Projecten
Producten
Bedrijven
Vacatures
Agenda
Awards
Podcasts
more_horiz
Videos
Magazine
Favorieten
Profiel
Uitloggen
Copyright: Vesta ( Manon, Loes, Wouter en Nathalie)
Copyright: Vesta ( Manon, Loes, Wouter en Nathalie)
Copyright: Vesta ( Manon, Loes, Wouter en Nathalie)
Copyright: De omhelzing ( Loreena, Julia, Bo en Roma)
Copyright: De omhelzing ( Loreena, Julia, Bo en Roma)
Copyright: De omhelzing ( Loreena, Julia, Bo en Roma)
Visie en ontwerp van Kim, Mirte, Sterre en Aniek - KiMiStAn)
Visie en ontwerp van Kim, Mirte, Sterre en Aniek - KiMiStAn)
Visie en ontwerp van Kim, Mirte, Sterre en Aniek - KiMiStAn)
Ook scholieren ontwerpen voor vluchtelingen
8 juli 2016, 15:04
Niet alleen professionele ontwerpers hebben zich de afgelopen maanden gebogen over oplossingen voor de huisvesting van vluchtelingen. Leerlingen van het Herbert Vissers College in Nieuw-Vennep werkten aan een eigen versie van de prijsvraag
A home away from home
. Woensdag mochten ze de resultaten presenteren aan Marcel van Heck (Atelier Rijksbouwmeester).
Van maart tot en met juni bogen vijf groepen uit 4 VWO zich over de opgave (T)huis ver van huis. Hun onderzoek is beoordeeld door een jury, bestaande uit opdrachtgever Marcel van Heck, Roelof Duursema (VluchtelingenWerk NL), Arjanne Lagendijk (Directeur NMCX), Ezra Meijer (teamleider HVC) en Barbara Luns (Podium voor Architectuur).
De juryleden waren onder de indruk van het hoge niveau van de presentaties van de leerlingen. Volgens de jury stonden de leerlingen voor een complexe opgave met veel specifieke kaders om een thuis te ontwerpen voor de vluchtelingen, zoals duurzaamheid, sociale kwaliteit, innovatie, betaalbaarheid en flexibiliteit.
De leerlingen hebben doordachte visies geformuleerd en het ontwerp vervolgens goed uitgewerkt volgens de jury. Drie van de getoonde ontwerpen en visies zijn aangewezen als winnaars (met de originele toelichting door de jury):
Visie en ontwerp 1: ‘Vesta’
(door Manon, Loes, Wouter en Nathalie)
De eerste groep heeft ervoor gekozen om een bestaand gebouw om te bouwen tot een thuis voor vluchtelingen. Zij kozen een oud kantoorgebouw vlakbij het station en op loopafstand van het winkelcentrum. In hun nieuwe ontwerp wordt het gebouw omgetoverd tot ‘’Vesta’’ genoemd naar de romeinse godin Vesta van de huiselijke haard.
De leerlingen ontwierpen een nieuwe plattegrond voor het gebouw. Ieder gezin krijgt een eigen kamer in het gebouw, maar gezamenlijk delen zij met een paar andere kamers de keuken en badkamer. De bewoners mogen zelf bepalen hoe zij de kamers decoreren, zodat de plek echt als een thuis gaat voelen. Ook ontwierpen zij een leslokaal in het gebouw voor een betere integratie.
De jury was zeer te spreken over de visie van de leerlingen om een bestaand gebouw te nemen als uitgangspunt voor het ontwerp. Zij waren het enige groepje dat er voor koos om een gebouw her te bestemmen. De gekozen locatie was tevens een goede keus door de centrale ligging.
De jury gaf als tip om het gebouw in de toekomst eventueel ook geschikt te maken als bejaardenhuis of voor studenten. De jury kende aan dit groepje een eervolle vermelding toe voor de complete en doordachte uitwerking de visie en het ontwerp.
Visie en ontwerp 2: 'de omhelzing'
(door: Loreena, Julia, Bo en Roma)
Zij ontwierpen het project de ‘’Omhelzing’’ voor de opvangvan vluchtelingen. Zij wilden voor de vluchtelingen een eigen plek creeren. Naast een bestaande woonwijk hebben zij een nieuwe woonwijk in dezelfde stijl ontworpen. De gebouwen staan in de vorm van een halve maan, dus als een omhelzing geplaatst.
De gebouwen zijn gebouwd als dubbele woningen, boven en onder zijn aparte woningen met eigen opgang en voorzieningen. In het ontwerp is gekozen voor variteit in grote van de woningen en zijn de daken voorzien van groen. In de nieuwe wijk is nagedacht over verschillende voorzieningen zoals een buurthuis, moestuin en speeltuin. Daarnaast worden ook evenementen georganiseerd zoals een cultuurfestvial.
De voorzieningen worden gedeeld met de naastgelegen bestaande wijk om op deze manier de integratie en uitwisseling te bevorderen tussen de vluchtelingen en bestaande bewoners. Behalve vluchtelingen mogen ook autochtone Nederlanders in de nieuwe wijk komen wonen om meer interactie te creeeren. Vrijwillerswerk wordt gestimuleerd in de bouw en onderhoud van de wijk.
Volgens de juryleden verdiept ook het ontwerp van deze groep een eervolle vermelding voor het werk wat zij neergezet hebben. Volgens de jury is er tot in detail nagedacht en is er een echt ontwerp gemaakt. Het olifantengras dat de leerlingen toepaste in het ontwerp konden de juryleden zeer waarderen omdat het een lokaal en duurzaam product is. Behalve een compleet ontwerp hebben de leerlingen zelfs een filmpje gemaakt voor de expositie.
Visie en ontwerp 3
(door Kim, Mirte, Sterre en Aniek - KiMiStAn)
Als locatie kozen de leerlingen een terrein waar in de toekomst een bedrijvenpark gepland is door de gemeente. Met dit ontwerp vragen de leerlingen aan de Gemeente om het bestaande idee uit te stellen om eerst vluchtelingen te kunnen opvangen op deze plek.
De aangelegde leidingen kunnen in de toekomst namelijk overgenomen worden door de invulling van het nieuwe plan. De opvang is dus tijdelijk om dit terrein zodat in de toekomst de plannen van de Gemeente alsnog door kunnen gaan.
In het ontwerp worden containerwoningen geplaatst op het terrein omdat deze enigszins makkelijk te verplaatsen zijn en dus zorgen voor flexibiliteit. Behalve containerwoningen worden er ook 3 ruime vrije kavels aangeboden aan de rand van het terrein.
Particuliere kunnen hier een woning naar eigen stijl bouwen, dit kan ervoor zorgen dat er meer diversiteit ontstaat in het project. In de toekomst kunnen deze woningen blijven staan en kunnen bijvoorbeeld interessant zijn voor mensen die een bedrijf op het toekomstige terrein plaatsen.
In het ontwerp zijn verschillende voorzieningen opgenomen zoals een activiteitencentrum, een moestuin en een fietsverhuur. Ook de naastgelegen wijk en bezoekers kunnen gebruik maken van deze voorzieningen. Daarnaast zijn er duurzame elementen toegevoegd aan de invulling van de wijk zoals een windmolenboom om energie op te wekken.
De juryleden hebben deze groep bekroond als beste visie en ontwerp. Voornamelijk door de originele insteek van de leerlingen om een bestaand idee van de gemeente tijdelijk uit te stellen en een tijdelijk thuis aan de vluchtelingen te bieden.
Waarbij vluchtelingen een eigen containerwoning tijdelijk kunnen bewonen vlakbij bestaande voorzieningen en ook genoeg activiteiten op het eigen terrein. Het ontwerp was zeer compleet uitgedacht en door ontworpen. Op de expositie toonden de leerlingen een maquette plus duidelijke legenda.
Trefwoorden
prijsvraag
leerlingen
a home away from home
vluchtelingen
Best gelezen
1
Architecten zien dat opdrachtgevers door opkomst van AI meer van hen verwachten
donderdag, 15 oktober
2
Omgevingsvergunning verleend voor verticale buurt MARK in Leidsche Rijn Centrum
donderdag, 15 oktober
3
Diederendirrix presenteert definitief ontwerp renovatie Stadsschouwburg Nijmegen
woensdag, 14 oktober
4
RAU presenteert schetsontwerp voor gemeentehuis Het Hogeland
maandag, 12 oktober
5
Opgeleverde Aurora-gebouw van Piet Zanstra tijdens ADE open voor publiek
maandag, 12 oktober
Gerelateerde nieuwsberichten
Stagiair de Architekten Cie. wint internationale scriptieprijs
27 februari 2019
Hamburg verkoopt vluchtelingenhuisjes op eBay
17 augustus 2018
Ontwerpen voor vluchtelingen: oplossing of utopie?
26 april 2017
Prijsvraag over zorg en naoorlogse wijken
15 september 2016
Migratie stuwt bevolkingsgroei
1 augustus 2016
Winnaars WDCD Refugee Challenge bekend
4 juli 2016
Zes winnaars prijsvraag huisvesting asielzoekers
29 juni 2016
Ministeriegebouw SZW waarschijnlijk gesloopt
29 juni 2016
Verhagen: we bouwen te weinig woningen
6 juni 2016
Stagiair de Architekten Cie. wint internationale scriptieprijs
27 februari 2019
Hamburg verkoopt vluchtelingenhuisjes op eBay
17 augustus 2018
Ontwerpen voor vluchtelingen: oplossing of utopie?
26 april 2017
Prijsvraag over zorg en naoorlogse wijken
15 september 2016
Migratie stuwt bevolkingsgroei
1 augustus 2016
Winnaars WDCD Refugee Challenge bekend
4 juli 2016
Zes winnaars prijsvraag huisvesting asielzoekers
29 juni 2016
Ministeriegebouw SZW waarschijnlijk gesloopt
29 juni 2016
Verhagen: we bouwen te weinig woningen
6 juni 2016
Toon alles
Andere nieuwsberichten
Tentoonstelling Junk Space bij Museum MORE belicht openbare ruimte
16 oktober, 2:15
De tentoonstelling toont het werk van meer dan dertig hedendaagse kunstenaars die hun blik richten op de openbare ruimte.
Powerhouse Company en DELVA geven mobiliteitshub Buurtschap Crailo vorm van entreepaviljoen
16 oktober, 9:00
Bij de hoofdentree van Buurtschap Crailo in het Gooi komt een mobiliteitshub met ruim tweehonderd parkeerplaatsen, zo’n zestig fietsparkeerplekken, een café/restaurant en een supermarkt.
Groen licht voor renovatie van Museum Boijmans Van Beuningen
15 oktober, 4:40
Na een geslaagde onderhandeling met bouwers J.P. van Eesteren en Dura Vermeer, en installateur Koninklijke Kuijpers, kan de volgende fase van de renovatie van Museum Boijmans Van Beuningen van start.
Omgevingsvergunning verleend voor verticale buurt MARK in Leidsche Rijn Centrum
15 oktober, 3:45
Het door de Architekten Cie., KCAP en Geurst & Schulze ontworpen project draait om vier laagbouwblokken waaruit drie torens oprijzen met een hoogte van 60, 90 en 135 meter.
Minister Karremans bezweert gepauzeerde projecten later weer te hervatten
16 oktober, 5:30
Van uitstel komt volgens de minister geen afstel: "De opgave die er lag voor die projecten is niet weg. Die zal op een gegeven moment weer worden opgepakt."
Tien bedrijven moeten plaatsmaken voor F-35's op Lelystad Airport
16 oktober, 4:30
Vier boerderijen en zes andere bedrijven moeten plaatsmaken voor de uitbreiding van Lelystad Airport, die nodig is om daar F-35-gevechtsvliegtuigen te kunnen stationeren.
Gemeenten en bedrijven: nog meer geld nodig voor infrastructuur
16 oktober, 4:00
De keuzes die het kabinet maakt om de infrastructuur in Nederland weer op orde te krijgen zijn een belangrijke eerste stap, "maar extra geld blijft nodig". Dat stellen onder andere gemeenten, provincies, vervoerregio's en het bedrijfsleven.
Met 18 miljard wil kabinet vooral bestaande infrastructuur weer op orde brengen
16 oktober, 3:00
Om de basis van de infrastructuur weer op orde te krijgen, steekt het kabinet 18 miljard euro extra in onderhoud en vernieuwing van wegen, bruggen, spoor en waterwerken.
Een derde aangevraagde stroom komt van datacenters
15 oktober, 5:30
Bijna een derde van het aangevraagd vermogen op de wachtlijst voor stroomaansluitingen komt van datacenters. Dat hebben netbeheerders aan Nieuwsuur laten weten.
Thom Zijlstra treedt toe tot directie Arons en Gelauff architecten
15 oktober, 12:29
Zijlstra’s benoeming werd vorige week bekendgemaakt tijdens het dertigjarig jubileumfeest van het bureau.
Ga naar het nieuws-archief
0
0
0
0
Voor een optimale gebruikservaring plaatst Architectenweb functionele cookies. Wat de verschillende cookies precies doen leggen we uit in een
overzicht
. Cookies van social media kun je optioneel
aanzetten
.
Akkoord
Instellingen
Feedback
Feedback
Wij horen graag jouw feedback. Laat je reactie achter en eventueel jouw e-mail adres.
Reactie
Verstuur