Kabinet haalt klimaatdoelen maar half

10 februari 2009, 10:10
Ondanks mooie woorden haalt het kabinet als het op deze voet verdergaat in 2020 maar de helft van de klimaatdoelstellingen. Natuur en Milieu concludeert maandag dat er sprake is van een 'klimaatgat'.

De milieuorganisatie maakt halverwege de rit van het kabinet de balans op en bepleit bijsturing van de koers.

,,Waarom nog een jaar wachten als je nu al ziet dat je het op deze manier niet redt. Laten we het ook vooral niet opgeven of aan de gestelde doelen tornen, want het kan wel. Maar er moet wel een schepje bovenop'', vindt Mirjam de Rijk, directeur Natuur en Milieu.

Vooral op het gebied van verkeer, landbouw en energiebesparing in bestaande gebouwen moet wat gebeuren. Het klimaatbeleid van het kabinet, Schoon en Zuinig, is erop gericht dat in 2020 de uitstoot van broeikasgassen 30 procent is afgenomen, er 20 procent duurzame energie (wind- en zonne-energie) wordt gebruikt en er jaarlijks 2 procent energiebesparing wordt gerealiseerd.

Wat betreft Natuur en Milieu zijn extra maatregelen nodig, onder meer een CO2-heffing op brandstof en een ecotax op aardgas, meer en beter openbaar vervoer en veel meer (500.000) elektrische auto's.

De Rijk: ,,Als je het klimaatprobleem wilt aanpakken, moet je dit wel doen. Zelfs als al onze suggesties zouden worden uitgevoerd, haal je de doelen niet op het gebied van duurzame energie. Gewoon omdat je te laat bent begonnen.”

Om werk te maken van energiebesparing, zou er ook een energienorm voor bestaande woningen moeten komen; voor nieuwbouw is die er al. Er moet ook een hogere belasting op aardgas komen. Volgens De Rijk is die maatregel niet bedoeld als lastenverhoging, aangezien het geld via de inkomstenbelasting weer zou moeten terugvloeien, vooral naar burgers die financieel krap zitten.

De Rijk noemt de procedures rond windmolens als voorbeeld van de stroperige overheidsaanpak die ertoe leidt dat volgende kabinetten zich over de kwestie moeten buigen. ,,Er worden nu bijvoorbeeld wel vergunningen verleend voor windmolenparken, maar subsidies komen er pas vanaf april 2010. Wat heb je dan aan een vergunning? Zo werpen ze dus een mist op.”

GroenLinkser Kees Vendrik wil dinsdag in de Tweede Kamer minister Cramer aan de tand voelen over de halve klimaatprestaties van het kabinet.

Bron: ANP

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Nudus en Sweco Architects presenteren stedenbouwkundig ontwerp voor mogelijke nieuwe campus ASML

16 mei, 2:00

Antonia Schreiber wint Kazerne Design Award 2025 met circulair pleistermateriaal

15 mei, 12:15

Nai010 presenteert architectuurgids Gebouwen door Vrouwen in Rotterdam

15 mei, 11:31

AFFR biedt voorpremière van film Universal Language tijdens Rotterdam Architectuur Maand

15 mei, 10:15

Ministerie onderzoekt oorzaak van daling nieuwbouwvergunningen

15 mei, 1:29

PBL: klimaatplannen Hermans onvoldoende voor klimaatneutraal 2050

15 mei, 10:04

MOB erkent noodzaak Binnenhofrenovatie, maar hekelt geitenpaadjes

14 mei, 5:51

Aantal vergunningen voor tijdelijke woningen weer fors gestegen

14 mei, 9:39

Rijksdienst voor Ondernemend Nederland: aanleg windmolens op land stokt

13 mei, 12:03

Sociale veiligheid TU Delft volgens peiling nog ver te zoeken

12 mei, 5:20
Atag Nederland
KUBUS | Specialist in BIM-software
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland BV
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
Knauf Insulation
DUCO Ventilation & Sun Control
IsoBouw Systems bv
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Building Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
AXOR + hansgrohe
FALK®
Tata Steel Colorcoat®
© 2002 - 2025 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan