd de scheiding tussen de voorruimte en het functionele programma van het Crematorion.

Crematorion is overigens een samensmelting van ‘crematorium’ en ‘orion’. Laatstgenoemde toevoeging is gedaan omdat de overledene wordt ‘teruggegeven aan de kosmos’.

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Interieuropdracht voor nieuw kantoor Architectenregister naar Ex Interiors

36 minuten geleden

Nieuwe Instituut organiseert Een avond met Ma Yansong

2 uur geleden

Documentaire onderzoekt gebruik en impact van materialen als steen en beton

4 uur geleden

Horeca hoog in De Zalmhaven als een reis in de ruimte

Vandaag, 09:21

Keijzer: komende tien jaar 85.000 woningen minder door coalitiedeal

4 uur geleden

Makelaars bezorgd over huurmarkt: veel minder woningen verhuurd

Vandaag, 09:10

Kabinet wil meer plekken zoeken om naar aardgas te boren

Gisteren, 16:40

Team Provast wint tender Amsterdam Muyskenkwartier met woonproject Hoeksteen

Gisteren, 13:59

Patrick Levie partner bij Fokkema & Partners

Gisteren, 12:13

D66 woonplan: dure huur voor scheefwoner en veel geld naar infra

Gisteren, 09:16
Atag Nederland
KUBUS | Specialist in BIM-software
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland BV
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
Knauf Insulation
DUCO Ventilation & Sun Control
IsoBouw Systems bv
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Building Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
AXOR + hansgrohe
FALK®
Tata Steel Colorcoat®
© 2002 - 2025 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan