Abonneer je nu op onze nieuwsbrieven!
Abonneren
Nee, bedankt
Ja, denk met me mee rond de
materialisering van mijn project
Campagnebeeld voor Design Museum Gent door Ronald Smits en Elvis Wesley (Envisions)
Copyright: Envisions
Flax chair door Christien Meindertsma
Copyright: Studio Aandacht
Studio Bas Froon, Micromoulding Soft Biocomposites – tailormade babycarrier stand alone - op maat gemaakte babydraagzak (2017)
Copyright: Bas Froon
Michael Young en Coalesse Design Group, LessThanFive Chair (2016)
Copyright: Steelcase
Erez Nevi Pana, Salts – Vegan Design (2017)
Copyright: Claudia Rothkegel
Fransje Gimbrère, Standing Textiles (2017).
Copyright: Fransje Gimbrère
Kristel Peters, Fungal Footwear (2018)
Copyright: Kristel Peters
Raw-Edges Design Studio, Fine Cut (2018) for Really/Kvadrat
Copyright: Casper Sejersen
Carina Deuschl, XTEND (2015)
Copyright: Studio Carina Deuschl

Fibre-Fixed. Composites in Design

Design Museum Gent, Jan Breydelstraat 5, 9000 Gent
De tentoonstelling ‘Fibre-Fixed. Composites in Design’ in Design Museum Gent brengt een uitgebreide selectie ontwerpprojecten met composietmateriaal. Curatoren Ignaas Verpoest (KU Leuven) en Lut Pil (LUCA School of Arts) focussen op de ontwikkelingen van de voorbije vijf jaar en presenteren te verwachten doorbraken voor de komende jaren. ‘Fibre-Fixed. Composites in Design’ is een co-creatietraject in samenwerking met het Nederlandse designcollectief Envisions.

De presentatie toont een overzicht van wat er mogelijk is wanneer vezels worden gecombineerd met ander materiaal, veelal een (bio)kunststof, en zo vezelversterkte composietmaterialen vormen. Ontwerpen met composietmaterialen situeert zich in een context van actuele maatschappelijke uitdagingen: klimaatopwarming, ecologische impact, duurzaamheid, mobiliteitsproblematiek, veroudering van de bevolking en digitalisering.

Vezels en kunststoffen
De vezels kunnen koolstof-, glas- of andere synthetische vezels zijn, of natuurlijke vezels zoals vlas, hennep, jute en zijde. De sterkte en stijfheid van de vezels, gecombineerd met de lichtheid van kunststoffen, inspireert designers tot het creëren van lichte, energie-efficiënte producten. Tegelijkertijd laten de composietmaterialen een grote vormvrijheid toe.

Er wordt overigens ook geëxperimenteerd met minder voor de hand liggende vezels, zoals met dennennaalden, bananen- en rijstschilvezels, of zelfs mycelium waarbij het composietmateriaal al groeiend ontstaat.

Maatschappelijke uitdagingen
Curatoren Ignaas Verpoest (KU Leuven) en Lut Pil (LUCA School of Arts) laten zien wat composieten kunnen betekenen voor actuele maatschappelijke uitdagingen als klimaatopwarming, duurzaamheid, mobiliteit, vergrijzing en digitalisering. De eigenschappen van composietmaterialen vormen het uitgangspunt voor gebruiksobjecten die nieuwe perspectieven geven: ontwerpen met composieten komt zo tegemoet aan diverse noden, speelt in op uiteenlopende verwachtingen en geeft mee richting aan de toekomst.

De tentoonstelling focust op de voorbije vijf jaar en presenteert de te verwachten doorbraken voor de komende jaren. De projecten zijn geselecteerd uit uiteenlopende sectoren als mobiliteit, sport, medische toepassingen, energievoorziening, infrastructuur, architectuur, dagdagelijkse gebruiksproducten.

Scenografie
'Fibre-Fixed. Composites in Design' is een co-creatietraject van curatoren Ignaas Verpoest en Lut Pil in samenwerking met het Nederlandse designcollectief Envisions. In de scenografie, vormgegeven door Tomas Dirrix van Envisions, staan de meeste projecten opgesteld in die vertrouwde vorm: herkenbare objecten in een stedelijk landschap. Vanuit een centrale uitkijkpost overschouwt de toeschouwer zijn omgeving: een wereld vol objecten uit composietmateriaal.

Na de panoramische blik is het mogelijk in te zoomen. De opstelling laat denkpistes in verschillende richtingen uitwaaieren en stimuleert om verbanden en interacties te ontdekken tussen domeinen die op het eerste gezicht weinig met elkaar te maken hebben.

Op de benedenverdieping, onder het landschap, is een labo-context gecreëerd: door de integratie van onderzoeksaspecten in een opstelling in labosfeer wordt verdere duiding gegeven bij de materialen, processen en concepten van de tentoongestelde projecten.

Zo wil ‘Fibre-Fixed. Composites in Design’ nieuwe inzichten bieden en creatieve reflectie uitlokken. Sommige processen worden ook op een poëtische wijze voorgesteld, zoals de groei van mycelium in de film One Day/Four Seconds (2016) van Wim van Egmond (NL) of de recyclage en bewerking van textiel tot textielcomposietmateriaal in de publicatie en animatie A Single Sample. Really (2017) van Christien Meindertsma (NL). Workshops en lezingen vullen deze informatie aan en bieden extra gelegenheden om het materiaal concreet te ervaren.

Boek
In het boek dat naar aanleiding van de tentoonstelling wordt uitgegeven onder de redactie van Ignaas Verpoest en Lut Pil, wordt de selectie van recente projecten aangevuld met een terugblik op de periode 2002-2017. Het boek is zo een vervolg op de tentoonstelling en bijhorende publicatie ‘Van bakeliet tot composiet. Design met nieuwe materialen’ (Design Museum Gent, 2002).

De publicatie is een uitgave van Design Museum Gent – Stichting Kunstboek en verschijnt december 2018. Het boek is vormgegeven door het grafisch ontwerpbureau Team Thursday (NL).

 

Andere evenementen

Modernisme in Beweging – Van Glaspaleis tot Parkstad
Vide in de centrale hal, SCHUNCK Glaspaleis, Heerlen
Van Almere naar Ally - 50 jaar kunst in Almere
Esplanade 10 1315 TA Almere
Tentoonstelling Amsterdamse Architectuurprijs 2026
Arcam
Mijn Stad Tours Amsterdam
Arcam
Carbon Stories - Paris Proof Stedenbouw
Keilepand Rotterdam
Webinar - Een Dak, Dubbele Impact: De Technologie Achter Solar Groendaken
Online
KUBUS | Specialist in Archicad
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
Kronospan
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan