Ambassade VS terug in Berlijn

4 juli 2008, 11:06
Bijna zeventig jaar na het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog keren de Amerikanen terug naar hun historische ambassadelocatie bij de Brandenburger Tor. Met een feestelijke ceremonie wordt vandaag de verhuisde Amerikaanse ambassade in Berlijn officieel geopend. De opening valt op de Amerikaanse Onafhankelijkheidsdag, 4 juli.

Oud-president George Bush senior en bondskanselier Angela Merkel houden toespraken op de Pariser Platz, dat aan de Brandenburger Tor ligt. Meer dan 4000 mensen zijn uitgenodigd voor het feest op het plein dat vanmiddag wordt afgesloten. Ook zullen meer dan vijfhonderd prominenten vanavond op de binnenplaats van de ambassade aanwezig zijn. Na het vlagzwaaien, volksliederen zingen en de toespraken is er bier en wijn van Amerikaanse makelij. De symbolische dag wordt afgesloten met vuurwerk.

Het ontwerp van de nieuwe ambassade komt van het Amerikaanse architectenbureau Moore Ruble Yudell en stamt uit 1996. Door problemen met de financiering van het 180 miljoen kostende project en langdurige discussies over de beveiliging van het gebouw zorgden ervoor dat de bouw pas in 2004 startte en nu pas kon worden geopend.

In 1931 kocht Amerika het Blücher Paleis aan de Pariser Platz, maar door een brand in het pand konden de Amerikanen er pas in april 1939 intrekken. In 1933 begon het nationalisme in Duitsland op te rukken en verbleef de toenmalige ambassadeur, William Edward Dodd, in een gehuurde locatie. Hij liet noch Adolf Hitler, noch optochten toe op de Pariser Platz.

Tot grote ergernis van de nazi's zorgde Dodd er ook voor dat vooraanstaande Amerikaanse gebouwen werden gerenoveerd in de aanloop naar de Olympische Spelen in 1936. Toen Duitsland Amerika in 1941 de oorlog verklaarde, vertrokken de afgevaardigden uit het pand aan de Pariser Platz.

De Amerikaanse ambassade raakte ernstig beschadigd tijdens de Tweede Wereldoorlog en werd in 1957 afgebroken. Na de oorlog stond de Amerikaanse ambassade op twee locaties, in Bonn en in de Neustädtische Kirchstrasse van Berlijn. In 1999 verhuisde de Amerikaanse ambassade van Bonn ook naar Berlijn. In mei van dit jaar ging de ambassade naar het nieuwe gebouw op de oude plek aan de Pariser Platz.

“Er sluit een grote cirkel. Het is een historisch moment”, zei William Timken die sinds 2005 de Amerikaanse ambassadeur in Duitsland is.

Bron: ANP

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Rotterdam Architectuurprijs 2025 voor Hart van Katendrecht en Milieupark + De HER

Gisteren, 17:30

Nationaal Holocaustmuseum uitgeroepen tot BNA Beste Gebouw van het Jaar 2025

5 juni, 9:00

Sweder Spanjer & Ramon Scharff ontwerpen uitbreiding Bunkermuseum Terschelling

5 juni, 4:46

MVRDV ontwerpt woontoren met palet aan kubusvormige buitenruimten

5 juni, 12:26

Sweco neemt Nederlands ingenieursbedrijf in slimme gebouwbeveiliging over

5 juni, 2:49

Organisaties dagen gemeenten uit: maak de stad insectvriendelijk

5 juni, 10:15

Rechter vernietigt natuurvergunning Schiphol

5 juni, 9:35

NSC wil toch bevriezing huren, ondanks annulering door minister

4 juni, 3:16

WRK architecten benoemt Matteo Bettoni tot associate architect

3 juni, 5:15

Mona Keijzer trekt huurbevriezing in

3 juni, 4:25
Atag Nederland
KUBUS | Specialist in BIM-software
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland BV
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
Knauf Insulation
DUCO Ventilation & Sun Control
IsoBouw Systems bv
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Building Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
AXOR + hansgrohe
FALK®
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2025 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan