Nieuw ontwerp voor treintoiletten

23 maart 2010, 13:47
“Met alleen maar poetsen komen we er niet'', zegt projectleider Mirjam Meier van de Nederlandse Spoorwegen (NS). Daarom heeft de NS met de TU Delft de handen ineengeslagen om de toiletten in de treinen aantrekkelijker te maken voor reizigers. Liefst 92 procent van de treinreizigers zegt het toilet in de trein alleen te gebruiken 'als het echt niet anders kan'.

Uit onderzoek blijkt dat ongeveer 6 procent van de passagiers daadwerkelijk het toilet wel eens bezoekt. Gaat het om ritten die korter dan drie kwartier duren, dan gaat maar 1 tot 1,5 procent van de mensen naar de wc.

“We doen het voor weinig mensen, maar de drempel moet gewoon lager'', zegt Meier. “Zeker ook met het oog op de vergrijzing.''

De voornaamste klacht van reizigers over de treintoiletten is dat ze vies zijn. Wanneer een van de proefpersonen van wie de TU Delft gebruikmaakt, het toilet bezocht heeft, is dat ook het eerste wat hij zegt. ,,Ik ga alleen als het echt moet, die dingen zijn gewoon smerig. Je weet nooit wat te verwachten.''

Meer schoonmaken lijkt de meest voor de hand liggende oplossing. “We zijn al meer gaan schoonmaken. Sowieso wordt de trein bij het keren schoongemaakt en 's nachts. We overwegen nog de wc's ook onderweg schoon te laten maken'', zegt Meier.

Aan de toiletten zelf kan ook nog wel het een en ander verbeterd worden. Zo is volgens Meier de indeling niet helemaal logisch en is de ruimte klein. Ook het wiebelen van de trein wordt als belemmering gezien om aangenaam te plassen. “De nieuwe treinen zijn stabieler.''

Uit de eerste onderzoeken blijkt dat mensen in de trein gaan zitten op het toilet. “Terwijl vrouwen doorgaans vaak gaan hangen.” De mannelijke proefpersoon heeft er nog nooit aan gedacht om te gaan zitten of de bril omhoog te doen. “Het is niet mijn probleem.''

Toiletontwerp
Dat wordt de grootste uitdaging voor de NS en TU-student Tommy Louts, die in mei hoopt af te studeren op zijn toiletontwerp. De mensen moeten anders gaan denken en gestimuleerd worden het schoon te houden. “Het is voor de helft het ontwerp, dat kan beter, en voor de andere helft hoe schoon het al is.”

NS investeert nu samen met de TU Delft en met het AgentschapNL 280.000 euro in het onderzoek en het ontwerp, dat eind dit jaar klaar moet zijn. Vanaf volgend jaar worden dan de ruim vijfhonderd toiletten in de dubbeldekkers vervangen, die worden vanaf 2011 gemoderniseerd.

In alle nieuw bestelde treinen zal het nieuwe toilet meteen worden ingebouwd.

Bron: ANP

Trefwoorden

ns tu delft treintoilet

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

In beeld: Folly Art Norg 2025

Gisteren, 11:31

Brug door West 8 verbindt stadshart Den Helder met Willemsoord

14 augustus, 9:18

Architectenweb Sportzomer: roeien brengt Indira van ’t Klooster in contact met de omgeving

13 augustus, 9:16

Nieuwe Instituut verwerft archief Aldo en Hannie van Eyck

12 augustus, 9:22

Internationaal Gerechtshof oordeelt dat landen schade aan klimaat moeten voorkomen

25 juli, 10:06

Jan Peter Legtenberg nieuwe algemeen directeur KuiperCompagnons

24 juli, 11:25

Helft arbeidsmigranten platteland na zes jaar nog in Nederland

23 juli, 11:06

Zoetermeer wil brug over spoor en A12 renoveren

22 juli, 11:59

Aanpak Zuid-Hollandse verkeersader kost tientallen miljoenen meer

21 juli, 12:29

Hermans kiest Schiermonnikoogroute voor stroomkabel naar Noordzee

18 juli, 11:09
ATAG Nederland
KUBUS | Specialist in BIM-software
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland BV
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
Knauf Insulation
DUCO Ventilation & Sun Control
IsoBouw Systems bv
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Building Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
AXOR + hansgrohe
FALK®
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2025 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan