Bouw krijgt komende jaren harde klappen

10 november 2008, 14:15
De bouw van nieuwbouwwoningen zal de komende twee jaar met bijna 20 procent afnemen. Dat stelt het Economisch Instituut voor de Bouwnijverheid (EIB) vandaag in een tussentijdse raming.

Normaliter treedt het instituut niet naar buiten met tussentijdse ramingen. ,,We hebben nu te maken met uitzonderlijk grote aanpassingen'', zei directeur Taco van Hoek. De bouwmarkt als geheel zal de komende twee jaar 12 procent inleveren. Dit jaar realiseert de sector nog een groei van 1 procent.

De bouwsector zag de orderportefeuille niet eerder zo hard inzakken als in de maand september van dit jaar. ,,En dat in een pas langzaam verslechterende conjunctuur'', aldus Van Hoek. Daar moet wel bij aangetekend worden dat de orders op een behoorlijk hoog niveau stonden.

De werkgelegenheid in de bouw zal in 2009 en 2010 met 4,5 procent dalen, voorspelt het EIB. In eerste instantie zullen flexibele arbeidskrachten, zoals buitenlanders, daar de dupe van worden. Ook het MKB zal het gaan voelen, verwacht het EIB. ,,Er zijn 14.000 bedrijven actief in de bouw waarvan veel MKB. Die leveren vooral veel spullen aan voor de nieuwbouw. Het zou daar kunnen leiden tot faillissementen en verlies van werkgelegenheid.''

Het EIB waagt zich niet aan concrete voorspellingen over de prijzen voor woningen. ,,Daar staat wel wat druk op'', zei Van Hoek in algemene bewoordingen. Anderzijds wees hij erop dat de vraag weliswaar wat afneemt, maar het aanbod ook. ,,En hier is nog geen sprake van massale leegstand, zoals in de VS.''

Navraag van het EIB bij de Stichting Waarborgfonds Eigen Woningen (WEW) dat Nationale Hypotheek Garanties verstrekt, leert dat er ,,niks te zien is in de cijfers'' wat zou duiden op betalingsproblemen bij de Nederlandse consument. ,,Dat zou bijvoorbeeld te maken kunnen hebben met de vaste renteperiodes in Nederland.''

Wat vooral maakt dat de Nederlandse huizenmarkt naar alle waarschijnlijkheid niet zal instorten is dat in Nederland tegenwoordig gebouwd wordt op vraag en niet meer op voorraad. Zoals bijvoorbeeld in Spanje en in de jaren tachtig in Nederland wel gebeurde. Destijds kelderde de huizenprijzen dan ook met 35 procent.

Bron: ANP

Andere nieuwsberichten

MVRDV wint prijsvraag campus voor kunstmatige intelligentie Heilbronn

3 uur geleden

Rotterdam gaat aan de slag met stadionloos Feyenoord City 2.0

Vandaag, 15:44

Diep winkelpand vervangen door woningen rond een hofje

Vandaag, 14:40

Rijksvastgoedbedrijf gaat grotere rol spelen bij aanpak woon- en stikstofcrisis

Vandaag, 11:16

CDA: geef kolencentrales nieuw leven in energietransitie

Vandaag, 10:07

Bomenkompas moet wijk voor hooikoortspatiënten aangenamer maken

Vandaag, 09:29

Duurzame energiesector wil planmatige vergroening huizen

Gisteren, 10:26

College van Rijksadviseurs: kijk voor ruimtelijke investeringen naar 2100

Gisteren, 09:32

Adviesraden: overheid geeft niet genoeg aandacht aan zwakke regio

27 maart, 4:19

Boek verschenen bij expositie aquarellen Liesbeth van der Pol

27 maart, 3:28
KUBUS | Specialist in BIM-software
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Mosa.
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Tarkett BV
Wicona
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Forster
VELUX Commercial
Sempergreen
EeStairs | Design trappen - Balustrade - Ontwerp en constructie
Aluprof Nederland BV
Intal BV
Cosentino The Netherlands B.V.
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco International KG
AGC Nederland Holding B.V.
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
Foreco Houtproducten
Wienerberger B.V.
Knauf Insulation
Zoontjens
DUCO Ventilation & Sun Control
IsoBouw Systems bv
YVI Application Family
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
VELUX Nederland B.V.
Jung | Hateha B.V.
Knauf Ceiling Solutions B.V.
Saint-Gobain Building Glass Benelux
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Plastica Groep
Holonite B.V.
FALK® Bouwsystemen
Serge Ferrari
Alsecco
Tata Steel Colorcoat®
© 2002 - 2023 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan