Megastal bedreiging voor volksgezondheid

12 februari 2008, 9:13
De bouw van megastallen brengt bedreigingen met zich mee voor de volksgezondheid. Tegelijkertijd ontstaan er ook kansen voor het verbeteren van zaken als milieu, landschap en de gezondheid en het welzijn van dieren.

Dat blijkt uit analyses die vier adviesorganisaties hebben opgesteld in opdracht van de Tweede Kamer. De bijdragen zijn gebundeld in het rapport Megabedrijven in de intensieve veehouderij. De landbouwspecialisten in de Tweede Kamer nemen de onderzoeksresultaten dinsdagmiddag in ontvangst.

Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) waarschuwt voor de risico's van de bouw van bedrijven met meer dan 2000 zeugen, 12.500 vleesvarkens, 185.000 kippen of 360.000 vleeskuikens. Bij dergelijke aantallen dieren op één bedrijfslocatie is volgens de adviesorganisaties sprake van een megabedrijf.

,,De ontwikkeling naar megaveehouderijen kan ertoe leiden dat infectieziekten die van dier op mens overdraagbaar zijn, meer gaan voorkomen”, aldus het RIVM. ,,Deze bedreiging is te verminderen wanneer aan de schaalvergroting extra voorwaarden worden gesteld. Hierbij moet men denken aan voldoende afstand tussen bedrijven, geen combinatie van varkens en kippen op één locatie en een minimaal gebruik van antibiotica.”

Stalontwerp
,,Het stalontwerp en de bedrijfsvoering moeten gericht zijn op een zo klein mogelijk risico op introductie en verspreiding van micro-organismen”, vervolgt het instituut. ,,Gesloten bedrijven, die zoveel mogelijk van start tot slacht op één locatie werken, kunnen verspreiding van infectieziekten voorkomen.''

Volgens het Milieu- en Natuurplanbureau is er geen sprake van dat megabedrijven het milieu schaden. ,,Milieunormen dwingen megaveehouders tot toepassing van luchtwassers, waardoor de nationale emissie zelfs licht zal dalen”, voorziet het MNP. Met de komst van megastallen verdwijnen daarbij kleinere stallen uit de omgeving van woonkernen en natuurgebieden.

,,In de naaste omgeving van nieuwe bedrijven nemen milieuhinder door geur en fijn stof, ammoniakdepositie op natuur en aantasting van het landschap wel toe”, omschrijft het MNP de keerzijde van de schaalvergroting. ,,De voordelen zullen per saldo opwegen tegen de nadelen, mits de dierenaantallen gereguleerd blijven door beleid en oude stallen worden gesloopt.”

Geen misstanden
Volgens de Raad voor Dierenaangelegenheden (RDA) maakt het voor varkens of kippen niet veel uit of ze op een groot of een heel groot bedrijf verblijven. De onafhankelijke adviseurs vinden dat megabedrijven zich geen misstanden kunnen permitteren.

,,Zij dienen daarbij te streven naar het hoogste ambitieniveau voor diergezondheid en dierenwelzijn: elke mogelijke verbetering moet doorgevoerd worden. Mega-groot moet dus Mega-goed zijn.”

Nederland telt op dit moment enkele tientallen megastallen, met een bebouwde oppervlakte van anderhalf tot drie hectare. De panden zijn niet erg hoog, maar wel uitgestrekt in vergelijking met de meer traditionele varkens- en kippenboerderijen. De adviesorganisaties verwachten dat het aantal megastallen de komende jaren zal toenemen door de voortgaande schaalvergroting.

Bron: ANP

Trefwoorden

landschap milieu

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

De Louise van De Zwarte Hond combineert sociale woningbouw met kwaliteit en duurzaamheid

11 minuten geleden

Paviljoen met zonne-energieopwekkend textiel op Ketelhuisplein in Eindhoven

2 uur geleden

CPO meer&deel grote winnaar Dirk Roosenburgprijs 2025

17 oktober, 3:37

Gedetailleerde 3D-geprinte maquette toont ruimtelijke ontwikkeling Amsterdam

17 oktober, 2:56

Advocaten waarschuwen voor beperken bezwaar bij bouw

1 uur geleden

Controle na asbestsanering schiet in derde van gevallen tekort

4 uur geleden

Sweco neemt groot Belgisch architectenbureau over

17 oktober, 4:23

IMF: geen forse huizenprijsdaling bij einde hypotheekrenteaftrek

17 oktober, 12:14

EIB: 75.000 nieuwe voltijdse arbeidskrachten nodig in de bouw

17 oktober, 10:11

Groningen worstelt met afronding dertig kilometer lang fietspad naar Assen

16 oktober, 3:25
ATAG Nederland
KUBUS | Specialist in BIM-software
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland BV
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
Knauf Insulation
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
AXOR + hansgrohe
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2025 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan