James Carpenter
Podium Wall van het in 2006 geopende 7 WTC
Nogmaals het Podium Wall van 7 WTC

‘Daglichtarchitect’ ontvangt 100.000 euro

2 maart 2010, 9:34
De New Yorkse architect en beeldhouwer James Carpenter ontvangt vandaag de Daglicht en Bouwcomponent Award. Deze jaarlijkse onderscheiding van de Velux en Villum Foundations behoort tot de grootste geldprijzen in zijn soort. Met een bedrag van 100.000 euro wordt Carpenter geëerd voor zijn gehele oeuvre.

Dit kenmerkt zich volgens Velux door het ‘ontwerpen met verbeteringen van de stedelijke omgeving door daglicht en andere natuurlijke fenomenen’.

“James Carpenter (59) is een van de weinigen die streeft naar een duidelijk verband tussen het meetbare en onmeetbare, de natuur en architectuur", zegt Michel Kalis, commercieel directeur van Velux Nederland.

“Zijn werk dient voor velen als inspiratiebron, omdat het erin slaagt een nieuwe richting, inhoud en duidelijke technologische kennis toe te voegen aan de vaardigheden en wetenschap van daglicht en architectuur.”

Dit is volgens Velux vooral terug te zien in het werk van Carpenter in New York, waar hij, in een aantal van de meest ambitieuze bouwprojecten uit de recente geschiedenis van de stad, heeft geholpen de natuur naar de stedelijke omgeving te brengen.

Carpenter ontwierp onder meer de Podium Wall op 7 WTC en de Cable Net Wall in het atrium van de Time Warner Building.

“Dit ontwerp maakt het mogelijk dat de gasten in Lincoln Center kunnen genieten van jazzmuziek, terwijl ze uitkijken over de 59ste straat en de boomtoppen van Central Park, zonder gehinderd te worden door de drukke straatgeluiden van Columbus Circle”, aldus Velux.

‘Unieke mengeling’
Carpenter is opgeleid als beeldhouwer op de Rhode Island School of Design en is volgens Velux ‘een unieke mengeling’ van kunstenaar, ingenieur en architect. Hij ontving verschillende prijzen en werkte samen met gerenommeerde architecten als Norman Foster, Richard Rogers en Skidmore, Owings & Merrill (SOM).

“Het ontwerpen van gebouwen is niet het normale terrein van een beeldhouwer, maar beeldhouwkunst doet iets dat architectuur vaak niet doet en dat is zich inlaten met de fenomenologische kwaliteiten van haar omgeving. En daglicht is daarbij een van de belangrijkste materialen die ik gebruik om die taak te vervullen”, zegt Carpenter.

“Mijn eigen interesses zijn altijd divers geweest: materialen, beeldende kunst, techniek. Dat maakt het werk dat we vandaag de dag doen uniek. Het is zeer technisch, maar het begint altijd met de poëtica: wat is het idee? En hoe stimuleer je mensen om zich ermee in te laten? Wat is de fenomenologie van de omgeving waarin je werkt? “

De prijs wordt in Kopenhagen uitgereikt.

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Woonblokken met sociale huurwoningen op Harley-locatie Breda voltooid

2 uur geleden

Dutch Design Week 2026 in teken van ongepolijst en onderzoekend ontwerp

3 uur geleden

Bekijk de beste architectuurfilms tijdens Architectenweb Best Of AFFR 2026!

Vandaag, 11:35

Arons en Gelauff herontwikkelt fabrieksterrein met woonhof en brandweerkazerne

Vandaag, 10:20

INBO benoemt Frank Zewald tot associate

Vandaag, 12:23

123 miljoen euro voor natuurherstel in Brainport-regio

Vandaag, 11:06

Opnieuw minder nieuwbouwwoningen verkocht dan jaar eerder

Gisteren, 15:17

Katwijk stemt in met komst miljardenfabriek Amerikaanse farmaceut

Gisteren, 10:01

Vol stroomnet zet ook bijna voltooide woningbouwprojecten klem

2 oktober, 3:35

Boekholt-O'Sullivan komt met verplicht register voor makelaars

2 oktober, 9:29
KUBUS | Specialist in Archicad
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light + Air
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Novastruct (voorheen Kawneer)
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Amtico Flooring
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
Kronospan
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap