Abonneer je nu op onze nieuwsbrieven!
Abonneren
Nee, bedankt
Ja, denk met me mee rond de
materialisering van mijn project

Adviescommissie wil controle milieuregels omgooien

10 juli 2008, 12:27
De controle op de naleving van allerlei regels op het gebied van milieu, bouwen en ruimte moet worden omgegooid. Een commissie onder leiding van oud-burgemeester Jan Mans van Enschede pleit voor de oprichting van 25 regionale 'omgevingsdiensten' waar alle gemeenten en provincies en liefst ook waterschappen verplicht aan deelnemen.

Momenteel gaan meer dan vijfhonderd instanties, van lagere overheden tot milieudiensten, politie, OM en VROM-Inspectie over de controle van bijvoorbeeld bedrijfsprocessen en asbest- en andere bodemvervuiling.

Die versnippering en de vrijblijvendheid in de samenwerking tussen die organisaties zijn het centrale probleem, stelt Mans in het rapport 'De tijd is rijp' dat hij donderdag aanbood aan de ministers Jacqueline Cramer (VROM) en Ernst Hirsch Ballin (Justitie).

De tekortschietende controle ligt niet alleen aan het feit dat handhavers worden ingehaald door ontwikkelingen zoals complexere technieken, maar de organisaties zijn ook niet toegesneden op hun taak.

Zo is de aanpak van ,,calculerende en ronduit criminele organisaties niet of nauwelijks van de grond gekomen''. Gemeenten zijn over de hele linie zeer terughoudend om méér te doen dan waarschuwen. De schaal van veel gemeenten is volgens Mans te klein daarvoor. Bedrijven hebben ook last van gebrek aan deskundigheid van inspecteurs.

De nieuwe handhavingsdiensten nemen daarom het heft bijna geheel in handen. Zij bereiden ook sanctiebesluiten voor. Gemeenten en provincies behouden bevoegdheden en blijven formeel verantwoordelijk voor de sancties.

Bestuurskundige Ko de Ridder, lid van de commissie-Mans, bezwoer dat van een verandering van bevoegdheden geen sprake is. ,,Het gaat om een andere ambtelijke uitvoering, door gemeenschappelijke diensten.''

Volgens Mans komt er geen vierde bestuurslaag. Maar de in de VNCI samenwerkende chemische industrie is er volgens manager veiligheid Eduard van der Wilt beducht voor ,,dat we eindigen in 525 diensten''.

De ondernemersorganisatie VNO-NCW pleit voor een beperkt aantal diensten. ,,Het hoeven er geen 25 te zijn, het aantal kan ook lager'', aldus de woordvoerder. VNO-NCW wil de formele bevoegdheden van provincie en gemeente wél overhevelen naar die nieuwe diensten.

Volgens minister Cramer vergt het advies-Man een omslag in werken en denken. Zij liet er verder niet veel over los. Koepelorganisaties zoals VNG (gemeenten) en IPO (provincies) worden gehoord voor het kabinet, in oktober, bepaalt wat te doen met het advies.

Bron: ANP

Andere nieuwsberichten

Martin Tenpierik pleit bij intreerede TU Delft voor gebouwen die met klimaat meebewegen

57 minuten geleden

Cepezed en RDS Partner ontwerpen gebouwen voor universiteit Greifswald

2 uur geleden

Alkmaar selecteert VenhoevenCS en Wind voor nieuwbouw Hoornse Vaart

Vandaag, 11:39

André Kempe: ‘Het ging Oliver Thill om het geven van betekenis’

6 maart, 7:15

Meer elektriciteit uit fossiele bronnen na jarenlange daling

3 uur geleden

Zuid-Holland vraagt ruimte op stroomnet voor kwart miljoen huizen

Vandaag, 09:19

Kunstmuseum in Den Haag moet worden verbouwd

6 maart, 4:32

Coen van Oostrom benoemd tot nieuwe voorzitter VNO-NCW

6 maart, 12:23

Rapport: lokaal klimaatbeleid schiet nog tekort

6 maart, 10:25

Hardt Hyperloop failliet verklaard door rechtbank

5 maart, 11:37
ATAG Nederland
KUBUS | Specialist in Archicad
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan