Projecten
Producten
Bedrijven
Vacatures
Agenda
Awards
Podcasts
more_horiz
Videos
Magazine
Thema's
Favorieten
Profiel
Uitloggen
Copyright: SHAU / Jakarta Jaya Foundation
Copyright: SHAU / Jakarta Jaya Foundation
Copyright: SHAU / Jakarta Jaya Foundation
Copyright: SHAU / Jakarta Jaya Foundation
Copyright: SHAU / Jakarta Jaya Foundation
Copyright: SHAU / Jakarta Jaya Foundation
Copyright: SHAU / Jakarta Jaya Foundation
Copyright: SHAU / Jakarta Jaya Foundation
Copyright: SHAU / Jakarta Jaya Foundation
Copyright: SHAU / Jakarta Jaya Foundation
Copyright: SHAU / Jakarta Jaya Foundation
Copyright: SHAU / Jakarta Jaya Foundation
Copyright: SHAU / Jakarta Jaya Foundation
Copyright: SHAU / Jakarta Jaya Foundation
Copyright: SHAU / Jakarta Jaya Foundation
Copyright: SHAU / Jakarta Jaya Foundation
Copyright: SHAU / Jakarta Jaya Foundation
Copyright: SHAU / Jakarta Jaya Foundation
Copyright: SHAU / Jakarta Jaya Foundation
Copyright: SHAU / Jakarta Jaya Foundation
Een groen Manhattan voor de kust van Jakarta
19 januari 2018, 9:00
Om Jakarta te beschermen tegen het toenemende overstromingsgevaar bestaan er plannen voor een enorme dijk rond de baai. Onlangs won The Green Manhattan van Jesse Kuijper en architectenbureau
SHAU
, dat een eiland met gevarieerd stedenbouwkundig plan in het project integreert, een prijs bij het World Architecture Festival.
Met een snel groeiende middenklasse heeft Indonesiƫ de kans om in de komende tien jaar uit te groeien tot een van de wereldwijd grootste economieƫn. Klimaatverandering en sterke bevolkingsgroei vormen echter een bedreiging voor een welvarende toekomst van het land.
Kilometers zeewering
Een concreet voorbeeld is Jakarta, waar landverzakking ā gemiddeld 10 centimeter per jaar ā en een stijgende zeespiegel het overstromingsgevaar vergroot. Een infrastructureel megaproject, de National Capital Integrated Coastal Development (NCICD), moet de regeringszetel en miljoenenstad beschermen.
Het plan, meestal aangeduid als Giant Sea Wall, bestaat uit de aanleg van een tientallen kilometers lange āwalā rond de baai van Jakarta, in combinatie met de versterking van bestaande dijken en de aanleg van kunstmatige eilanden. Het megaproject, waarmee in oktober 2014 is gestart, combineert de beschermende functie met stadsuitbreiding.
Het meest verspreide beeld van de toekomstige NCICD is de eilandengroep in de vorm van de garoeda, de mythische vogel en tevens nationaal symbool van IndonesiĆ«. Het plan is opgesteld door een consortium met KuiperCompagnons, Grontmij en Witteveen+Bos en werd in april 2014 door de Nederlandse overheid aan de Indonesische collegaās overhandigd.
Meervoudig grid
Verrassend is dat een ander plan ā Jakarta Jaya: the Green Manhattan ā onlangs de Smart Cities prize op het World Architecture Festival 2017 won. The Green Manhattan betreft een eiland van 5.800 hectare; het Indonesisch-Nederlands-Duitse architectenbureau SHAU en Jesse Kuijper van de Jakarta Jaya Foundation werken sinds 2012 aan het winnende masterplan.
Opvallend aan het plan The Green Manhattan is dat het uitgaat van een combinatie van grids, met het stratenplan van Manhattan als belangrijkste. Dat laatste levert het best houdbare raamwerk voor leven in een compact, gevarieerd gebied, aldus de architecten. De toevoeging van stedelijke grids als die van Barcelona, Ipanema, Amsterdam, Kopenhagen en Los Angeles verruimt het palet aan dimensies en ruimtelijke kwaliteiten.
Kuijper en SHAU zien het masterplan als āeen geheel van ecologische en sociale projecten in een meervoudig-grid als plattegrond.ā Het gedetailleerde plan neemt ook vrijetijdsbesteding, energie, voedsel, water, vervoer over land en water, gezondheid en onderwijs, cultuur en religie, betaalbare huisvesting en veiligheid in ogenschouw.
Groen en sociaal
Het eiland moet woonruimte bieden aan minstens 1,9 miljoen inwoners. Die kunnen volop genieten van parken, stranden en water. Elk perceel in het grid heeft speciale āgroenvoorschriftenā voor zowel de gebouwen als de open ruimtes. Het stadsdeel wordt bijzonder voetgangersvriendelijk.
Ook mikken de bedenkers op een hoge mate van duurzaamheid, uiteenlopend van lokale voedselproductie en 150% groene energieproductie, tot geautomatiseerd openbaar en privaat vervoer, een dicht openbaar vervoernet en CO
2
-neutraliteit, om maar wat te noemen.
In tegenstelling tot bijvoorbeeld de landaanwinning bij Dubai, komt The Green Manhattan niet alleen de rijkste bevolkingslaag ten goede, wat Kuijper en SHAU betreft. Hun plan streeft ook naar sociale diversiteit. āHet plan zal de werkgelegenheid stimuleren en een bijna ideale leefomgeving creĆ«ren, niet alleen voor de nieuwe stedelijke middenklasse maar ook voor vissers en werknemers met een laag inkomenā, aldus Kuijper.
Draagvlak
De keuze om het grid van Manhattan als basis te nemen en dat de architecten daarbij functie boven vorm kozen, noemt Kuijper als belangrijk verschil met de plannen voor het āgaroeda-planā. In de loop der jaren is de vorm van The Green Manhattan aangepast, waarmee de inhoud van de plannen meer benadrukt worden, legt hij uit.
Dat is een van de redenen waarom het masterplan volgens hem de prijs tijdens het World Architecture Festival in Berlijn heeft gewonnen. āEen ander belangrijk verschil tussen de plannen is dat in The Green Manhattan veel gedetailleerder een totaal nieuwe stad ontwikkeld is.ā
Het plan heeft, weet Kuijper, bovendien een groot draagvlak in IndonesiĆ«. The Green Manhattan ruimt op strategische plekken langs de kust woon- en werkruimte in voor de vissers. Daarnaast wordt het plan gezien als een eerder ānationaal projectā. āIndonesiĆ« heeft toparchitecten en āstedenbouwersā, zegt Kuijper. āJuist een project van ongekende ambitie als dit dient te worden verbonden aan deze groep.ā
Op dit moment is overigens veel voorbereid, maar nog geen definitieve keuze gemaakt, volgens Kuijper. Het hoofdeiland is zeker nog niet in uitvoering en dus zijn er nog altijd reƫle kansen voor The Green Manhattan als belangrijk onderdeel van de Giant Sea Wall.
Trefwoorden
jakarta jaya foundation
kustbescherming
shau
jakarta
indonesië
jesse kuijper
the green manhattan
world architecture festival
national capital integrated coastal development
Best gelezen
1
Plan voor nieuwe buurt op plek hoofdkantoor ABN AMRO op de Zuidas
vrijdag, 10 oktober
2
Flat Amsterdam-Noord 'aangekopt' met 53 seniorenwoningen
donderdag, 9 oktober
3
āAlexander Straub zet grote groep vakgenoten weg als niet-relevantā
vrijdag, 10 oktober
4
bureau SLA ontdekt, transformeert en gebruikt rijksmonumentale werkplaats
donderdag, 9 oktober
5
Duitsland slokt Nederlandse bouwkracht op
maandag, 13 oktober
Gerelateerde nieuwsberichten
Bamboe huis verkleint zichzelf bij extreem weer in de Filipijnen
28 november 2019
Plan voor kustbescherming Jakarta overhandigd
2 april 2014
Baggeraars bouwen eiland voor kust Jakarta
28 januari 2015
Plan beschermend waterfront Jakarta gepresenteerd
22 november 2013
Sprekersprogramma World Architecture Festival in Amsterdam rond
6 september 2018
Indonesië wil andere hoofdstad buiten Java
29 april 2019
Nieuwe hoofdstad Indonesië in Oost-Kalimantan
26 augustus 2019
Demonstratiezone kustbescherming Dapeng van KCAP+Felixx geopend
7 mei 2020
Indonesisch parlement bekrachtigt verhuizing hoofdstad
19 januari 2022
Bamboe huis verkleint zichzelf bij extreem weer in de Filipijnen
28 november 2019
Plan voor kustbescherming Jakarta overhandigd
2 april 2014
Baggeraars bouwen eiland voor kust Jakarta
28 januari 2015
Plan beschermend waterfront Jakarta gepresenteerd
22 november 2013
Sprekersprogramma World Architecture Festival in Amsterdam rond
6 september 2018
Indonesië wil andere hoofdstad buiten Java
29 april 2019
Nieuwe hoofdstad Indonesië in Oost-Kalimantan
26 augustus 2019
Demonstratiezone kustbescherming Dapeng van KCAP+Felixx geopend
7 mei 2020
Indonesisch parlement bekrachtigt verhuizing hoofdstad
19 januari 2022
Toon alles
Andere nieuwsberichten
David Chipperfield landt in Antwerps Nieuw Zuid
Gisteren, 16:04
Het duurzame kantoorproject Orchard van David Chipperfield Architects is de meest recente toevoeging aan de ontwikkeling van de wijk Nieuw Zuid aan de Antwerpse Schelde.
Daan Zandbelt wordt nieuwe Spoorbouwmeester
Gisteren, 14:31
Per 1 januari volgt hij Marianne Loof op in die rol. Zandbelt is partner bij architectenbureau De Zwarte Hond en was van 2016 tot 2020 Rijksadviseur Stad en Infrastructuur.
Kantoorgebouw door Arthur Staal aan de Schinkel gerenoveerd en uitgebreid
Gisteren, 11:58
Het bestaande gebouw is naar ontwerp van Office Winhov zoveel mogelijk gerestaureerd, nieuwe toevoegingen zijn zichtbaar gemaakt door hedendaagse materialen en proporties.
Architect@Work strijkt 30 en 31 oktober neer in De Kromhouthal in Amsterdam
Gisteren, 10:00
Op donderdag 30 en vrijdag 31 oktober 2025 vindt Architect@Work plaats in De Kromhouthal in Amsterdam-Noord. Het wordt de tweede editie van het event in de metropoolregio Amsterdam en Architectenweb organiseert er weer een sprekersprogramma.
Afaina de Jong wint Amsterdamprijs voor de Kunst 2025
Gisteren, 15:19
De architect en oprichter van Afarai won de belangrijkste kunstprijs van de hoofdstad in de categorie Bewezen Kwaliteit.
Pararius: huurmarkt zit op slot, huren stijgen verder
Gisteren, 10:49
De vrije sector huurmarkt zit nog altijd ācompleet op slotā, meldt woningplatform Pararius op basis van cijfers over het derde kwartaal.
PBL: Ook nieuw plan voor circulaire economie is niet genoeg
14 oktober, 2:42
In de nieuwe versie van het zogeheten Nationaal Programma Circulaire Economie staan āvooral veel intenties en plannenā, schrijft het planbureau.
Bossen en bodems in zwaar weer, klimaatraad maakt zich zorgen
14 oktober, 10:24
De klimaatverandering versnelt en de biodiversiteit gaat hard achteruit, terwijl er volgens de WKR steeds meer van de bossen en bodems wordt gevraagd.
'Helft investeerders spendeert opbrengsten verkochte huurhuizen in buitenland'
13 oktober, 2:41
Bijna de helft van de vastgoedinvesteerders die in Nederland huurwoningen van de hand doen, investeert de opbrengsten liever in het buitenland.
Duitsland slokt Nederlandse bouwkracht op
13 oktober, 11:16
De Duitse plannen voor honderden miljarden aan bouwinvesteringen zetten Nederland klem, waarschuwt ABN AMRO.
Ga naar het nieuws-archief
Robert Muis
Redacteur
0
0
0
0
Voor een optimale gebruikservaring plaatst Architectenweb functionele cookies. Wat de verschillende cookies precies doen leggen we uit in een
overzicht
. Cookies van social media kun je optioneel
aanzetten
.
Akkoord
Instellingen
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan
Feedback
Feedback
Wij horen graag jouw feedback. Laat je reactie achter en eventueel jouw e-mail adres.
Reactie
Verstuur