Helmond gaat theater 't Speelhuis slopen

14 februari 2012, 9:14
De sloop van ‘t Speelhuis in Helmond is onvermijdelijk. Dat is de uitkomst van de commissievergadering van de gemeente Helmond maandagavond.

Burgemeester en wethouders hebben besloten om ’t Speelhuis volledig te laten slopen. Uit onderzoek op locatie blijkt dat de constructie van het door architect Piet Blom ontworpen theater door de brand volledig is verwoest.

Het onderzoeksrapport van de gemeente, verzekeringsexpert en contraexpert meldt: “De restanten van wat eens ’t Speelhuis was zijn total loss en moeten als verloren beschouwd worden.” Ook de monumentencommissie heeft vergaderd over het gebouw. Zij vindt unaniem dat “hetgeen wat ’t Speelhuis een monument maakte, door de brand is verdwenen.”

De gemeente meldt dat het gebouw technisch gezien niet kan worden herbouwd in de oorspronkelijke vorm. “Dit komt omdat bij herbouw voldaan moet worden aan het Bouwbesluit 2012. Daarnaast is het niet mogelijk om te bouwen op het bestaande funderingsplan.”

Abel Blom
Abel Blom, de zoon van Piet Blom, is woedend over het besluit. “De gemeente Helmond is de enige die zegt dat het gesloopt moet worden, en dat ook kan zeggen, want zij heeft het onderzoek geheel binnen de eigen gelederen uitgevoerd. Ik wilde met de oorspronkelijke constructeur en aannemer een eigen onderzoek doen, maar dat werd geweigerd. Alleen ik mocht er even doorheen lopen.”

Blom kwam tijdens dat moment tot hele andere conclusies. “Ik heb tegen wethouder Jan van den Heuvel gezegd dat het totale onzin is om het te moeten slopen. Ook een expert die ik er over heb geraadpleegd, was het daarmee eens.” Vanuit de gemeente bleef het volgens de architect echter stil.

Blom vreest de gevolgen van een sloop van het theater en de buitenring. “Het Speelhuis en de kubuswoningen vormen een onlosmakelijk geheel. Mijn vader heeft het bedoeld als een combinatie van wonen en theater. Als je het hart weghaalt, houd je alleen een woud van paalwoningen over.”

Volgens Blom zal het complex hiermee zijn prominente uitstraling verliezen en mogelijk in de verdrukking komen door de overige bebouwing. “Straks verwordt het tot een achterbuurtje.”

De architect wil eerst opheldering van de wethouder en de monumentendienst van gemeente en Rijk over het besluit, voor hij tot eventuele verdere actie overgaat.

De sloopvergunning voor ’t Speelhuis is inmiddels aangevraagd.

Andere nieuwsberichten

Benthem Crouwel wint prijsvraag voor herontwikkeling deel Praags plein

2 uur geleden

'Reis naar Nieuw Zeeland' beloond met tweede Eo Wijers-regioprijs

3 uur geleden

Hoogwaardig blok met sociale huurwoningen voor Leidsche Rijn Centrum

Vandaag, 12:14

Nominaties Groninger Architectuurprijs 2023 bekend

Vandaag, 10:36

Kadaster ziet dit jaar flink minder nieuwe hypotheken

Vandaag, 09:58

Erfgoedvereniging in hoger beroep na besluit renovatie Amsterdam Museum

Vandaag, 09:17

Amsterdam neemt extra maatregelen wegens achterblijven woningbouw

Gisteren, 14:21

Vastgoedbedrijf Certitudo valt om na problemen bij projecten

Gisteren, 09:40

Doortrekken Noord-Zuidlijn onzeker na miljardenbezuiniging

Gisteren, 09:05

RVO: subsidiepot verduurzaming publieke gebouwen binnen dag leeg

20 september, 1:48
KUBUS | Specialist in BIM-software
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Tarkett BV
Wicona
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial
Sempergreen
EeStairs | Design trappen - Balustrade - Ontwerp en constructie
Aluprof Nederland BV
Intal BV
Cosentino The Netherlands B.V.
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco International KG
AGC Nederland Holding B.V.
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
Foreco Houtproducten
Wienerberger B.V.
Knauf Insulation
Zoontjens
DUCO Ventilation & Sun Control
IsoBouw Systems bv
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf Ceiling Solutions B.V.
Saint-Gobain Building Glass Benelux
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Plastica Groep
Holonite B.V.
FALK® Bouwsystemen
Serge Ferrari
Alsecco
Tata Steel Colorcoat®
© 2002 - 2023 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan