Grote delen bouwregelgeving buiten werking

8 januari 2009, 12:04
Grote delen van de normen waarop de bouwregelgeving in Nederlands is gebaseerd, zijn buitenwerking gesteld. Dit komt door een uitspraak van de Haagse rechtbank. Die bepaalde dat voorschriften niet geldig zijn als deze niet door de overheid zijn gepubliceerd en gratis verkrijgbaar zijn.

Bepalingen van het Bouwbesluit 2003 waarin NEN-normen aan de orde komen, zijn niet algemeen verbindend als ze niet gepubliceerd zijn door de overheid. Dat oordeelde de Haagse rechtbank 31 december in een zaak van bouwbedrijf Knooble bv tegen de Staat.

De overheid had de normen namelijk niet openbaar gemaakt in het Staatsblad, de Staatscourant of een ander van overheidswege verkrijgbare publicatie. In plaats daarvan waren de NEN-normen bij het NNI (Nederlands Normalisatie Instituut) verkrijgbaar voor 62 euro.

Het Arnhemse Knooble BV, dat online diensten voor de bouw levert, struikelde over dat bedrag. Wetten, algemene maatregelen van bestuur en algemeen verbindende voorschriften moeten volgens de grondwet vrij beschikbaar zijn. Knooble spande een rechtszaak tegen het ministerie van VROM en het NNI in, waarin zij eisten dat de normen vrij van auteursrecht moesten zijn.

Het bedrijf had op zijn website een kleine 5000 handtekeningen van medestanders verzameld. Het formuleert zijn missie als ‘het wereldwijd toegankelijk en bruikbaar maken van informatie over en ten behoeve van bouwprojecten'. De rechter stelde Knooble in het gelijk en oordeelde dat de Staat niet conform de Bekendmakingswet handelde. Daarom zijn de bepalingen niet algemeen verbindend.

Hoger beroep
Deze uitspraak kan grote gevolgen hebben als bouwbedrijven zich er met terugwerkende kracht op gaan beroepen. Het ministerie van VROM inventariseert op dit moment of het in hoger beroep wil gaan. Daar heeft het tot 31 maart de tijd voor. Als het niet tot hoger beroep besluit, wordt dit vonnis pas met ingang van die datum definitief. Als het daartoe wel besluit, moet gewacht worden op de uitspraak in hoger beroep.

Het ministerie benadrukt dat de bouwregelgeving zelf door deze uitspraak niet buiten werking wordt gesteld. ,,Het Bouwbesluit 2003 en de Regeling Bouwbesluit 2003 stellen functionele eisen aan bouwwerken waaraan per beoordelingsaspect moet worden voldaan”, laat het weten.

,,Deze functionele eisen (aan bijvoorbeeld bouwconstructie en brandveiligheid) zijn op geen enkele wijze door het vonnis aangetast.”

Bron: Binnenlands Bestuur

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Voltooid Beninees conferentieoord van Moke Architecten valt in de prijzen

4 uur geleden

Kantoorpand aan Het Park in Rotterdam wordt luxe woongebouw

Vandaag, 13:44

Expositie toont eerste halve eeuw Almere door makers en bewoners

Vandaag, 10:53

Stadsantropoloog en architect ontleden 'third places' in boek

Gisteren, 13:57

GGD: stop met gebruik van ziekmakend UF-isolatieschuim

4 uur geleden

Bedrijven in de Noordoostpolder moeten zelf watertekort oplossen

Vandaag, 12:05

Koopwoningen ruim vijf procent duurder in januari

Gisteren, 16:26

BAM: dit jaar mogelijk meer last van stikstofproblemen

Gisteren, 10:37

CPB: meer samenwerking nodig voor uitbreiding Europees stroomnet

20 februari, 3:26

Coalitie haalt haar eigen stikstofdoelen niet, denken planbureaus

20 februari, 11:40
ATAG Nederland
KUBUS | Specialist in Archicad
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
Kronospan
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan