Canadese olieprovincie zoekt Nederlanders

14 november 2008, 16:19
De wereld mag dan in de greep van een ernstige financiële crisis zijn, in de Canadese olieprovincie Alberta liggen de kansen nog altijd voor het oprapen. Zowel voor Nederlandse bedrijven die willen investeren, als voor avontuurlijke werkzoekenden.

,,De meeste economen voorspellen nog steeds groei voor Alberta”, zei premier Ed Stelmach van de provincie afgelopen week tijdens een bijeenkomst in Den Haag. ,,We zitten in een betere positie dan de meeste andere regio's om deze storm te doorstaan.”

Stelmach, die niet hard genoeg kon benadrukken hoe financieel sterk Alberta is en hoe gunstig het belastingsysteem, bezocht Nederland om zijn boodschap persoonlijk over te brengen en sprak onder meer met minister-president Jan Peter Balkenende.

Behalve naar werknemers voor de bouw- en oliezandindustrie, zoekt de provincie naarstig naar bedrijven en onderzoekers die willen samenwerken of investeren in onderzoek naar milieuvriendelijke manieren om olie te winnen. Ook de opslag van het broeikasgas CO2 is een speerpunt.

,,Mensen komen al langer dan een eeuw naar Alberta om hun dromen te verwezenlijken'', zei Stelmach. ,,En dat is nog steeds de beste reden om te komen.”

De economie van zijn provincie is de afgelopen jaren jaarlijks met zo'n 5 procent gegroeid. Dankzij de agrarische sector en niet in het minst de ‘booming’ oliezandindustrie. De komende tien jaar wordt zo'n 170 miljard dollar geïnvesteerd in het gebied dat op Saudi-Arabië na de grootste oliereserves ter wereld herbergt.

De afgelopen jaren maakte de hoge olieprijs investeren in de complexe winning van olie uit teerzand interessant. De prijs van olie is inmiddels van een recordhoogte van 147 dollar per vat in juli teruggezakt tot rond de 60 dollar per vat. Maar dat is volgens Stelbach niet het grootste probleem van de sector. ,,Wat de productiekosten opschroeft, is het enorme tekort aan goed opgeleide mensen.”

Milieuvriendelijke manier
Voor de inwoners van Alberta is het van groot belang dat de oliewinning op een milieuvriendelijke manier gebeurt. De nadruk ligt dan ook steeds meer op methodes die een schone lucht en gezonde rivieren waarborgen. Zoals het afvangen en opslaan van CO2.

,,Ik zie enorme mogelijkheden voor ons om samen te werken”, aldus Stelmach, verwijzend naar de kennis van Nederland van de opslag van broeikasgas in lege gasvelden.

Stelmach richt zijn pijlen ook op Nederlandse bedrijven en onderzoeksinstellingen met kennis en ervaring op het gebied van bijvoorbeeld water. In de teerzandindustrie worden enorme hoeveelheden water gebruikt en hergebruikt, die gezuiverd moeten worden als ze weer terug de rivieren ingaan.

Van Nederlandse bodem zijn onder meer Fugro en Shell al jaren in Alberta actief. Bodemonderzoeker Fugro doet geologische studies voor onder meer het leggen van pijpleidingen.

Het Brits-Nederlandse olieconcern Shell, dat met Chevron en Western Oil Sands olie wint uit teerzand, liet afgelopen maand nog weten dat het investeringen in de regio uitstelt totdat de kosten omlaag gaan.

Bron: ANP

Andere nieuwsberichten

Huib Koman herbouwt afgebrand recreatiehuisje op landgoed

Gisteren, 13:49

The Urban Woods is een 'levend laboratorium' voor nog duurzamer bouwen

7 oktober, 2:57

Combinatie met M3H en NRL wint tender voor woontorens Apeldoorn

7 oktober, 10:12

Nog drie dagen om jouw stem uit te brengen voor de Architect van het Jaar 2026!

7 oktober, 8:45

Van Gogh Museum kan gaan renoveren na oplossing geschil financiering

Gisteren, 14:29

BAM koopt bouwbedrijf in ondergrondse infrastructuur A.Hak

Gisteren, 10:05

Verplichte warmtepomp moet betaalbaar zijn, belooft minister

7 oktober, 1:08

Experts: laat de natuur meewerken aan klimaatbestendig Nederland

7 oktober, 11:01

INBO benoemt Frank Zewald tot associate

6 oktober, 12:23

123 miljoen euro voor natuurherstel in Brainport-regio

6 oktober, 11:06
KUBUS | Specialist in Archicad
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light + Air
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Novastruct (voorheen Kawneer)
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Amtico Flooring
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
Kronospan
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap