Consortium wil magneettrein Lelystad-Schiphol

27 november 2007, 16:12
RandstadRapid, een supersnelle magneetzweeftrein tussen Schiphol, Amsterdam, Almere en Lelystad, gedeeltelijk door een tunnel onder het IJmeer, biedt het meeste perspectief om het verkeersinfarct op deze lijn te bestrijden. Het Rijk hoeft niet per se mee te betalen. Dat staat in een plan dat Siemens Nederland, ABN Amro, Ballast Nedam en Bam donderdag presenteren.

Topman Martin van Pernis van Siemens Nederland schetste dinsdag op het hoofdkantoor van zijn onderneming in Den Haag alvast de grote lijnen van het plan. Bestaande plannen gaan uit van extra spoor langs de bestaande infrastructuur.

,,Ons alternatief gaat dwars door het IJmeer en via het Centraal Station in Amsterdam, deels in een tunnel, deels over een brug”, aldus Van Pernis. ,,Op die manier hinder je de scheepvaart niet en krijg je een supersnelle verbinding tussen de steden.”

Het project kan worden aangelegd zonder bijdrage van het Rijk. ,,Als ze lang aandringen, doen we het zelf'', zei Pernis. Volgens hem kan het bedrijfsleven de aanleg betalen en terugverdienen via de exploitatie van de lijn.

Een magneetzweeftrein, die zich met snelheden tot 500 kilometer per uur verplaatst over een magneetveld, biedt volgens de bestuursvoorzitter van Siemens Nederland grote voordelen ten opzichte van 'gewone' treinen. ,,De zweeftrein is veel sneller en is gemakkelijker in te passen.”

De magneetzweeftrein heeft in tegenstelling tot treinen die over rails rijden geen enkele moeite met flinke hellingen en bochten en kan ook boven bestaande wegen en spoor zweven over een eigen baan.

Lightrail-verbinding
Volgens Van Pernis hoeft echter niet per se te worden gekozen voor de zweeftrein, die vooralsnog alleen reizigers vervoert tussen de luchthaven en het stadscentrum van Shanghai. ,,Je kunt ook kiezen voor een lightrail-verbinding of een RER-lijn, zoals we die kennen uit Parijs.”

De werkgeversorganisatie VNO/NCW en Bouwend Nederland steunen de plannen van het consortium. Donderdag treden de initiatiefnemers naar buiten met meer details. Van Pernis noemde geen bedragen, maar de aanleg van een magneetzweefbaan, tunnels en bruggen vergt zeker een investering die in de miljarden euro's loopt.

Siemens pleit al langer voor de aanleg van trajecten voor de magneetzweeftrein, bijvoorbeeld op de onlangs door het kabinet afgeschoten Zuiderzeelijn en voor een snelle verbinding tussen de grootste steden in de Randstad.

Anderhalf jaar geleden presenteerde het bedrijf samen met de onderneming ThyssenKrupp nog een plan voor een lijn tussen Lelystad, Amsterdam, Schiphol en Leiden. Daarin moest de overheid maximaal 2 miljard euro bijdragen.

Bron: ANP

Trefwoorden

verbinding lijn spoor

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

De Zwarte Hond en Arup presenteren schetsontwerp nieuw Museum Batavialand

3 uur geleden

Gerestaureerde AKU-fontein en pergola op Gele Rijders Plein Arnhem officieel heropend

Vandaag, 13:04

VenhoevenCS verwelkomt drie nieuwe partners en richt zich op collectief leiderschap van het bureau

Gisteren, 16:59

Hergebruikte windturbinebladen blijken geschikt als volwaardig geluidsscherm

Gisteren, 16:11

A-tract architecture treedt toe tot Sweco

Vandaag, 11:52

Zorgen in Zuid-Hollandse politiek om bouw kwart miljoen woningen

Vandaag, 11:00

Oppositie Noord-Holland vindt plan landelijk gebied ‘slappe hap’

Gisteren, 15:13

Weinig woningen gesplitst, ook al zijn gemeenten er positief over

Gisteren, 10:29

CBS ziet vertraging Nederlandse bevolkingsgroei in 2025

3 februari, 4:14

Woningtekort loopt op tot 410.000, vooral minder huurwoningen

3 februari, 1:32
ATAG Nederland
KUBUS | Specialist in Archicad
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
AXOR + hansgrohe
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan