Kabinet haalt klimaatdoelen maar half

10 februari 2009, 10:10
Ondanks mooie woorden haalt het kabinet als het op deze voet verdergaat in 2020 maar de helft van de klimaatdoelstellingen. Natuur en Milieu concludeert maandag dat er sprake is van een 'klimaatgat'.

De milieuorganisatie maakt halverwege de rit van het kabinet de balans op en bepleit bijsturing van de koers.

,,Waarom nog een jaar wachten als je nu al ziet dat je het op deze manier niet redt. Laten we het ook vooral niet opgeven of aan de gestelde doelen tornen, want het kan wel. Maar er moet wel een schepje bovenop'', vindt Mirjam de Rijk, directeur Natuur en Milieu.

Vooral op het gebied van verkeer, landbouw en energiebesparing in bestaande gebouwen moet wat gebeuren. Het klimaatbeleid van het kabinet, Schoon en Zuinig, is erop gericht dat in 2020 de uitstoot van broeikasgassen 30 procent is afgenomen, er 20 procent duurzame energie (wind- en zonne-energie) wordt gebruikt en er jaarlijks 2 procent energiebesparing wordt gerealiseerd.

Wat betreft Natuur en Milieu zijn extra maatregelen nodig, onder meer een CO2-heffing op brandstof en een ecotax op aardgas, meer en beter openbaar vervoer en veel meer (500.000) elektrische auto's.

De Rijk: ,,Als je het klimaatprobleem wilt aanpakken, moet je dit wel doen. Zelfs als al onze suggesties zouden worden uitgevoerd, haal je de doelen niet op het gebied van duurzame energie. Gewoon omdat je te laat bent begonnen.”

Om werk te maken van energiebesparing, zou er ook een energienorm voor bestaande woningen moeten komen; voor nieuwbouw is die er al. Er moet ook een hogere belasting op aardgas komen. Volgens De Rijk is die maatregel niet bedoeld als lastenverhoging, aangezien het geld via de inkomstenbelasting weer zou moeten terugvloeien, vooral naar burgers die financieel krap zitten.

De Rijk noemt de procedures rond windmolens als voorbeeld van de stroperige overheidsaanpak die ertoe leidt dat volgende kabinetten zich over de kwestie moeten buigen. ,,Er worden nu bijvoorbeeld wel vergunningen verleend voor windmolenparken, maar subsidies komen er pas vanaf april 2010. Wat heb je dan aan een vergunning? Zo werpen ze dus een mist op.”

GroenLinkser Kees Vendrik wil dinsdag in de Tweede Kamer minister Cramer aan de tand voelen over de halve klimaatprestaties van het kabinet.

Bron: ANP

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Doris Duke Theatre naar ontwerp van Mecanoo geopend

11 juli, 2:50

Studio Maks ontwerpt woongebouw volgens buddy-concept voor Oostenburg

10 juli, 1:21

Jubileumeditie Dutch Design Week in teken van thema 'Past. Present. Possible.'

10 juli, 10:30

OMA ontwerpt rotsachtig hoofdkantoor Jomoo in Xiamen

9 juli, 3:55

'Bouwplaatsen worden steeds interessanter voor criminelen'

10 juli, 2:32

NVM: prijzen mogelijk sterker omhoog na verkoopgolf huurhuizen

10 juli, 11:18

Evelien Peeters nieuwe managing director Witteveen+Bos Belgium

9 juli, 3:17

VVD wil met fiscale maatregelen koopwoning bereikbaarder maken

8 juli, 11:46

Klimaatvriendelijke investeringen in vier jaar tachtig procent omhoog

8 juli, 9:25

Advies: huurbeleid versimpelen, minder belastingvoordeel koophuis

7 juli, 4:19
ATAG Nederland
KUBUS | Specialist in BIM-software
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland BV
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
Knauf Insulation
DUCO Ventilation & Sun Control
IsoBouw Systems bv
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Building Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
AXOR + hansgrohe
FALK®
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2025 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan