Goede bedoeling Shell en Rijk stuit op weerstand

22 april 2009, 11:29
De raffinaderij van Shell in Pernis stoot een flinke hoeveelheid CO2 uit. Slecht voor het klimaat en daar wil vervuiler Shell iets aan doen door het gas af te vangen, naar Barendrecht te pompen en het in een leeg aardgasveld op 1700 meter diepte te injecteren.

Of dit proefproject doorgang vindt, is grotendeels afhankelijk van wat een speciale commissie hoogstwaarschijnlijk donderdag het Rijk adviseert. Deze commissie voor de milieueffectrapportage (MER) heeft alle mogelijke risico's onderzocht.

De bewoners van Barendrecht hebben dit oordeel niet afgewacht. Zij zijn faliekant tegen. Het veld van enkele vierkante kilometers groot, ligt onder hun (nieuwbouw)huizen. Zij vrezen de gevolgen voor hun gezondheid en dalende prijzen van hun woningen. Stop het maar onder de grond in een minder dichtbevolkt gebied, is hun motto.

De gemeente begroet de ontwikkelingen evenmin met gejuich. Barendrecht kreeg al de Betuweroute, de hogesnelheidstrein, verbreding van de snelweg A15 en een drukke vaarroute in de achtertuin. Barendrecht vindt het genoeg. De gemeente heeft echter weinig in de melk te brokkelen, de beslissing is aan het Rijk.

Shells goede bedoelingen ten spijt, de milieubeweging blijft sceptisch. Zij zien het onder de grond pompen van het gas als een doekje voor het bloeden en willen een definitieve oplossing. Milieudefensie dringt aan op duurzame alternatieven. ,,CO2 opslaan is dweilen met de kraan open. Zo dreigt de opslag een excuus te worden om het klimaatprobleem niet echt aan te hoeven pakken.''

Shell is verrast door de heftige, massale tegenstand. Veel Barendrechters zijn tegen, maar de multinational wil doorzetten als duidelijk is dat het proefproject veilig is. ,,Veiligheid gaat voor alles. Het draagvlak speelt een rol bij de beslissing, maar het belang van het klimaat weegt ook zwaar mee.''

Ministers Jacqueline Cramer (Milieu) en Maria van der Hoeven (Economische Zaken) wachten allereerst het advies donderdag af. Beide zijn voorstander van het opslaan van koolstofdioxide (CCS). Volgens Van der Hoeven is CCS onvermijdelijk. ,,Het is een sluitstuk van alle pogingen de CO2-uitstoot te verminderen. Wie realistisch is moet erkennen dat we er niet omheen kunnen'', aldus de minister.

Geen optie
Nergens proeven beginnen is volgens haar geen optie. Als de grootschalige afvang en opslag van CO2 veilig kan, dan moet door Van der Hoeven en Cramer een moeilijke afweging worden gemaakt. Daarbij spelen het belang van het klimaat en de leefbaarheid van Nederland een belangrijke rol.

Uit het milieurapport van Shell blijkt dat er geen risico's aan de proef zijn verbonden. Alleen boven het punt dat koolstofdioxide in de bodem wordt geïnjecteerd, kan iemand gevaar lopen als het gas er in grote hoeveelheden zou ontsnappen.

Als het Rijk akkoord is, gaat Shell de vergunningenprocedure in. ,,Veel Barendrechters denken dat wij hiermee geld verdienen. Het is niet rendabel. Er moet geld bij. We zijn er niet op uit om geld te verdienen'', aldus een woordvoerder het bedrijf.

Bron: ANP

Andere nieuwsberichten

Bijdrage van Benthem Crouwel Architects en West 8 aan Afsluitdijk voltooid

Vandaag, 15:30

The Natural Pavilion wordt verplaatst naar Evoluonpark in Eindhoven

Vandaag, 14:16

Powerhouse Company presenteert opgeleverd KJ in Den Haag

Vandaag, 12:28

Koninklijke troon tijdelijk te zien waar Pierre Cuypers hem maakte

Vandaag, 10:54

Zuid-Holland slaat alarm: tekort aan sociale huurwoningen groeit

Vandaag, 16:14

NVM verwacht dat huizenmarkt krap blijft ondanks groter aanbod

Vandaag, 11:37

Noord-Holland moet op zoek naar meer recreatieruimte buiten

Vandaag, 09:26

Van Gogh Museum kan gaan renoveren na oplossing geschil financiering

Gisteren, 14:29

BAM koopt bouwbedrijf in ondergrondse infrastructuur A.Hak

Gisteren, 10:05

Verplichte warmtepomp moet betaalbaar zijn, belooft minister

7 oktober, 1:08
KUBUS | Specialist in Archicad
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light + Air
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Novastruct (voorheen Kawneer)
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Amtico Flooring
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
Kronospan
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap