Architect Praagse ‘Octopus’ overleden

15 januari 2009, 12:35
Architect Jan Kaplicky, voorman van het Britse bureau Future Systems, is woensdag overleden. De maker van het controversiële ontwerp voor de Nationale Bibliotheek in Praag is 71 jaar geworden. Dat meldt het Tsjechische persbureau CTK.

Het ontwerp, dat in Tsjechië bekend staat als De Octopus, won in 2007 de bijbehorende competitie. Tegenstand van onder meer prominenten als de Tsjechische president Vaclav Klaus leidde er toe dat het ontwerp vrijwel zeker niet wordt uitgevoerd.

Kaplicky werd op 18 april 1937 geboren in Praag, maar ontvluchtte zijn moederland in 1968 vanwege het communistisch regime. Nadat hij had samengewerkt met onder meer Norman Foster en Richard Rogers startte Kaplicky in 1979 zijn eigen firma Future Systems. In de jaren tachtig bedacht het Londense bureau een aantal filantropische projecten: ecologische, goedkope en praktische plannen zoals noodwoningen voor rampgebieden en energiezuinige kantoorgebouwen. Future Systems heeft daarnaast veel projecten voor luxewinkels en woonhuizen ontwikkeld.

Een internationaal bekend project is het mediacentrum in het cricketstadion Lord's Ground. Daarvoor sleepte het bureau de RIBA Stirling Prize Prize in de wacht. Afgelopen najaar kwam een eind aan de vruchtbare samenwerking met bureaupartner Amanda Lavete, die een eigen firma startte.

Pas na zijn ontwerp voor de bibliotheek van Praag in 2007 werd Kaplicky in zijn moederland bekend bij een groter publiek. Hij werd zowel geroemd als verguisd. Ondanks de kritiek van politieke prominenten werd hem oktober vorig jaar wel de kunstprijs van het Tsjechische ministerie van Cultuur toegekend. Deze weigerde hij. Kaplicky woonde in Londen, maar is in Praag overleden. Wrang genoeg is hij enkele uren voor zijn dood vader geworden van een dochter. Uit een eerder huwelijk had hij al een twaalfjarige zoon.

Klik [hier] voor internationale reacties.

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Gebiedsambitiedocument voor Rotterdamse wijk Keilekwartier vastgesteld

Gisteren, 14:00

BNO en nai010 presenteren zesde editie Dutch Designers Yearbook

Gisteren, 13:21

Beyond Space voorziet hoofdkantoor cementfabrikant Holcim van nieuwe inrichting

Gisteren, 10:58

BURA, LEVS architecten en Urban Climate Architects publiceren onderzoek naar CO2-voetafdruk van stedelijk ontwerp

21 januari, 4:00

PBL: nieuwe natuur nodig, combinatie met landbouw niet genoeg

Gisteren, 15:01

OVV: Nederland onvoldoende voorbereid op gevolgen extreme regen

Gisteren, 10:32

Recordstroomverbruik China door elektrisch rijden en datacenters

Gisteren, 09:08

Toerisme wereldwijd in 2025 naar record, meeste toeristen naar Europa

21 januari, 2:56

Nieuw gemaal IJmuiden kost tot 2,3 miljard euro

21 januari, 1:28

Zuid-Hollandse miljoenen naar snelle oplossingen vol stroomnet

21 januari, 9:23
ATAG Nederland
KUBUS | Specialist in Archicad
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
AXOR + hansgrohe
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan