Woonakkoord kabinet en oppositie, 450 miljoen voor leefbaarheid

6 november 2020, 16:47
Het kabinet en de oppositiepartijen GroenLinks en PvdA zijn het eens geworden over maatregelen om het woonbeleid te verbeteren. Zo komt er 450 miljoen euro beschikbaar voor de leefbaarheid in kwetsbare gebieden, mag de huur niet verder stijgen dan 1 procent bovenop de inflatie en kunnen meerpersoonshuishoudens makkelijker een sociale huurwoning krijgen.

Volgens de oppositiepartijen deed het kabinet te weinig om de wooncrisis aan te pakken. De afgelopen maand hebben zij onderhandeld met minister Kajsa Ollongren (Binnenlandse Zaken) en Wopke Hoekstra (Financiën) over verbeteringen. GroenLinks en PvdA zijn blij met het "afgedwongen akkoord", zegt PvdA-leider Lodewijk Asscher. Jesse Klaver (GroenLinks) noemt wonen "een eerste levensbehoefte van mensen. Te lang is wonen aan de markt overgelaten. Er is behoefte aan een overheid die de wooncrisis aanpakt".

Beter betaalbaar
De partijen drongen er vooral op aan woningen beter betaalbaar te houden, vooral nu door de coronacrisis veel mensen financieel erop achteruit gaan. Ze wijzen erop dat de huren door de jaarlijkse stijgingen voor velen te hoog worden. En een huis kopen zit er voor veel mensen met een middeninkomen bijna niet in, omdat door het grote woningtekort ook de prijzen van koophuizen stijgen.

De nu afgesproken maximering van de huurstijging geldt voor zowel de sociale als de vrije sector. Ollongren schrijft dat "huurders hiermee worden beschermd tegen ongebreidelde huurverhogingen".

Daarnaast blijft voor alleenstaanden de inkomensgrens voor een sociale huurwoning gelijk (39.055 euro.) Ollongren wilde die grens verlagen, zodat minder singles een sociale woning konden krijgen, maar ziet daar nu vanaf. Voor meerpersoonshuishouden wordt die grens wel verhoogd - naar 43.126 euro - zodat meer mensen voor een sociale huurwoning in aanmerking komen.

Fonds
Voor het extra geld wordt een fonds opgericht waarop gemeenten aanspraak kunnen maken. Zo kunnen ze inzetten op duurzaamheid, betere leefbaarheid en veiligheid in kwetsbare stadswijken en krimpgebieden. Het betreft onder meer gebieden in Amsterdam, Rotterdam, Groningen en Noord-Brabant. Het gaat bijvoorbeeld om vervanging van woningen door nieuwe woningen, om grote verbouwingen en het opknappen van de openbare ruimte, schrijft Ollongren aan de Tweede Kamer. De verhuurdersheffing, die de corporaties jaarlijks moeten betalen aan de overheid, blijft wel overeind.

Er zat haast achter de deal. Maandag debatteert de Tweede Kamer over de woonbegroting. Het kabinet heeft steun van de oppositie nodig om beleid door de Eerste en Tweede Kamer te krijgen.

Bron: ANP

Andere nieuwsberichten

Urban Symbiose presenteert Amsterdamse villa met veel groen en uitzicht

Vandaag, 16:05

BPD mag eerste fase Buurtschap Crailo ontwikkelen

Vandaag, 14:26

Terrein industriële bakkerij Breda getransformeerd tot buurt met 330 woningen

Vandaag, 11:53

MVRDV wint prijsvraag campus voor kunstmatige intelligentie Heilbronn

Gisteren, 16:54

‘Grote zorgen’ in Kamer of bouwplannen De Jonge wel haalbaar zijn

Vandaag, 15:17

Weerstand van bewoners tegen komst erotisch centrum in Amsterdam

Vandaag, 09:52

Arnhem mag bouwen in uiterwaarden van Nederrijn

Vandaag, 09:09

CDA: geef kolencentrales nieuw leven in energietransitie

Gisteren, 10:07

Bomenkompas moet wijk voor hooikoortspatiënten aangenamer maken

Gisteren, 09:29

Duurzame energiesector wil planmatige vergroening huizen

28 maart, 10:26
KUBUS | Specialist in BIM-software
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Mosa.
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Tarkett BV
Wicona
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Forster
VELUX Commercial
Sempergreen
EeStairs | Design trappen - Balustrade - Ontwerp en constructie
Aluprof Nederland BV
Intal BV
Cosentino The Netherlands B.V.
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco International KG
AGC Nederland Holding B.V.
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
Foreco Houtproducten
Wienerberger B.V.
Knauf Insulation
Zoontjens
DUCO Ventilation & Sun Control
IsoBouw Systems bv
YVI Application Family
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
VELUX Nederland B.V.
Jung | Hateha B.V.
Knauf Ceiling Solutions B.V.
Saint-Gobain Building Glass Benelux
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Plastica Groep
Holonite B.V.
FALK® Bouwsystemen
Serge Ferrari
Alsecco
Tata Steel Colorcoat®
© 2002 - 2023 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan